Sari la conținut
Forum Roportal
voisine

iubirea autentica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Anii 90 au schimbat multe lucruri. Miscarea feminista, revolutia sexuala si abandonarea valorilor religioase traditionale au subminat imaginea cuplului unit la bine si la rau. In societatea noastra, noi cautam cu disperare o noua ratiune de a trai impreuna, si multi spera sa gaseasca aceasta ratiune in satisfactia emotionala specifica primei faze a unei relatii amoroase.

Cei mai multi dintre noi se simt incompleti, si e atat de tentant sa privesti intimitatea ca pe un mijloc de a umple acest gol imens. Ne dorim o atentie neintrerupta si o pasiune afectiva si sexuala mereu crescanda. Insasi prezenta acestor caracteristici in inceputurile romantice ale unei relatii amoroase ne indreptateste sa hranim aceasta speranta, evident atat de iluzorie. Astfel incurajati, ne construim o imagine mentala impodobita cu toate calitatile pasionale, permanente si pozitive, care ne impiedica sa resimtim solitudinea. Cuplurile se mentin astazi prin speranta unei continue gratificatii reciproce.

Aceasta dorinta nerealista conduce inevitabil la deziluzie. Orice individ care abordeaza o relatie intima avand ca scop satisfactia reciproca se indreapta catre o vale a plangerii: nimeni nu ne poate satisface la infinit. Dupa ce am cazut in capcana comuna a asteptarii ca partenerul sa ne faca fericiti pentru eternitate, vom descoperi rapid efemeritatea acestui "aranjament". Fiecare partener va avea atunci resentimente fata de celalalt pentru ca nu si-a indeplinit aceasta sarcina irealizabila. Incepe o noua faza a relatiei, in care fiecare simte o negativitate crescanda pentru care nu e pregatit.

Pentru a rupe aceasta inlantuire distructiva, trebuie sa invatam sa reactionam mai eficient atunci cand partenerul nu ne mai da satisfactie. E inutil sa asteptam de la el sau ea sa ia initiativa unei schimbari. Daca ati incercat deja, stiti ca a-ti schimba modul in care reactionezi la ceva negativ nu e deloc o sarcina usoara.

Intertitlu-

Acestui mod de abordare ii lipseste insa un ideal. El nu duce la depasirea sentimentelor negative. De fapt aspiratiile spirituale sunt percepute in acest caz ca o fuga de realitate. In aceasta eroare psihologica pe care o facem, presupunem fara nici o retinere ca aspectele negative al partenerului nostru sunt o amenintare reala si ca aceasta amenintare justifica in consecinta sentimentele noastre lipsite de dragoste si atitudinea noastra defensiva.

In cel mai rau caz, eroarea psihologica ne amplifica sentimentele negative si condamnarea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E prea lung textul blalala, si nu am chef de cetit romane, dar cred ca exista dragostea autentica si intradevar, este o specie rara. Cine o gaseste bravo la el/ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o lume care iubeste si traieste superficial ai scris mult prea mult.Am citit si cred ca ai dreptate.Insa cum iti spuneam lumea de acum vrea intelepciunea intr-o picatura nu sa i-o servesti cu perfuzia.Mult succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iubirea este cea care implică şi curaj...şi responsabilitate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voisine? Textul iti apartine? Esti cumva psiholog? Frumos.

 

Din punctul meu de vedere un om care are capacitatea de a se desprinde de ideal si de a accepta pe cel de linga el cu bune si rele, are sansa de a cunoaste iubirea autentica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne dorim o atentie neintrerupta si o pasiune afectiva si sexuala mereu crescanda.

 

Exact, dar le dorim din exterior. Vrem ca altcineva sa ne accepte asa cum suntem, sa vada ca e minunta ca apartinem genului masculin/feminin (cand de multe ori avem probleme noi isne in a accepta c asuntem femei sau barbati - stiu multe femi car ein copilarie au acceptat greu faptul ca sunt fetite si nu baieti), c aavem calitati (cand noi nu le pre adistingem la noi insine), altcineva sa ne gasasca fermecatori chiar si cand suntem mofluzi (cand noi ne uram pt orice crispare), altcineva sa en accepte kg-ele (cand noi vrem sa scapam de ele, altcuiva sa nu-i fie sila de boala naostra (cand noua ne vine sa fugim in padure).

Deci atat timp cat tanjim duap o completie din afara noastra vom suferi si ne vom simti mizerabil. Pt ca n-are cum sa en completeze ceva dina fara. In cuplu e de dorit sa cam fim completi cand ne intalnim - c apunem in comun, e altceva, punem ce avem. Poate nu stim cate avem de dat si aflam cand suntem cuc ineva care ne iubeste, foaret adevarat. dar ce avem de dat nu inventam pe loc, exista in noi da rnus tiam si nis e reveleaza prin iubire. Deci suntem completi. Doar punem in comun, impartasim din iubire cu celalat, asa cum facem la o masa festiva - nus imtim ca pierdem ceva pt ca celalat ne-a mancat bucatele pt ca erau de dat si pt ca stim ca oricand putem face altele. Dar daca el aduce bucatele pe ca renu el avem vom fi foaret atenti cum se consuma ele si o sa incercam sa luam in geant apt acasa - adica vom dori sa devenim posesorii iubirii in loc de generatorii iubirii. Si cand devii consumator, depinzand de o sursa, esti capabil de multe acte disperate si violente pentru a a nu fi intrerupt de la ea. Cand de fapt e ata de simplu... tu esti sursa iubirii fata de tine si lume, sursa completului, tu esti unul si prin tine totul devine intreg si minunat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca traia mai demult o printesa extrem de frumoasa ce avea multi petitori si nu stia pe care sa-l ia de barbat. Pentru a afla care o iubeste dintre ei cu adevarat le-a pus o intrebare:

- Daca va dau inima mea pentru o zi in dar, ce veti face cu ea ? La care acestia au raspuns:

- O vom proteja cu propria noastra viata si ti-o vom aduce inapoi intacta. Alesul inimii ei a raspuns altceva:

- De-mi vei da inima ta eu inapoi nu ti-o voi mai da caci m-am indragostit de ea, dar in schimb ti-o voi da pe a mea caci nu mai am nevoie de ea.

Cam asta e iubirea autentica/ideala in viziunea mea, cand traiesti pentru celalalt iar celalalt traieste pentru tine, cand inima ta e a celuilalt iar a celuilalt e a ta. :D

 

La Multi Ani si sa aveti parte de iubire autentica ! :giverose:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×