Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu m-am drogat ani intregi, am fost dependenta si am toleranta la o groaza de droguri si de medicamente psihotrope.

 

Un alcoolic va prefera alcoolul drogurilor psihiatrice, tocmai pentru ca alcoolul il ajuta sa se descarce printr-un episod psihotic indus de alcool. Ori nici un drog psihiatric nu face asta, deci nu e asa de "eficient" ca alcoolul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred ca, fara ajutorul celor din jur, nu pot face mare lucru.

Ambitiile, vointele reprimate, dorintele de a-si pune in valoare calitatile pot fi reinviate tocmai de alcoolic in momentul in care realizeaza in ce prapastie a cazut. Dar da, e nevoie de sprijin. Insa sprijinul ala e ca o mangaiere pe cap si niste vorbe de consolare pentru un om caruia i-a murit cineva drag.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un alcoolic va prefera alcoolul drogurilor psihiatrice, tocmai pentru ca alcoolul il ajuta sa se descarce printr-un episod psihotic indus de alcool. Ori nici un drog psihiatric nu face asta, deci nu e asa de "eficient" ca alcoolul.

Exact.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucrurile nu sunt alb-negru. Multi oameni beau, dar doar unii devin alcoolici. Eu am citit cap-coada un forum dedicat alcoolicilor si chiar ei recunosteau asta. Ca au avut pacate caracteriale inainte sa se apuce de baut, si au devenit alcoolici ca o consecinta. S-au imbonavit singuri cu viata pe care au dus-o. Nu sunt sfinti, poate nici demoni, dar au toata vina.

 

Ei tot ziceau, nu stiam ce fac, nu stiam de boala asta, acum e prea tarziu. Si asta ii disculpa? Nestiinta nici legea nu o iarta. Deci nu ii disculpa, doar ca sunt bolnavi si societatea intarzie sa le deschida ochii. Toti sar in ajutorul alcoolicului, vai ce om inteligent, vai ce caracter deschis si voios, anturajul e cel mai fericit cand gaseste un fraier pus pe glume sa isi sacrifice propria viata si pe cea a familiei pentru gloata nesatula de distractie si dezinhibare. Ca stresul e mare, nu e asa? Bine ca unii stiu sa il struneasca si fac haz de norme si dau naibii societatea.

 

Deci este bolnav, inconstient, fudul, prost, nefericit acasa, cu idealuri marete, si fac toate cat o ceapa degerata cand se joaca de-a viata cu sanatatea si cu tot ce are mai scump.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are pe draku!

Ori imi spui ca e bolnav, ori ca e compatibil cu boala lui si, in concluzie, o merita?

 

E si bolnav dar e si compatibil. Eu de exemplu in 20 de ani am consumat 2 farmacii de medicamente psihiatrice (pentru ca nu pot adormi). Am incercat si alcool, dar nu ma ajuta cu nimic. Deci sunt bolnav, dar nu sunt si compatibil cu alcoolul. Ma simt bine cu xanax de exemplu. Cand am aflat ce e in familia mea de la psihoterapeut, era sa intru in psihoza (am avut un acces de a vorbi singur pe drum, ma certam in minte cu parintii, o femeie ma privea mirata, am observat-o si m-am oprit, apoi m-am crucit in sinea mea si am zis, bine ca nu conduceam scuterul ca faceam un accident, in acel moment de nebunie, m-am simtit bine, era ca o diaree psihica, dar asa incepe psihoza; eh, asta obtin si alcoolicii cand sunt beti, aceasta eliberare, eu am obtinut-o treaz)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai... daca nu ii facem sa accepte ajutor, inseamna ca nu i-am ajutat.

Deci tot vina noastra este?

Mda...eu oricum sunt o persoana care se considera vinovata pentru multe,dar nu as putea spune asta si despre bunica mea,care toata viata a incercat sa-si ajute baiatul(care are peste 40 de ani).Numai ea stie cate a facut pentru el.Cateodata o intreb de ce ii permite atatea si mereu imi raspunde:"O sa vezi si tu;o mama iarta orice!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea sa incepi prin a-ti face prieteni care beau si te bat pe umar la orice comportament asemanator. Apoi daca ai un esec ceva, dai fuguta la ei sa traca oful.. si ia ceva vreme. Dupa care vezi ce simplu e si ce bine merg toate, continui cu ce stii mai bine sa faci, la mai mare. Daca te insori si te cicaleste sotia ca bei, bei mai vartos. Daca ai probleme la serviciu din cauza asta, bei pe furis si afisezi siguranta de sine, ca ai ceva la bord pt asta, nu esti prost. Si uite-asa devii un alcoolic cu fundita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×