Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

  

5 membri au votat

  1. 1. Sunteti deacord cu ecumenismul ?



Postări Recomandate

Nu sunt pro ecumenism, dar cred ca toate religiile trebuie respectate, chiar daca nu credem in ele toate, si ar fi imposibil.

La fel de imposibil e si sa respecti religiile.

E ca la matematica daca o sa vin sa zic ca 2 si cu 2 fac 1 o sa-mi respecti aceasta religie? Eu cred ca o s-o cataloghezi ca o mare nedreptate, mai ales daca e vorba de tranzactie financiara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se poate vorbi rational cu tine, daca as pune mintea ta la un copil mic cred ca ar plange continuu. Fara suparare, tu parca arunci cu prastia in loc sa zici ceva folositor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti place subiectul poti citi Maestrul si Margareta, este o carte 100% despre diavoli, si are si cateva capitole despre Iisus si Pontiu Pilat, o viziune cam moderna, dar interesanta. N-ar strica sa te mai innoiesti putin, fiindca incepe lumea sa iti cunoasca deja replicile.

Pontiu Pilat e identificat in zilele noastre, ca facand parte din conducerea institutiilor cu care avem de-a face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E ca la matematica daca o sa vin sa zic ca 2 si cu 2 fac 1 o sa-mi respecti aceasta religie? Eu cred ca o s-o cataloghezi ca o mare nedreptate,

Eu te cataloghez pe tine ca vorbesti ca sa nu taci. Pai nu e nedreptate sa nu stii cat face 2+2, deh. Nu ma supar ca nu stie cineva matematica, e treaba lui cat stie. Nu stiinta iti da umanitatea, la urma urmei.

 

Nedrepatate este sa folosesti criterii religioase ca sa bagi oameni la inchisoare. Sper ca nu te superi, faci niste greseli flagrante, si nu doar de logica, ci de intelegerea realitatii.

 

Pontiu Pilat e identificat in zilele noastre, ca facand parte din conducerea institutiilor cu care avem de-a face.

 

Mi-ar place sa stiu mai multe despre tine. Cati ani ai, ce profesie, ce ai realizat in viata, etc. Altfel nu ma mai angajez in discutii din acestea de tip prastie in cap. Mi se pare ca o iei rau pe aratura. Poate revii putin la chestii mai concrete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e nedreptate sa nu stii cat face 2+2, deh.

Pai e vorba de matematica nu de oameni, eu nu cred ca am avut vre-o treaba cu persoana cuiva pana acum.

Sustinerea unor matematici evident mincinoase e problema. Si nu din nestiinta sunt sustinute, ceea ce ti s-au parut tie atacuri erau doar prezentari de adevar, asa cum am zice noi ca 2 cu 2 fac 4 si celelalte sunt minciuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa cum am zice noi ca 2 cu 2 fac 4 si celelalte sunt minciuni.

 

Spre stiinta ta, si sper sa fii recunoscator ca imi bat capul cu tine, minciuna inseamna sa stii ca ceva este neadevarat si sa il propagi ca sa induci in eroare pe altcineva, spre a insela. Atat timp cat cineva crede cu fiinta lui intr-o religie care tie ti se pare falsa, nu avem de-a face cu minciuni, ci cu intoleranta la diferente intre oameni si cu atitudine condescendenta (infumurare mai pe romaneste).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spre stiinta ta, si sper sa fii recunoscator ca imi bat capul cu tine, minciuna inseamna sa stii ca ceva este neadevarat si sa il propagi ca sa induci in eroare pe altcineva, spre a insela. Atat timp cat cineva crede cu fiinta lui intr-o religie care tie ti se pare falsa, nu avem de-a face cu minciuni, ci cu intoleranta la diferente intre oameni si cu atitudine condescendenta (infumurare mai pe romaneste).

Asa o fi daca zici. Atunci inseamna ca trebuie sa-i invatam adevarul si sa le demascam minciuinile din capul celor nestiutori (iar ei fiind de buna credinta imediat o sa inteleaga eroarea si o sa ne multumeasca ca unor salvatori)

Ca doar nu ai vrea sa ne prefacem ca sunt in ordine si ca o sa sfarseasca in bine.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai e vorba de matematica nu de oameni, eu nu cred ca am avut vre-o treaba cu persoana cuiva pana acum.

 

 

E adevarat, dar nu mai putin suparator. Am vazut ca se obisnuieste sa se arunce cu noroi in credinta cuiva, cum s-a intamplat cu ortodoxismul, si unii asista impasibili ca si cum nu-i priveste, ba mai dau apa la moara la asa clevetitori, si cu toate acestea nu se simt cu nimic neindreptatiti sa se numeasca pe ei insisi ortodocsi de frunte, si sa dea lectii de buna purtare. Pai nici eu nu am nimic cu nimeni a priori, dar daca se leaga de religia mea, nu ma rezum la a face demonstratii stiintifice, ci mi-l fac dusman, adica am ceva personal cu el, pentru ca religia mea e personala, nu este mobila in casa. Asa sa stii.

 

Asa o fi daca zici. Atunci inseamna ca trebuie sa-i invatam adevarul si sa le demascam minciuinile din capul celor nestiutori.

Ca doar nu ai vrea sa ne prefacem ca sunt in ordine si ca o sa sfarseasca bine.

Tot nu pricepi ce inseamna minciuna. Si da, eu cred ca o sa sfarseasca bine daca fac fapte bune, pentru ei nu se aplica legea crestinilor. D-zeu nu i-a facut crestini, dar le-a dat tot ce le trebuie sa se mantuiasca prin fapte.

 

Asa o fi daca zici. Atunci inseamna ca trebuie sa-i invatam adevarul si sa le demascam minciuinile din capul celor nestiutori (iar ei fiind de buna credinta imediat o sa inteleaga eroarea si o sa ne multumeasca ca unor salvatori)

 

 

si cati din astia ai cunoscut pana acum? sa nu-mi spui ca ai dat numai de diavoli pana acum, sau de oameni rai, ca nu te cred.

 

te cam imbeti cu apa rece, dar n-ai decat, daca asta iti da un scop.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nici eu nu am nimic cu nimeni a priori, dar daca se leaga de religia mea, nu ma rezum la a face demonstratii stiintifice, ci mi-l fac dusman, adica am ceva personal cu el, pentru ca religia mea e personala, nu este mobila in casa. Asa sa stii.

Eu unul nu-mi consider religia personala, religia in care cred este adevarata pentru ca este adevarata nu pentru ca e a mea.

Religiile mincinoase intradevar dupa acest mod se propaga, si atunci trebuie sa ne debarasam de obiceiul de a impune altora chestiile noastre personale.

 

Tot nu pricepi ce inseamna minciuna. Si da, eu cred ca o sa sfarseasca bine daca fac fapte bune, pentru ei nu se aplica legea crestinilor. D-zeu nu i-a facut crestini, dar le-a dat tot ce le trebuie sa se mantuiasca prin fapte.

Pai nu e asa.

Evanghelia va fi propovaduita intregii lumi. In zilele noastre probabil ceva triburi din Amazon sa nu fi auzit de crestinism si aceia intradevar vor fi judecati dupa legea firi.

Dar sa nu-ti inchipui ca legea firii e diferita de legea crestina, daca un nestiutor aude de Hristos si incepe cu: extremist, habotnic, rastigneste-l, rastigneste-l etc in mod sigur nu corespunde cu legea firii.

In acelasi fel daca musulmanului ii zici ca: Coranul e un plagiat jalnic, si el incepe sa se detoneze in piata publica, in mod sigur nu functioneaza dupa legea firii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu-mi consider religia personala, religia in care cred este adevarata pentru ca este adevarata nu pentru ca e a mea.

Religiile mincinoase intradevar dupa acest mod se propaga, si atunci trebuie sa ne debarasam de obiceiul de a impune altora chestiile noastre personale.

 

Religia este personala pentru ca credinta face parte din mine, nu pentru ca as fi creat-o eu. Ea exista indiferent de mine, deci nici nu as avea nici o contributie personala. Dar credinta omului este religia pe care si-a insusit-o si-a facut-o a lui personala, de aceea nu putem sa nu jignim religia cuiva fara sa jignim credinta personala a unui om. Daca vorbesti rau de Mahomed, este similar pentru noi cu a vorbi rau de Iisus, doar ca unii au obraz gros si nu le pasa, pentru ei nu e asa de personal, Iisus nu zice nimic, dar eu cred ca se supara chiar de nu spune.

Sper sa ma citesti mai cu atentie, pentru ca am impresia ca interpretezi cu superficialitate si treci ca trenul prin gara in legatura cu ce scriu.

Eu nu pot impune ceva personal cuiva, dar pot apara ce imi este atacat cu indiferenta de impertinenta cu care cineva ar lua in deradere lucruri sfinte pentru mine. Nu pot face asta tot timpul, dar sunt destul de vigilenta pentru ca nu am chef sa traiesc cu regrete pe constiinta.

 

Pai nu e asa.

Evanghelia va fi propovaduita intregii lumi. In zilele noastre probabil ceva triburi din Amazon sa nu fi auzit de crestinism si aceia intradevar vor fi judecati dupa legea firi.

Dar sa nu-ti inchipui ca legea firii e diferita de legea crestina, daca un nestiutor aude de Hristos si incepe cu: extremist, habotnic, rastigneste-l, rastigneste-l etc in mod sigur nu corespunde cu legea firii.

In acelasi fel daca musulmanului ii zici ca: Coranul e un plagiat jalnic, si el incepe sa se detoneze in piata publica, in mod sigur nu functioneaza dupa legea firii.

Nici sa jignesti Coranul nu va ramane nepedepsit de D-zeu. Daca Evangheliile nu au fost propovaduite pana acum in randul musulmanilor, ci altfel de invataturi au primit ei, nu stiu daca aceasta nu este vointa lui D-zeu. Daca se va schimba acest lucru, tot vointa lui va fi, insa se va face pasnic si nu prin razboaie si jigniri intre habotnici, de asta poti fi sigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×