Sari la conținut
Forum Roportal
Indigo 1

Lance Armstrong

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vestea despre pierderea celor 7 titluri de campion al Turului Francei mi s-a parut incredibila. Pana la urma s-a dovedit ca s-a dopat. Nu credeam ca se va merge pana acolo incat sa i se ia trofeele. 8)

 

Uniunea Ciclistă Internaţională a răspuns, luni după-amiază, acuzaţiilor de dopaj aduse de Agenţia Americană Antidoping fostului rutier Lance Armstrong. Americanul a fost deposedat oficial de toate cele şapte titluri c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit la un moment dat o declaratie potrivit careia se amanau plecarile in etapele din turul Frantei pe diverse motive, cele reale fiind ca nu erau incheiate transfuziile de sange ce se desfasurau in masinile care insoteau echipa de ciclisti...stars.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand urmaream Turul Frantei si Lance era inca in activitate nu eram unul din sustinatorii lui, insa am ajuns sa-l respect apoi doar "for the good ol' times' sake" (de dragul vremurilor bune, pentru cei care au ceva impotriva romglezei).

In ultimii ani au fost destui ciclisti care au fost gasiti pozitiv la testele de dopaj, chiar printre cei buni, si nu ma mira nici faptul ca americanul s-ar fi dopat.

Ce sa zic, unul din gigantii sportului tocmai a fost dat jos de pe soclu, mergem inainte.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vestea despre pierderea celor 7 titluri de campion al Turului Francei mi s-a parut incredibila. Pana la urma s-a dovedit ca s-a dopat. Nu credeam ca se va merge pana acolo incat sa i se ia trofeele. 8)

 

 

Mi se pare firesc să i se retragă trofeele dacă le-a obţinut trişând. Altminteri care ar fi fost mesajul transmis celorlalţi ciclişti, ce i-ar opri să nu se dopeze la rândul lor?

Editat de Diela
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit la un moment dat o declaratie potrivit careia se amanau plecarile in etapele din turul Frantei pe diverse motive, cele reale fiind ca nu erau incheiate transfuziile de sange ce se desfasurau in masinile care insoteau echipa de ciclisti...stars.gif

 

Se poate sa ai dreptate, nu stiu foarte multe amanunte. Ii vedeam la incalzirea pe care o faceau, mai ales inainte de etapele de contratimp si mi se parea destul de extenuant si obositor doar antrenamentul darmite cursa in sine.

 

Atunci cand urmaream Turul Frantei si Lance era inca in activitate nu eram unul din sustinatorii lui, insa am ajuns sa-l respect apoi doar "for the good ol' times' sake" (de dragul vremurilor bune, pentru cei care au ceva impotriva romglezei).

In ultimii ani au fost destui ciclisti care au fost gasiti pozitiv la testele de dopaj, chiar printre cei buni, si nu ma mira nici faptul ca americanul s-ar fi dopat.

Ce sa zic, unul din gigantii sportului tocmai a fost dat jos de pe soclu, mergem inainte.

 

 

Nu pot sa spun ca eram un fan impatimit al lui. Il admiram mai mult pentru tenacitate si pentru modul in care lupta pentru fiecare etapa. Chiar daca nu o castiga avea un timp bun care ii asigura victoria finala.

Ideea de a petrece 3 saptamani pe o bicicleta facand mii de kilometri intr-un astfel de tur e o reusita in sine, indiferent daca castigi sau nu.

Si acum nu mai urmaresc tururile cicliste. Sa fie oare pentru ca nu a mai aparut un ciclist de talia lui care sa faca intrecerea palpitanta?

 

Mi se pare firesc să i se retragă trofeele dacă le-a obţinut triş

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu credeam ca se va merge pana acolo incat sa i se ia trofeele. 8)

De ce sa i le lase ? Daca le-a castigat pe nemeritat e si normal sa i se retraga titlurile de campion.

 

Am auzit ca si Messi ar fi suspectat ca i s-ar administra acelasi regim ca-n cazul lui Armstrong.

Messi ce fel de doping ar lua ? Din ala care creaza sau creste talentul ? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Site-ul ala care a scris de Messi cred ca regreta profund acum ca a fost actionat in judecata de clubul Barcelona.

Si-au cerut scuze initial ca au facut astfel de afirmatii dar se pare ca nu a fost destul.

Ceea ce, desigur, nu exclude o astfel de posibilitate.

Deocamdata nedovedita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa i le lase ? Daca le-a castigat pe nemeritat e si normal sa i se retraga titlurile de campion.

 

 

 

Eu nu cred ca s-a dopat pe toata perioada cat a participat la turul Frantei, chiar sa fi folosit metode de dopaj chiar si pentru primul sau al doilea tur castigat ? :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×