Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Feminismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bineinteles ca pot, doar avem femei si in fotbal. Doar ca ar complica lucrurile, i-ar duce pe preoti in ispite. (Asta pentru ca eu nu cunosc varianta oficiala.)

 

Da ca parca nu ar fi destul spovedania!

 

In afara Bisericii nu exista mantuire. Daca Biserica se leapada de eretici inseamna ca vor ajunge in Iad. Hristos face ce zice Biserica.

 

In sfirsit un raspuns clar;Hristos un produs al bisericii.

Si eu ma chinui de citiva ani ca sa dovedesc acest lucru.

 

Eu stiam ca era invers, sau cel putin asa ar fi normal. Biserica face ce zice Iisus, altfel e vrajeala.

 

Pai de ce ar face biserica ce zice Isus!

Doar dimineata cind preotii incep slujba si l vad pe sefu atirnat sus,ce si zic ei;Aaaa da, acolo-ti era locul,acuma noi ne vedem de treaba.

 

Biserica si Hristos un "tot" unitar.

 

Cineva era parca mai franc;Tot un drac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa spune in Biblie . Nici macar fecioara Maria nu a invatat pe nimeni nimic .

Femeile sa nu ii invete pe barbati . Negru pe alb . [ A dat Black valvet citatul pe la inceputul topicuui ] .

mai bine ii lasa in prostia lor, si asa ii ajuta sa continue in nestiinta si nepasare

 

buna invatatura ne-ai expus

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.Alesii lui Dumnezeu au fost toti barbati : Lot , Noe, Avraam ,Moise, etc.

2.Prorocii au fost toti barbati.

3.Apostolii au fost toti barbati.

.........

 

Cum sa nu fie Biblia misogina?

 

Iael contra Sisera.

 

Posibil sa fie "problema" lunara .....

Si preotii barbati au o problema lunara,cu salariul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa spune in Biblie . Nici macar fecioara Maria nu a invatat pe nimeni nimic .

 

 

Asta este pe departe cea mai mare gogorita pe care am auzit-o. Adica, dupa tine, Fecioara Maria si-a castigat locul in fruntea Raiului, pentru ca a tacut malc si a inchis ochii la faradelegi, le-a rabdat si a avut grija doar de ea sa se mantuiasca, neimpartasind nimic celorlalati ca sa aiba ce invata de la ea. A fost un monstru de egoism?

 

Tu poate nu stii, barbatii sunt in fata pentru ca sa vorbeasca, femeile sunt ca sa le intareasca vorbele prin felul lor, prin exemplu, prin fapta, mila, compasiune, grija fata de celelalt. Vorbele sunt doar un mijloc oral de comunicare, dar adevarata invatare e a inimii, nu cum faci tu, ingurgitezi cu capul iar cu sufletul esti ca si nou nascut. Credinta adevarata o primesti cu inima, si nu cu ratiunea. Deci nu capul e principal, ci inima, pe care femeia o are mai mult, iar tu pentru asta o dispretuiesti ca nu a invatat pe nimeni nimic? Tu nu esti capabil de asa invatatura.

 

PS : cu ce am subliniat am rezolvat si dilema de mai devreme cum ca Hristos ar fi supus Bisericii ( lucru neadevarat sustinul de _altul ) .

 

_altul a spus poate o exagerare, dar nu un neadevar, daca nu stii este o nuanta in asta, si o diferenta fata de neadevar

 

inainte sa te falesti cu descoperirile neadevarurilor, mai bine ai sta pe ganduri ce invataturi distorsionate intelegi tu cu capul tau, si raspandesti pe forum. unele lucruri, cum ar fi ascultarea celorlalti, ai face bine sa le inveti de la femei. iti recomand sa petreci cat mai mult timp printre ele si sa inveti de la ele cat se poate de mult, vei vedea ca se poate si chiar fac minuni in ce priveste puterea de intelegere a unui tip de gen masculin.

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e tare, scuze dar e intelegerea ta, nu ce a spus D-zeu.

 

Ba nu spune . Spune ca barbatul sa fie capul femeii . In mai multe randuri , negru pe alb .

 

 

Si cu faptul ca femeile sunt inferioare in societate, eu zic sa te mai informezi. S-ar putea sa nimeresti intr-un loc condus de femei in proportie de 80%, cum e serviciul meu, si o sa te simti inferior ;)

 

Eu ma refer la femei in general , de contributia lor in societate( InPing a aratat foarte bine ce vreau sa spun ) , nu la individ . Asa sunt sigur ca exista multe femei superioare mie si multor altora, din multe puncte de vedere .

 

Mai scrie si ca daca acel cap e prost, arunca-l ca mai bine fara cap deloc decat cu unul bun de nimic

 

CORECT !

Asa invata si Biserica ortodoxa . Un orb nu-l poate calauzi pe un alt orb .

 

Asta este pe departe cea mai mare gogorita pe care am auzit-o. Adica, dupa tine, Fecioara Maria si-a castigat locul in fruntea Raiului, pentru ca a tacut malc si a inchis ochii la faradelegi, le-a rabdat si a avut grija doar de ea sa se mantuiasca, neimpartasind nimic celorlalati ca sa aiba ce invata de la ea. A fost un monstru de egoism?

 

Tu poate nu stii, barbatii sunt in fata pentru ca sa vorbeasca, femeile sunt ca sa le intareasca vorbele prin felul lor, prin exemplu, prin fapta, mila, compasiune, grija fata de celelalt. Vorbele sunt doar un mijloc oral de comunicare, dar adevarata invatare e a inimii, nu cum faci tu, ingurgitezi cu capul iar cu sufletul esti ca si nou nascut. Credinta adevarata o primesti cu inima, si nu cu ratiunea. Deci nu capul e principal, ci inima, pe care femeia o are mai mult, iar tu pentru asta o dispretuiesti ca nu a invatat pe nimeni nimic? Tu nu esti capabil de asa invatatura.

 

Aici tu ai dreptate , eu gresesc .

Dar se observa ca este alt tip de invatarura . Adica prin exemplul personal .

 

inainte sa te falesti cu descoperirile neadevarurilor, mai bine ai sta pe ganduri ce invataturi distorsionate intelegi tu cu capul tau, si raspandesti pe forum. unele lucruri, cum ar fi ascultarea celorlalti, ai face bine sa le inveti de la femei. iti recomand sa petreci cat mai mult timp printre ele si sa inveti de la ele cat se poate de mult, vei vedea ca se poate si chiar fac minuni in ce priveste puterea de intelegere a unui tip de gen masculin.

 

In primul rand , in principal nu am facut altceva decat sa fac trimiteri la ce scrie in Biblie . Nu am interpretat de nici un chip . Am citat doar ce scrie in Biblie . Atat .

 

Si apoi nu ma astept de la nicio femeie sa recunoasca toate aceste lucruri .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si apoi nu ma astept de la nicio femeie sa recunoasca toate aceste lucruri .

 

Pai eu am recunoscut mai mult decat ai crede tu, dar nu pentru tine am facut-o, ca tu ai o intelegere deformata a ceea ce citesti.

 

Ia-te de mana cu Ion ca si el tot din Biblie citeaza fara sa inteleaga ce scrie in ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu am recunoscut mai mult decat ai crede tu, dar nu pentru tine am facut-o, ca tu ai o intelegere deformata a ceea ce citesti.

 

Evident ca nu pentru mine .

 

Nu am o intelegere deformata . Eu doar citesc ce scrie acolo . Eu sunt sigur de urmatoarele lucruri ( nu si de altele pe care le-am afirmat pe acest topic ) :

- femeia trebuie sa fie supusa barbatlului ei ( in cele bune );

- femeie NU este slava barbatului ;

- femeia n-are voie in Altar niciodata , nici macaar la Botez ;

- femeia nu are voie sa fie preot .

 

Astea le afirma si ortodoxia dintotdeauna , nu numai eu .

Am o intrebare : tu crezi ca Ortodoxia detine Adevarul , sau nu ?

 

Ia-te de mana cu Ion ca si el tot din Biblie citeaza fara sa inteleaga ce scrie in ea.

 

Ioan_basa interpreteaza versetele biblice , eu doara le citesc si ma verific cu ce spune ortodoxia .

 

 

--------------

 

 

Stiam inca de la cand s-a deschis topicul ca vor exista controverse si ca voi fi atacat de multi . In vremurile noastre, mi se pare normal, ca femei , sa nu vrei sa accepti aceste lucruri , si nu ma asteptam nici macar de la tine sa o faci . Dar asta e adevarul .

Ce e important este sa nu fi tarata in erezii pentru ca, cum am mai spus, feministele sunt unele dintre cele mai usoare tinte ale Diavolului .

Atat am avut de spus .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×