Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

  

5 membri au votat

  1. 1. Sunteti deacord cu ecumenismul ?



Postări Recomandate

Eu ma bazez pe mine, iti place sau nu. Tu ai centrul de greutate in alta parte decat in tine, si azi te bazezi pe ceva, maine pe altceva.

Infierezi cu erezie dar nu poti sa intelegi ca alte religii diferite de crestinism nu incalca poruncile lui D-zeu, pentru simplul fapt ca nu le-au primit. Si de D-zeu depinde sa le primeasca, nu de unul sau doi ca tine care se bat in piept cu ortodoxismul si cred ca asta e suficient, sa li se arate altora ereziile chipurile. Pai oamenii aceia, mahomedani, hindusi, maiasi ce sunt, au traditii de milenii, iar tu care n-ai habar de asta, vii sa le scoti ereziile din cap. Mai gandeste-te inainte de a sari la lucruri care te depasesc. Tu probabil nu ai auzit de culturi, de civilizatii, pe ce crezi ca s-au bazat ele, in decursul veacurilor. Pe erezii? Erezii sunt ce vezi tu pe forum la x si y, nu poti cataloga o natiune sau o civilizatie ca eretica, din fundul gandirii tale vaste si atot-cunscatoare. Doar daca vrei sa pui paie pe foc iti permiti asa afirmatii iresponsabile.

 

PS. Neverknow - nu imi mai raspunde la fraze disparate, fara sa le pui in context, cu asta cred /asta nu cred. Daca ai niste idei ti le expui pe indelete, ca nu fac conversatie de salon pe aici.

 

Nu mai spun ca daca te bazezi pe ceva din ortodoxism, ar trebui sa ai propriul sistem de gandire in care sa integrezi acele pareri, ca nu esti papagalul altuia, care a trait in alta epoca si in alt context poate si-a facut afirmatiile, care evident ca tie iti poate scapa ca nu esti el. Deci sustine-ti afirmatiile prin propriile argumente, nu prin referire la alte pareri ca nuca in perete.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa fii un bun ecumenist si crestin facand fapte bune si ajutandu-ti semenii, dincolo de confesiunea religioasa de care apartii; din postarile voastre razbate o transare dura, fara posiblitatea de conciliere; nu toate sunt albe sau negre, mai exista si culoarea gri!

A fi un bun ecumenist inseamna a cauta sa-i intelegi si pe altii!

Nimeni dintre noi nu se poate erija in cunoscator al adevarului absolut!

Editat de BigDefender

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intreaba-l pe Neverknow cum ar trebui sa se comporte cu dracii, fiindca asa considera el musulmanii dupa ce declara ca trebuie ocoliti ca ciuma.

Nu numai Neverknow ii considera draci.

In schimb ce vrea sa faca ecumenism este interzicerea dreptului la exprimarea opiniei unei majoritati.

Si musulmanii ne catalogheaza ca marele satan. De ce ne zic asa? Nu pentru cei 1000 de ani de ciocnire a civilizatiei, in cei 1000 de ani a existat un anumit respect, ci pentru ceea ce inseamna modernismul azi exprimat si prin ecumenism.

Intre opiniile ca musulmanii sunt draci, opiniile musulmanilor ca America e marele satan, si actiunea ecumenismului de interzicere a exprimarii lor, sunt de aceeasi parere ca ecumenismul trebuie desfintat.

 

Poti sa fii un bun ecumenist si crestin facand fapte bune si ajutandu-ti semenii, dincolo de confesiunea religioasa de care apartii; din postarile voastre razbate o transare dura, fara posiblitatea de conciliere; nu toate sunt albe sau negre, mai exista si culoarea gri!

A fi un bun ecumenist inseamna a cauta sa-i intelegi si pe altii!

Nu exista gri, exista doar alb sau negru.

Pentru ca nu e vorba de relatii interumane in ecumenism. Ci de "relatii" interreligioase.

Razboaiele, expunerea vietii publice a lui Mahomed, nu trebuie sa aiba nicio treaba cu ecumenismul. De astea se ocupa morala, legile statelor etc. Ecumenismul trebuie sa trateze doar religia ca si cult. Iar in acest domeniu exista doar un castigator, nu pot fi 2, deci este doar alb sau negru.

Cata vreme ecumenismul nu se limiteaza doar la religie si incearca sa amestece si "viata publica" face un abuz care trebuie condamnat. Pentru ca o sa ajunga sa impuna obligativitatea organizarii de parade de canibalism religios, in propriile noastre case, pe motiv ca e si ceva gri in asta, iar ecumenismul si-a arogat dreptul de a imparti adevarul.

 

Atata timp cat nu le batjocoresti credinta si vorbesti daca ti se permite, poti incerca si marea cu sarea. Atitudinea face totul, si trebuie mai intai sa ti se permita sa vii cu predici despre credinta cuiva. Este abuziva incercarea de reconvertire fara consimtamantul celuilalt.

Asta este perfect adevarat, una este credinta despre religia altuia, si alta comportamentul fata de necredinciosi.

Iar comportamentul se imparte si el un 2, unul este comportamentul la nivel de individ si altul la nivel de stat (popor).

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta este perfect adevarat, una este credinta despre religia altuia, si alta comportamentul fata de necredinciosi.

Iar comportamentul se imparte si el un 2, unul este comportamentul la nivel de individ si altul la nivel de stat (popor).

 

Nu crezi ca una decurge din cealalta?

Uite, cu mahomedanismul mai e cum mai e, acolo a existat un profet in carne si oase care a raspandit un cod de invataturi, dar in India de exemplu, cred ca sunt sute de religii si de zeitati. Imi pare rau ca nu stiu mai multe, dar din ce citesc, se pare ca fiecare sfant de al lor, lama sau preot, se inchina la altceva, si are niste credinte cu totul proprii pe care le-a luat si el dintr-o scriere cu totul fictiva. Asta nu ii impiedica sa fie foarte religiosi, sa faca pelerinaje, sa isi puna in minte un prag de sfintenie pentru a il mari pe "Domnul" (nu am inteles pana acum cat de definit este acest Domn si cine este). Este ca si cum ar crede in basme si povestiri cu talc, si cu toate acestea sunt respectati si cinstiti pe oriunde merg, chiar daca fiecare e cu credinta lui. Un astfel de preot de ex dorea sa gaseasca izvorul care opreste roata vietii, pe baza unei istorisiri cum ca ar fi tasnit acest izvor pe locul unde a cazut sageata unei astfel de zeitati care candva a trait pe pamant, vezi bine. Altul cauta sa gaseasca un taur rosu pe o pajiste verde, acesta fiind mesagerul destinului sau.

 

Desi pentru mine e de mirare cum asa un talmes-balmes are prindere la miliarde de oameni si ii uneste de secole, fara sa fie nevoie de multe procesiuni si dogme, totusi sacrul exista si in colb, iar daca ei au aceasta credinta o respect si incerc sa inteleg, inainte sa ma pronunt ca este adevarata sau falsa. Pana una alta, ce ma intereseaza pe mine este daca exista vreo religie care face oamenii mai buni, si daca este asa care este ingredientul ei. Mi-ar place sa stiu asta, si cat de importanta este religia in constiinta oamenilor de diverse confesiuni. Noi traim ca si cum doar ortodoxismul ar exista, dar este de mirare ca si alte religii produc oameni extraordinari, si este interesant de vazut cum, fara sa criticam neaparat ce nu stim si sa ne comportam ca bigotii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

_altul,

Eu am spus ecumenism crestin, de ca amesteci aici pe musulmani?

Si daca tu vezi doar alb sau negru, eu iti spun ca griul iese din combinatia celor doua!

Repet inca odata: este mai important ce ne uneste ( pe crestini ), decat ce ne desparte!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

_altul,

Eu am spus ecumenism crestin, de ca amesteci aici pe musulmani?

Si daca tu vezi doar alb sau negru, eu iti spun ca griul iese din combinatia celor doua!

Repet inca odata: este mai important ce ne uneste ( pe crestini ), decat ce ne desparte!

Cred ca este o confuzie la mijloc. Ecumenismul crestin, daca poate fi numit asa, se refera la un singur lucru: in ortodoxie exista Patriarhia Ecumenica de la Constantinopol, iar Patriarhul poarta titlul de Patriarh Ecumenic.

Din pacate lumea a nascocit ceea ce azi poarta numele de ecumenism care inseamna: adunarea si inghesuirea intr-un singur loc a tuturor religiilor. Pentru a face acest lucru ecumenismul practica un proces de "nivelare" a religiilor majoritare si "favorizare" a celor minoritare. Sau cum incerci sa zici si tu: ceea ce stie credinciosul ca e alb si nu are pic de negru, vine ecumenistul si-l indoctrineaza ca totul e gri, sau mai exista o expresie care imi produce groaza: adevarul e undeva la mijloc zic unii (multi).

 

Desi pentru mine e de mirare cum asa un talmes-balmes are prindere la miliarde de oameni si ii uneste de secole, fara sa fie nevoie de multe procesiuni si dogme

Raspunsul este acela care probabil n-o sa-ti placa: Diavolul, el e cel care-i uneste. Din nenorocire omul are o inclinatie mai mare spre diavol si se infiripa extrem de usor relatii de "prietenie".

 

Noi traim ca si cum doar ortodoxismul ar exista, dar este de mirare ca si alte religii produc oameni extraordinari, si este interesant de vazut cum, fara sa criticam neaparat ce nu stim si sa ne comportam ca bigotii.

Daca si ecumenismul ar desparti lucrurile in acest fel totul ar fi OK.

Oamenii ajung la acelasi sistem de valori morale pentru ca toti sunt creati de un singur Dumnezeu, dupa un singur tipar. La nastere omul primeste o constiinta care este expresia legaturii pe care sufletul lui o are cu creatorul lui. Este legea pusa de Dumnezeu in om, pe baza careia va fi judecat. Credinta in Dumnezeu este lucrul firesc omului, necredinta este cea nefireasca.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Raspunsul este acela care probabil n-o sat-ti placa: Diavolul, el e cel care-i uneste. Din nenorocire omul are o inclinatie mai mare spre diavol si se infiripa extrem de usor relatii de "prietenie".

 

 

Ete na, raspuns mai facil care sa implice mai putina gandire n-ai gasit?

 

Diavolul e in fapte, nu in credinte in povesti divine. Ai emis o prejudecata cat casa, nu stiu cum de coexista in tine asa prejudecati impreuna cu predici de iubire universala. Mi se par contradictorii, si scuza-ma, dar pe undeva ceva nu se leaga in personalitatea ta. Nu ai si tu impresia asta, ca ar trebui facute niste renovari? Daca tot iti place sa gandesti cu capul pe umeri, de ce nu faci asta pana la capat? Te poticnesti in prejudecati, si pot zice si eu hop-top ca tine, ca sunt de la diavol citire :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diavolul e in fapte, nu in credinte in povesti divine. Ai emis o prejudecata cat casa, nu stiu cum de coexista in tine asa prejudecati impreuna cu predici de iubire universala. Mi se par contradictorii, si scuza-ma, dar pe undeva ceva nu se leaga in personalitatea ta. Nu ai si tu impresia asta, ca ar trebui facute niste renovari? Daca tot iti place sa gandesti cu capul pe umeri, de ce nu faci asta pana la capat? Te poticnesti in prejudecati, si pot zice si eu hop-top ca tine, ca sunt de la diavol citire :)

Diavolul nu poate actiona. Cel care comite ilegalitati e condamnat pe drept pentru faptele proprii. Diavolul este prezent doar la nivel de credinta, gand etc. Inculpatul poate da vina pe diavol, ceea ce e corect, dar nu poate fi exonerat de raspundere.

Toate sloganurile atee (spalat pe creier etc) nu sunt lipsite de adevar, doar ca sunt valabile pentru toate religiile mincinoase si pentru ateism bine'nteles.

Omul este liber, si are liber arbitru, dar este extrem de "slab" si influentabil.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Religii mincinoase? Pe tine cine te-a spalat pe creier, scuza-mi impertinenta.

 

Pai si de ce religiile mincinoase au oameni ireprosabili, mai buni ca tine si ca mine, care fac fapte bune? Si de ce religiile "nemincinoase" au specimene ca tine si ca mine, care ne dam in stamba? Iti zic eu de ce.

 

Pentru ca de la gand la fapta e un pas mic, si pasul asta este tot ce conteaza. Unii nu il fac, adica nu gresesc atat de mult, nu fiindca le interzice religia, ci pentru ca religia lor a lucrat acolo unde trebuie, si i-a educat in spirit sa fie buni si mai puri. Asa ca diavolul tau sta cu mainile in san, degeaba zici tu ca s-ar afla in minciunile religiei, pentru ca aceste "minciuni" pe ei ii responsabilizeaza si ii face imuni la dracul. Pe cand adevarurile papagaliceste transmise pe aici pe la noi, nu au aceeasi eficacitate, depinzand vezi bine de cum le pune omul in practica, bine sau prost, nu de credinta in sine care numai de bine poate sa zica.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×