Sari la conținut
Forum Roportal
Amuneth

Retete usoare in calorii

Postări Recomandate

eu am gasit pe site-ul asta

E reclama mascata sau? Te astept cu mai multe detalii despre retete sa vedem :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intro : i'm on a diet...again. Voi ce mai preparati sa fie dietetic?

 

Omleta cu fulgi de ovaz

 

2 oua, 3 linguri fulgi de ovaz, 3 linguri iaurt degresat, sare, piper.

 

(am obosit gatind chestia asta :lol: )

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clatite cu fulgi de ovaz

 

 

50 gr fulgi de ovaz, 2 oua. 1 varf praf de copt, zahar stevia 1 lingura, lapte degresat 20 ml. mie imi plac cu iaurt in care pun niste scortisoara si putina miere.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iaurt degresat,

 

Eu nu sint pro nimic degresat, sau Diet, este mai daunator decat natural, are un gust de ... nu ma exprim ca precis doar eu-l simt, insa eu maninc si unt din crema ca si branzeturile ca nu se pot manca zilnic si corpul are nevoie de atita grasime sa mentina pielea si mintea sanatoasa!!! N-am nici un pic de colesterol :doh: in rest baga la frunzarie in tigaie, frunze de spanac sau de rapita, gulie, sfecla, ciuperci, etc.

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
02 Jul, 2013

Gustări sănătoase cu puţine calorii. Cu ce puteţi înlocui chipsurile, sticks-urile şi popcornul

 

 

migdale.jpg

 

Gustările dintre mese au rolul de a vă potoli foamea şi de a vă ajuta să mâncaţi mai puţin la mesele principale de la prânz sau cină. De aceea, atât cantitatea, cât şi calitatea sunt aspecte foarte importante atunci când vă alegeţi gustările. O gustare înseamnă un măr, dar şi un pumn cu migdale sau nuci ori un iaurt mic. Trebuie să aibă valoare nutriţională pentru a controla senzaţia de foame.

Iată câteva gustări sărate care nu îngraşă dacă sunt consumate în cantităţi mici:

 

Măsline

Deşi sunt bogate în sare, puteţi să scufundaţi măslinele în apă rece înainte de a le mânca. Sau mai puteţi să alegeţi variante mai puţin sărate. Important este să nu mâncaţi mai mult de patru-cinci măsline când vă este poftă de ceva sărat.

 

Sardine şi biscuiţi din făină integrală

Sardinele împreună cu un biscuit sunt delicioase pentru o gustare. Ele aduc un aport însemnat de acizi graşi Omega-3, benefici pentru sănătatea inimii şi a creierului.

Măr cu unt de arahide

Untul de arahide este o combinaţie delicioasă de dulce şi sărat ce vă poate scăpa de pofta de dulce şi sărat. Combinaţi o linguriţă cu unt de arahide cu un măr sau cu o banană mică.

 

Nuci, migdale, fistic

Ca să evitaţi nucile şi seminţele prăjite şi sărate din comerţ, deoarece au un conţinut prea ridicat de sare şi de grăsimi hidrogenate, este mai simplu să le cumpăraţi în stare crudă. Este mai indicat să le consumaţi ca atare sau să le prăjiţi puţin în cuptor şi să folosiţi puţină sare de mare.

 

Biscuiţi din cereale integrale şi trei felii mici de caşcaval degresat. Un truc: foloseşte biscuiţi

rotunzi, iar bucăţele de caşcaval nu trebuie să depăşească dimensiunea acestora. Gustarea are 100 de calorii şi aduce şi ceva calciu şi proteine, pe lângă cele 1,2 grame de grăsimi saturate.

 

 

http://www.doctorulzilei.ro/gustari-sanatoase-cu-putine-calorii-cu-ce-puteti-inlocui-chipsurile-sticks-urile-si-popcornul/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de morcovi

 

morcovi 2-4 buc

iaurt 150gr

zeama de la jumatate de lamaie

sare, piper, praf usturoi (sau un catel de usturoi)

 

se rad morcovii si amesteca cu restul. e f buna daca are ocazia sa stea macar 30 min la rece

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de conopida si brocolli cu iaurt

 

se oparesc buchetele de conopida si brocolli Maxim 4-5 min, trebuie sa ramana crocante. eu astept pana se racesc apoi amestec cu sare, piper, praf de usturoi, chili si iaurt rece. azi treaba asta o servesc langa o bucata de piept de curcan fript

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ampera am lipit topicul "Retete dietetice - retete cu putine calorii" cu acesta, merg bine impreuna :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×