Sari la conținut
Forum Roportal
Lucky Luke

Retusare digitala foto

Evaluează acest topic

Soft preferat :  

52 membri au votat

  1. 1. Alegeti unul sau argumentati diferit :

    • AdobePhotoShop CS2 9.0
      35
    • Microsoft Photo Suite 2006
      2
    • Altul (care ?)
      5
    • Habar nu stiu
      4
    • Sunt un pozar perfect, retusul e pentru amatori only.
      6


Postări Recomandate

Depinde de ce nivel vorbim aici, ca user-profficiency, cit si dificultatea taskurilor. Numai cind ma gindesc ca majoritatea celor ce sustin sus si tare ca "Photoshop rulez" abia daca stiu sa faca o selectie ca lumea sau sa lucreze cu layere si masti, imi vine sa ma prapadesc de ris. Daca e vorba de photo retouching la modul serios, va zic eu ca si Photoshopul e greu. Un exemplu de retouch job - se ia o poza cu un fotomodel oarecare, se elimina toate ridurile si cosurile, firele de par razlete, se rotunjesc putin sinii, se lucreaza la umbrele de pe piele astfel ca lumina sa para a fi uniforma. Usor, nu? :beee:

e o munca costisitoare ,dar si cu rezultate pe masura ! parerea mea ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuia inclus si Corel Draw.

 

Io de ex nu stiu nimic despre corel , nu am lucrat niciodata cu el , hai daca tot afirmi , zii ceva concret ce poti sa retusezi cu corel :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum la mine "retusare digitala foto" inseamna mici modificari de culoare, contrast, iluminare si alte chestii marunte, nici vorba sa ma apuc de vectori si alte alea (ca fac destui vectori la scoala!! :o:). Si nu folosesc Photoshopul, pentru ca am lucrat de la inceput cu PaintShop si e supersimpatic; asa ca mi-a fost lene sa ma apuc si de Photoshop, din moment ce stiam deja sa corectez micile greseli din fotografii, in PaintShop.

 

Dar am impresia ca voi vorbiti aici despre o "retusare" mult mai drastica... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am ales FastStone Image Viewer 3.5

 

e simplist şi momentan nu am nevoie de mai mult .

am şi Adobe CS3,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nush voua.. dar mie photoshopul mi se pare mai simplu decat corelul.. cand e vb de retusuri si modificat poze.. cu putin talent si imaginatie se pot scoate niste chestii super!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

corel draw 12 a-ti incercat...e aproape ca photoshop

 

Fara suparare dar Corel e program de grafica vectoriala, iar Photosop e program de prelucrare imagine. Asta in cazul in care nu te-ai referit la Corel Photopaint

------------

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×