Sari la conținut
Forum Roportal
Sei Shonagon

Umorul la feminin

Postări Recomandate

depinde de umor , io de exemplu urasc umorul sec :spiteful: , in rest .. nu chiar nu cred ca e pe cale de disparitie , daca ar dispare , inseamna ca as disparea o data cu el :stars: :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai sa te ajut sa te exprimi uman :"iata spre exemplu, o dovada ce te convinge ca umorul rimeaza cu inteligenta"(asta pentru ca tu esti asa un mare iubitor de rime albe, nu?) Citeste si rasciteste traducerea din limba ta materna in romana.Si asta pana te vei obisnui sa te exprimi cat de cat nescarpinandu-te cu calcaiul la ceafa asa cum o faci, cand incerci sa spui ceva tremurand de nervi...Dar prostia merge snur cu lipsa lui... :spiteful:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu gasesc nicio legatura intre maturitate si lipsa umorului,... poate dimpotriva. :crazy:

Am avut ocazia sa lucrez atat(doar) cu femei cat si(doar) cu barbati si , intr-adevar, am facut aceiasi constatare. De ce? Nu stiu, probabil pentru ca femeile sunt mai inhibate, le e teama sa se arate asa cum sunt in realitate (in special in fata altor femei, care se stie ca sunt mai pretentioase, in special cand e vorba sa judece alta femeie :) ). De multe ori e deajuns sa sparga gheata una dintre ele si se schimba atmosfera.

Barbatii sunt mai relaxati, isi bat mai putin capul cu astfel de lucruri si chiar femeile, in compania barbatilor, mi se par mult mai dispuse sa glumeasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu de exemplu sunt o persoana vesela si cu simtul umorului, dar mai ales cind este vreun barbat alaturi! Fiti de acord ca atunci cind barbatul face vreo pozna, vreo protie arata ca ceva normal, deci nu crezi ca este "needucat"....in schimb femeia trebuie sa fie cit mai atenta la ce face si ce spune......Eu vreau sa fiu barbat doar din aceasta cauza, in rest imi place sa fiu femeie :)

 

in plus, se stie doar ca femeie si barbutul sunt total diferiti, ca alb si negru, yin si yan........poate are vreo legatura si cu umorul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu gasesc nicio legatura intre maturitate si lipsa umorului,... poate dimpotriva. :o:

Am avut ocazia sa lucrez atat(doar) cu femei cat si(doar) cu barbati si , intr-adevar, am facut aceiasi constatare. De ce? Nu stiu, probabil pentru ca femeile sunt mai inhibate, le e teama sa se arate asa cum sunt in realitate (in special in fata altor femei, care se stie ca sunt mai pretentioase, in special cand e vorba sa judece alta femeie :crazy: ). De multe ori e deajuns sa sparga gheata una dintre ele si se schimba atmosfera.

Barbatii sunt mai relaxati, isi bat mai putin capul cu astfel de lucruri si chiar femeile, in compania barbatilor, mi se par mult mai dispuse sa glumeasca.

 

Interesant, nu-i asa? Noi suntem mai inhibate si ne este eama sa ne aratam asa cum suntem (sa aratam ce simtim?!) si in acelasi timp majoritatea femeilor ii acuza pe barbati de lipsa de sinceritate si incapacitatea de a-si exprima sentimentele... eu cred ca suntem cel putin chit , din punctul acesta de vedere :cry:

 

Oricum eu azi m-am refugiat de depresivele in birou la colegii de la IT :ok: Acolo da atmosfera :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant, nu-i asa? Noi suntem mai inhibate si ne este eama sa ne aratam asa cum suntem (sa aratam ce simtim?!) si in acelasi timp majoritatea femeilor ii acuza pe barbati de lipsa de sinceritate si incapacitatea de a-si exprima sentimentele... eu cred ca suntem cel putin chit , din punctul acesta de vedere :o:

 

Oricum eu azi m-am refugiat de depresivele in birou la colegii de la IT :crazy: Acolo da atmosfera :)

Eu cred ca de fapt suntem mult mai putin sincere decat barbatii. Cel putin in ceea ce ne priveste. De multe ori ne e teama sa admitem unele lucruri, chiar si fata de noi, ceea ce e mult mai grav.

Altfel spus, barbatii ne mint pe noi, iar noi ne mintim singure. :ok: Si cum sa fii deschis cu altcineva, daca nu ai curajul de a fi deschis cu tine insuti?

Ei, dar deja am impresia ca sunt offtopic, parca era despre umor nu despre sinceritate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu recunosc (sincer!) ca nu suport persoanele fara simtul umorului. Dar depinde si de genul de umor. Si depinde evident si de context. Nu suport glumele care mi se par nesarate sau rautacioase, si nici cele care bat in mod repetat intr-o singura directie. Dar daca vreti sa va amuzati delicios, uite o metoda: lasati inhibitiile si dati-i cu umorul intr-un grup de oameni care nu se asteapta la asa ceva. Sau nu de la o femeie. Sa vedeti cum se uita :) . Am incercat odata. Noroc ca eram intre prieteni, si-au revenit repede. Dar prima data a fost un soc. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu recunosc (sincer!) ca nu suport persoanele fara simtul umorului. Dar depinde si de genul de umor. Si depinde evident si de context. Nu suport glumele care mi se par nesarate sau rautacioase, si nici cele care bat in mod repetat intr-o singura directie. Dar daca vreti sa va amuzati delicios, uite o metoda: lasati inhibitiile si dati-i cu umorul intr-un grup de oameni care nu se asteapta la asa ceva. Sau nu de la o femeie. Sa vedeti cum se uita :) . Am incercat odata. Noroc ca eram intre prieteni, si-au revenit repede. Dar prima data a fost un soc. :crazy:

 

 

Nici eu nu simpatizez cu oamenii care nu au simtzul umorului, ii consider de-a dreptul periculosi si nu vreau sa am de-a face cu ei, pentru ca simtzul umorului e strans legat de un anumit spirit de libertate, de toleranta, de deschidere, de autocritica. Iar daca astea lipsesc din personalitatea cuiva e grav...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si aia care fac traznai in exces,cum sunt?......nesuferiti sau de nebuni ganditi? :o: eu mi-am inebunit clasa :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu nu simpatizez cu oamenii care nu au simtzul umorului, ii consider de-a dreptul periculosi si nu vreau sa am de-a face cu ei, pentru ca simtzul umorului e strans legat de un anumit spirit de libertate, de toleranta, de deschidere, de autocritica. Iar daca astea lipsesc din personalitatea cuiva e grav...

Si pe mine ma sperie oamenii care " se iau prea in serios" si nu sunt in stare sa se autoironizeze. Sau cei foarte rigizi, care nu sunt capabili sa vada si nuantele, ci doar culoarea. Mi se pare un lucru grozav sa poti rade de propriile defecte, e un semn ca le-ai constientizat si ca poti face ceva sa le indrepti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×