Sari la conținut
Forum Roportal
webdesign4u

Dezavantaje pentru tineri care doresc firme!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut...

Vroiam sa-mi fac o firma de webdesign (o sa fiu student la toamna, asta ca paranteza) si contabilul tatalui meu mi-a spus ca daca am firma nu voi pute beneficia de burse, nu voi putea lua credit pentru locuinte si assta nu prea imi convine!

El a spus ca o solutie buna ar fi sa maresc statutul fimei tatalui meu, sa imi fac un cont separat si sa lucrez asa!

Voi ce stiti?

E adevarat cu dezavantajele astea?

va multumesc mult...

poate continuam discutiile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu bursa e adevarat numai in masura in care ai venituri din dividende care sa depaseasca pragul peste care se dau bursele sociale. Despre casa nu stiu sigur. Parerea mea este ca ar trebui sa cantaresti bine avantajele si dezavantajele pe care le ai. Sa iti dau un exemplu: daca afacerea tatalui tau o ia puternic in jos, in timp ce tu te descurci bine? Fiind aceeasi firma, instanta va folosi capitalul tau pt a acoperi datoriile facute de afacerea tatalui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa iti dau un exemplu: daca afacerea tatalui tau o ia puternic in jos, in timp ce tu te descurci bine? Fiind aceeasi firma, instanta va folosi capitalul tau pt a acoperi datoriile facute de afacerea tatalui.

da..aici ai dreptate...dar daca imi fac o firma s-ar putea sa nu am actvitate pre mare, sa nu am de lucru sau stiu eu...sa nu fac fatza pe piatza... si va trebui sa o lichidez..

o sa ma gandesc bine inainte sa fac vreo miscare, desi va trebui sa ma grabesc pentru ca am cateva site-uri puternice pe care se cere factura..

astept alte idei sau propuneri

va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut...

Vroiam sa-mi fac o firma de webdesign (o sa fiu student la toamna, asta ca paranteza) si contabilul tatalui meu mi-a spus ca daca am firma nu voi pute beneficia de burse, nu voi putea lua credit pentru locuinte si assta nu prea imi convine!

El a spus ca o solutie buna ar fi sa maresc statutul fimei tatalui meu, sa imi fac un cont separat si sa lucrez asa!

Voi ce stiti?

E adevarat cu dezavantajele astea?

va multumesc mult...

poate continuam discutiile

da-i bataie si fa-ti firma, nu astepta tu nu's ce burse, alea se obtin greu. Daca firma functioneaza nu te va mai revolta ideea...Firma TA PERSONALA daca este posibil sa nu depinzi de nimeni ar fi excelent! La statut- pune tot ce ti se permite din p.v. legal, obtine apoi autorizatii numai pentru ceea ce faci efectiv. Numele sa nu fie unul cu referire stricta la un anume gen de activitate, ci unul cit mai generic si abstract, nu se stie niciodata cu ce ajungi sa te ocupi...Bafta!!!!!!

 

da..aici ai dreptate...dar daca imi fac o firma s-ar putea sa nu am actvitate pre mare, sa nu am de lucru sau stiu eu...sa nu fac fatza pe piatza... si va trebui sa o lichidez..

o sa ma gandesc bine inainte sa fac vreo miscare, desi va trebui sa ma grabesc pentru ca am cateva site-uri puternice pe care se cere factura..

astept alte idei sau propuneri

va multumesc

Nici n-ai deschis firma si deja te gindesti la lichidare??? Pai cum iti montezi psihicu' pentru lupta???

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place....o atitudine optimista... :lol2:

E ceea ce incerc si eu sa obtin din partea parintilor. Mi-am deschis si eu de curand firma si deocamdata suntem la inceput.....foarte la inceput, si parintii, nu ca au fost negativisti, pur si simplu ne-au spus sa fim prevazatori si sa nu speram la prea mult. E DEPRIMANT cand ii auzi. Bine ca nu ne-am lasat si avem incredere in noi.

Mai avem putin si terminam si site-ul unui magazin virtual

Nu sunt inca toate produsele bagate, dar daca primesc o comanda de un produs care nu se afla inca in oferta mea, nu spun nu.

Asa ca ...wish me luck...si FITI OPTIMISTI !!! :crazy:

 

EASY-SHOP

 

 

 

promovarea la sectiunea dedicata....

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu bursa e adevarat numai in masura in care ai venituri din dividende care sa depaseasca pragul peste care se dau bursele sociale. Despre casa nu stiu sigur. Parerea mea este ca ar trebui sa cantaresti bine avantajele si dezavantajele pe care le ai. Sa iti dau un exemplu: daca afacerea tatalui tau o ia puternic in jos, in timp ce tu te descurci bine? Fiind aceeasi firma, instanta va folosi capitalul tau pt a acoperi datoriile facute de afacerea tatalui.

...Sau invers...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru tineri mereu viata va prezenta dezavantaje ca vor prea mult dar nu stiu cum sa ajunga acolo!!! crede ca un business e doar o pravalie, clar ca n-au nici bani, nici experienta si nici o idee de cum se lucreaza cu banii in firme, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu fa-ti firma si lasa zvonurile astea ca nu sunt adevarate. Sau crezi ca devii peste noapte asa de cunoscut si milionar in euro ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fa firma, ca pana la toamna mai e si daca merge nu o sa ai nevoie de bursa, iar daca nu merge ii suspenzi activitatea si o sa primesti bursa pentru ca e ca si cand nu ai avea nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toamna aia, a fost in 2006 :haha:

 

Acu vazui, dar nu dezgropai eu topicul, asa ca imi inchipuii ca problema e actuala.

Tanarul o fi terminat si facultatea de atunci si pana acuma sau poate ca e la a doua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×