Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Feminismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Topic deschis in urma aluia cu Pussy Riot unde am afirmat eu poate a fost periculos ca judecatoarea a motivat ca ele au incitat la ura religioasa pentru ca sunt feministe.

Cum nu stiu mai nimic despre pozitia femeii in biserica, am dat curs invitatiei de a face un topic in care eu afirm:

BARBATUL SI FEMEIA SUNT EGALI IN DREPTURI, SUNT DOAR DIFERITI, asa este si in societate si in religie. Luam in speta cea crestina.

Sooooo....altii au zis ca is inferioare, de ce? de ce? de ce? si mai ilustrativ cu ce?

 

Daca esti de alta religie decat cea ortodoxa inteleg ca esti eretic.....vreau si eu o lamurire ce inseamna eretic si desigur de ce ar fi religia reformata una eretica...o mai zis asta si catolicii la un mom dat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de topic si de ideea de feminism in general, ca sa te calmezi si tu candva, ca niciodata nu vei fi calma, deoarece niciodata nu te vei schimba: NU suntem egali, daca eram, tu nu mai deschideai topicul asta, ca nu iti puneai problema daca femeile si barbatii sunt egali.

Legat de biserica - e jucaria barbatilor, ei au inventat-o, de ce ai avea impresia ca or sa o predea, fiind ceva ultra-conservator ?

Legat de societate - NU suntem egali, egali suntem doar in drepturi, dar indatoririle barbatilor sunt mai mari - sa nu indraznesti sa-mi arunci in fata vrajeala ca femeia spala haine si face de mancare, daca n-as fi avut nicio treaba cu femeile poate traiam in basme si te credeam.

Nu stiu de ce te agiti tu atata, n-o sa fim niciodata egali atat timp cat unii isi pun problema daca suntem egali sau nu. Atat timp cat pretinzi sa ti se plateasca masa la restaurant, sau alte concesii de genul asta, nu vei fi egala cu mine. E doar un exemplu, simplu de dat ca e ceva ce tine de comportare, ca daca vorbim de mecanica sau electronica se taie filmul.

Legat de argumentul ca femeile sunt mai firave - s-a demonstrat ca desi nu este echipat cu muschi puternici, corpul femeii este mult mai bine adaptat la mediu si la viata decat al barbatului, si creierul la fel.

Legat de argumentul ca femeile nasc - nasc o data, in perioada aia sunt sensibile, dar nu nasc de cand sunt mici si pana mor, nu nasc cand nu au partener, cand conduc masina sau cand se duc la biserica.

De unde vrei tu egalitatea aia care nu exista. E ca in "Ferma animalelor" de George Orwell - s-a cerut egalitate, apoi s-a trecut la a cere superioritate sub pretextul ca nu s-a obtinut destula "egalitate". Sa fim seriosi, or gandi barbatii liniar, or fi ei legati de glezna de natura cu libido-ul exagerat special ca sa aiba grija de femei, dar prosti nu sunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BARBATUL SI FEMEIA SUNT EGALI IN DREPTURI, SUNT DOAR DIFERITI, asa este si in societate si in religie. Luam in speta cea crestina.

 

In religia crestina, femeia nu este egala cu barbatul! Femeia este o creatura de mana a doua, facuta de dumnezeu in scopul de a-i fi de folos barbatului.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti de alta religie decat cea ortodoxa inteleg ca esti eretic.....vreau si eu o lamurire ce inseamna eretic si desigur de ce ar fi religia reformata una eretica...o mai zis asta si catolicii la un mom dat.

Asta e o discutie lunga. Ca sa-ti raspund pe scurt totusi, iti spun ca eretic este cel care e de alta credinta decat a ta. Nu toate religiile folosesc acest epitet pentru cei ce nu-s controlati de ele.

 

Vis-a-vis de asocierea dintre feminsim si ura religioasa, e limpede ca religia in cauza considera femeile ca fiind inferioare barbatilor.

 

Parerea subsemnatului ca la nivel de varf femeile sunt inferioare, la nivel de individ sunt superioare. Si pot argumenta daca mi se cere.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se cere dara....

 

SR eu am dat curs invitatiei de a face topic

Vreau sa aflu despre pozitia femeii in religia ortodoxa.

Zise un domn pe un alt topic ca sunt inferioare pt ca 99,98 % din cei sfinti fura barbati.

 

Azi esti oarecum agitat, in sens de necalm....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In religia crestina, femeia nu este egala cu barbatul! Femeia este o creatura de mana a doua, facuta de dumnezeu in scopul de a-i fi de folos barbatului.

 

Femeia este si ea om . Nu este sluga barbatului . Este doar inferioara, dar nici pe departe atat de jos cum spui tu .

 

Asta e o discutie lunga. Ca sa-ti raspund pe scurt totusi, iti spun ca eretic este cel care e de alta credinta decat a ta. Nu toate religiile folosesc acest epitet pentru cei ce nu-s controlati de ele.

 

Gresit .

Ereticii sunt crestinii care imprastie invataturi false , diferite de Adevar .

Acum fiecare il face eretic pe cel care nu e in religia lui , dar nu poate exista decat o religie care sustine Adevarul .

 

Zise un domn pe un alt topic ca sunt inferioare pt ca 99,98 % din cei sfinti fura barbati.

 

N-am zis asa ceva !

Am spus ca 99,98% ( procentul este inventat ) dintre ALESII lui Dumnezeu au fost barbati .

Un ales al lui Dumnezeu este automat si sfant, dar un sfant nu este neaparat ales al Domnului . Sfinti putem devenii si noi , dar asta nu inseamna ca Dumnezeu ne-a ales .

Vezi diferenta ?

 

Si eu m-am referit mai ales la alesii arhi-cunoscuti ca si Noe, Moise , Avraam , Sfintii Apostoli s.a.m.d.

Acum poate o sa-mi spui ca, pe atunci, daca nu erai barbat nu te asculta nimeni, dar daca Dumnezeu vroia sa aleaga o femeie o facea si o ascultau toti .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se cere dara....

 

SR eu am dat curs invitatiei de a face topic

Vreau sa aflu despre pozitia femeii in religia ortodoxa.

Zise un domn pe un alt topic ca sunt inferioare pt ca 99,98 % din cei sfinti fura barbati.

 

Azi esti oarecum agitat, in sens de necalm....

In religia ortodoxa femeia este considerata inferioara din cauza legarii ei indestructibile de cele lumesti. Daca vrei, elaborez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gresit .

Ereticii sunt crestinii care imprastie invataturi false , diferite de Adevar .

Acum fiecare il face eretic pe cel care nu e in religia lui , dar nu poate exista decat o religie care sustine Adevarul .

 

Desigur ca adevarul este doar unul. In cazul de fata el apartinand adevaratei tale religii.

 

 

Vorba lui Tutea - vorbind despre cei ca tine - : Dumnezeu e cu noi. Iar daca nu e cu noi, e impotriva noastra - citat din memorie -.

Editat de SeqenenreTao
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum poate o sa-mi spui ca, pe atunci, daca nu erai barbat nu te asculta nimeni, dar daca Dumnezeu vroia sa aleaga o femeie o facea si o ascultau toti .

Foarte multe religii au zeitati feminine, eu am ramas uimita ca pana si la egipteni existau.

 

Crestinismul o are pe Fecioara Maria. Problema feminismului nu se pune la crestini. Locul femeii poate fi contestat in societate, insa in familie, intr-o familie normala, femeia este la fel de importanta ca barbatul, desi se supune barbatului de buna voie si nesilita nici macar de religie. Este vorba de roluri si de ce simte fiecare pentru sine.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Locul femeii poate fi contestat in societate, insa in familie, intr-o familie normala, femeia este la fel de importanta ca barbatul, desi se supune barbatului de buna voie si nesilita nici macar de religie.

 

Acest sofism este atat de nesimtit incat poate fi demascat si fara a face apel la logica.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×