Sari la conținut
Forum Roportal
Clauds

Tema iesirii din timp la Eliade. Ii era teama de moarte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sorry dar nu inteleg ce vreti sa ziceti cu "Tema iesirii din Timp" la Eliade :blink: poate imi explicati si mie

mai ai putintica rabdare si-ti explica doamna profesoara :wacko:

 

TOATE fiintele se tem de moarte .... e natural ...asa ne-a conceput natura

toate fiintele au instinctul conservarii. nu neaparat ca toate se tem de moarte.

eu nu ma tem... poate nu sunt fiinta! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai ai putintica rabdare si-ti explica doamna profesoara :wacko:

 

Sunt lipsit de rabdare... imi poti spune? :blink:

 

Later edit : Si oricum ,la ce profesoara am , care ne pune sa citim basme in a 7-ea ... Nu prea cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt lipsit de rabdare... imi poti spune? :blink:

 

Later edit : Si oricum ,la ce profesoara am , care ne pune sa citim basme in a 7-ea ... Nu prea cred.

iti mai recomand si eu unele: Calatoriile lui Guliver, Alice in Tara minunilor... :wacko:

 

citeste de Eliade "La tiganci", 19 trandafiri... vezi totusi nuvelele ca sunt mai scurte si poate nu ai rabdare, apoi revino sa vb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iti mai recomand si eu unele: Calatoriile lui Guliver, Alice in Tara minunilor... :wacko:

 

citeste de Eliade "La tiganci", 19 trandafiri... vezi totusi nuvelele ca sunt mai scurte si poate nu ai rabdare, apoi revino sa vb.

 

Razi de mine?? Calatoriile lui Guliver?? Alice in Tara Minunilor?!?!? :blink:

 

La Tingaci vroiam sa citesc..

Raspunde-mi totusi la intrebare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspunde-mi totusi la intrebare!

adica Eliade apeleaza la o smecherie in scrierile sale. oamenii au parte de magie in cotidian. brusc, din plictiseala se naste magia si personajele ies din aceasta lume, fara sa poate spune exact unde au trecut aceasta granita. trecerea se face lent, pe nesimtite, iar lumea noua e una de vis cu persoane odata pierdute, cu locuri uitate de timp...etc.

citeste si mai vb

 

Nu. Tu le-ai citit?

le-am citit cand eram ca tine. mi-a placut un citat de la tine de pe pagina din profil (cred ca era citat desi nu erau ghilimele). despre noi ca natiune... sper ca nu gresesc si la tine l-am citit. citeste Guliver si urmareste ironia... cata istorie cunosti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ma crezi lipsit de modestie dar nu pot citi asa ceva... am trecut la opere mai mari, mai importante.Daca m-as pune acum sa citesc Alice in Tara Minunilor m-as simti tradat intr-un fel...

Mersi ptr explicatie .

La ce istorie te referi??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este evident faptul ca Eliade era obsedat de tema iesirii din timp altfel decat prin moarte. Unele dintre personajele lui cum ar fi Doctorul Zerlendi (Secretul doctorului Honigberger) sau ADP (19 Trandafiri) reusesc sa pacaleasca moarte si istoria in timp ce pentru altii singura metoda de eludarea a istoriei este moartea (Stefan Viziru-Noaptea de Sanziene, Gavrilescu-La tiganci).Credeti ca Eliade se temea de moarte si incerca sa se convinga sau sa ne convinga ca o altfel de "scapare" este posibila?

eu zic mai bine sa il intrebam pe el :wacko:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu zic mai bine sa il intrebam pe el :blink:

Plz... lasa-ne cu offtopicul/Ia-ti zborul. :wacko:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×