Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Fidelitatea in ziua de azi

Evaluează acest topic

  

16 membri au votat

  1. 1. Ce reprezinta pt. voi fidelitatea?

    • a) o aberatie
      1
    • b) un concept invechit
      1
    • c) alegere personala
      9
    • d) altceva
      5


Postări Recomandate

Da, dar e cu totul altceva asa. :) Sunt mai infideli pentru ca stiu ca in caz de ceva nu poarta ei responsabilitatea in pantec...da. Dar nu e totuna cu a sustine ca simt nevoia sa se imperecheze haotic. E chiar opusul acestei ipoteze de fapt. :)

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu spun eu. Dar nu exista o metoda de cercetare stiintifica care sa sustina asa ceva. Sunt doar presupuneri/ipoteze la fel de valide ca acelea ca s-ar afla cineva in cer si ne vegheaza. Exista barbati sterili care sunt infideli. De ce ? De ce le-ar fi dat natura handicapul asta daca ii pune sa umble dupa procreeat ? Oamenii nu sunt animale, ei planifica totul. A avea o aventura e ...o chestie care necesita planificare, intentie, nu instinct orb si atat. De ce tin unii cu tot dinadinsul sa reduca totul la instincte, nu stiu. Omul e si instinct, dar daca adopti reductionismul stiintific (care e o dogma, nu realitate) reduci totul la instinct fara ca tu sa ai o idee daca asa e sau nu ! Doar pe baza ipotezelor altora. Nu stie nimeni la momentul actual (demonstrat) daca ipotezele astea au vreo realitate.

 

Asta e psihanalizo-biologie. Foloseste pura intuitie si extrapolarea totului din cateva ramasite care se cunosc. Si psihanaliza se vrea stiinta si totusi ea identifica niste cauze indirect si atat. La fel si cu ipotezele astea evolutioniste. Sunt ipoteze, care nu au sustineri reale solide/verificabile.

Sincer, eu chiar cred ca barbatii sunt mai predispusi spre a insela decat femeile. Si explicatia e logica si simpla, nu ma refer la exceptii acum, ci la majoritate: ei pot avea mai multe progenituri si nu sunt obligati sa le poarte de grija, femeile pot avea mult mai putine. Si au grija de progeniturile lor macar atata timp cat le poarta in pantec. Dar infidelitatea barbatilor nu e un dat, nu e ceva ce nu poate fi schimbat. Ei pot alege sa fie fideli. :) Fidelitatea tine de alegere, de vointa, asta e parerea mea. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

face parte din mine total. sunt asa cu oricine merita.

Cum asa? Daca face parte din tine poti alege sa fii infidela atunci cand crezi ca cineva nu merita fidelitatea ta? Presupun ca n-ai reusit sa exprimi fidel ceea ce ai gandit. Adica, daca cineva iti e infidel tu nu-i vei raspunde cu aceeasi moneda, ci pur si simplu vei renunta la persoana respectiva. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar sustin ca fidelitatea tine de alegerea fiecaruia. Tentatii sunt cu miile. Felul in care le faci fata arata ce caracter ai. :)

Mai conteaza si faptul ca risti sau nu fericirea celui de langa tine. Stabilitatea psihica si emotionala.

Caci, ne place sau nu sa o recunoastem...nu doar 2 3 oameni s-au sinucis din cauza deceptiilor in dragoste. Cat de urat poate fi sa fii tradat cu sange rece de omul in care iti pui toata increderea?

 

Sincer, pentru mine, un om infidel e un adevarat sarlatan.

Editat de stupid_me
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar e cu totul altceva asa. :) Sunt mai infideli pentru ca stiu ca in caz de ceva nu poarta ei responsabilitatea in pantec...da. Dar nu e totuna cu a sustine ca simte nevoia sa se imperecheze haotic. E chiar opusul acestei ipoteze de fapt. :)

Iar sustin ca fidelitatea tine de alegerea fiecaruia. Tentatii sunt cu miile. Felul in care le faci fata arata ce caracter ai. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fidelitatea din ziua de azi nu este deloc altfel decat in trecut.

Numai ca atunci nu se dicuta atat de mult despre asta.

Personal nu m-ar incanta niciodata sa fug dupa cioara de pe gard,iubesc prea mult stabilitatea.

Dar never say never,nu? :o:

Oamenii care admit ca pot gresi sunt mai constienti decat cei care se cred invincibili. Asta e parerea mea. Stiind ca sunt supusi greselii, ei se vor supraveghea cu atentie si astfel vor reusi sa faca in asa fel incat sa greseasca cat mai putin posibil. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ea nu a spus ca femeile ar fi sfinte, a spus doar ca barbatii inseala intr-o masura mai mare decat femeile.

 

Iar eu nu am spus deloc ca ar fi sfinte, doar ca inseala in aceeasi masura in care inseala si barbatii, deoarece un barbat inseala cu o femeie, deci exista paritate si nu depinde in niciun fel de raportul dintre femei si barbati pe planeta.

 

Cat despre fidelitate, eu cred ca tine de iubire. Daca nu iubesti, ce motiv ai avea sa fii fidel?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai conteaza si faptul ca risti sau nu fericirea celui de langa tine. Stabilitatea psihica si emotionala.

Pentru mine conteaza foarte tare celalalt.

Caci, ne place sau nu sa o recunoastem...nu doar 2 3 oameni s-au sinucis din cauza deceptiilor in dragoste. Cat de urat poate fi sa fi tradat cu sange rece de omul in care iti pui toata increderea?

 

Sincer, pentru mine, un om infidel e un adevarat sarlatan.

Eu nu-i consider sarlatani, doar slabi. Unii sunt ca niste copii mici, carora le este imposibil sa reziste in fata tentatiilor. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii sunt ca niste copii mici, carora le este imposibil sa reziste in fata tentatiilor. :)

 

Unii sunt intr-adevar slabi, insa altii nu, ei nu rezista pentru ca n-au niciun motiv sa reziste. Unii poate aleg o partida de sex in locul privelistii cu nevasta sforaind :o:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×