Sari la conținut
Forum Roportal
Clauds

Tema iesirii din timp la Eliade. Ii era teama de moarte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este evident faptul ca Eliade era obsedat de tema iesirii din timp altfel decat prin moarte. Unele dintre personajele lui cum ar fi Doctorul Zerlendi (Secretul doctorului Honigberger) sau ADP (19 Trandafiri) reusesc sa pacaleasca moarte si istoria in timp ce pentru altii singura metoda de eludarea a istoriei este moartea (Stefan Viziru-Noaptea de Sanziene, Gavrilescu-La tiganci).Credeti ca Eliade se temea de moarte si incerca sa se convinga sau sa ne convinga ca o altfel de "scapare" este posibila?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred asa ceva .

 

Eliade propune un individ dilematic , uneori un geniu neinteles , un inadaptat social , un ratat sentimental DAR o pers careia ii este data sansa unei experiente iesite din comun .Sansa de a depasi limitele si a patrunde in ceea ce putem numi necunoscut , caruia incearca sa ii ofere un inteles , pers dezvaluie mitul ...el transforma infinitul intr-un sistem de simboluri .

 

In "Incercarea labirintului ", E. spune ca in India a descoperit tehnici dat. carora omul poate sa se bucure de viata si sa o stapaneasca , sa o transforme intr-o exp. sacramentala .Este o evolutie fundamentala fata de omul arhaic care credea ca nu poate realiza nimic fara sacrificiu sangeros.

 

Ce ar fi moartea in aceste conditii?Cel ce scrie o ist a religiilor este oare un om ce se teme de moarte sau este cel ce a descoperit si a reusit sa sintetizeze un ritual al generatiilor ?

Sfantul Augustin:"Daca sunt intrebat ce este fiinta nu stiu , si daca nu sunt intrebat atunci stiu ."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eliade era adeptul maximei: "nu stiu sa scriu decat la persoana 1". Prin urmare cam majoritatea personajelor luii au legatura cu viata lui.

 

Aa, si pe de alta parte, Clauds, nu te-au invatat la scoala ca este irelevant pentru un autor ce viata a avut? Daca nu decide sa scrie biografie, poti fi sigur ca intamplarile din cartile scrise sunt fictiune!! Asta include si realitate cu detaliile modificate.

 

Concluzia logica? Nu, lui Eliade nu i-a fost frica de moarte........ putem inchide topicul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibil.

Romanele si nuvelele lui Mircea Eliade au drept numitor comun cate o traire neobisnuita, o experienta existentiala iesita din comun, parcursa de un personaj care, de regula, poate fi considerat un alter-ego al autorului.

Prin eroii centrali, povestirile si romanele lui Mircea Eliade construiesc o a doua personalitate a autorului lor, o personalitate multiforma si fantastica.

Laolalta cu personajele sale Mircea Eliade nu numai ca parcurge o multitudine de experien

Editat de mysterious*girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eliade a fost intodeauna obsedat de moarte ..poate nu la fel ca Cioran ...dar operele lui demonstreaza ca a fost un neimpacat ..ar fi vrut sa pacaleasca viata ..si nu intamplator papini l-a avut la un moment dat drept model...ca sa vezi dincolo de biografie..,carti trebuie sa simti autorul ....dar oare cine nu are teama de moarte ????exista oare un om care sa nu fie cuprins de viziunea haului ....a spatiului care pare atat de linistit ....moartea este in noi ...nu putem fi decat urmariti de ea pretutindeni....oricat de mult am renega aceasta parte dureroasa a existentei...multi comenteaza ..multi f multi ..poate ca sii eu intru in aceaiasi categorie dar ....in final oricat de mult am incerca sa gasim un raspuns ne izolam si mai mult de acel adevar ....oare de ce nu intelegem ca nu suntem capabili de intelegerea vidului cosmic ..a mortii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mircea Eliade :salut: :- imi plac lucrarile lui mai ales cele ce tin de esoterism(yoga...etc)dar si Jurnalul unui adolescent miop mi-a placut;desi sa recunosc inainte nu l-am apreciat asa de mult.Acum imi dau seama cat de mult am gresit :doh: :P

 

a...si app. pt cei care ii iubiti lucrarile,am aflat ca un clarvazator-medium pe numa Nina Petre a stat de vorba cu spiritul lui Mircea Eliade,aici aveti linkul pt al putea vedea ;)

 

http://www.spiritus.ro/SPIRITISM/spiritul_...rcea_eliade.htm

 

Cum vi se pare? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e prea multa caldura in scrierile lui ca sa se teama de moarte un om ca el 8)

 

 

Se temea scumpo ...doar nu era zeu ..doar un om ca noi 2 ...numai ca ear putin mai inzestrat ...nu avea Internet ,mp3 playere,cluburi ,etc...cat despre caldura ....TOATE fiintele se tem de moarte .... e natural ...asa ne-a conceput natura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca Eliade se temea de moarte si incerca sa se convinga sau sa ne convinga ca o altfel de "scapare" este posibila?

E o problema stupida; sa cautam acum in subconstientul lui Eliade, sa ne facem procese (de ce se gandea el asa, din ce si-a inspirat scrierile, de ce facea transpuneri in timp) mi se pare inutil.

 

Toti ne temem de moarte,mai mult sau mai putin. Este firesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sorry dar nu inteleg ce vreti sa ziceti cu "Tema iesirii din Timp" la Eliade :crazy: poate imi explicati si mie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×