Sari la conținut
Forum Roportal
michi

riscuri

Postări Recomandate

spuneti-mi va rog!!!sunt disperata si m-am saturat sa traiesc in asa o mizerie cum este hep b!!!

dac cineva are informatii ,va rog sa-mi rasp.la intrebarea urmatoare:eu sunt purtator Hbsag de 4 ani,am contact sexual cu prietenul meu de mai mult de trei ani,am inceput sa am o relatie sexuala cu el in momentul in care mi-a spus ca este vaccinat impotriva hep.b,dar el nestiind nici pana astazi de ce eu i-am pus o asemenea intrebare!!!il mint de mai bine de trei ani,si zi de zi ma urasc mai mult pentru lasitatea mea!virusul l-am contactat in urma unui contact sexual cu un nenorocit de om care constient fiind de boala pe care o detinea a continuat sa aibe relatii sexuale neprotejate,sunt sigura ca f multe persoane au fost infestate cu virusul din pricina acestiu nenorocit care a distrus viata atator persoane!!!viata mea nu mai are nici o importanta,nu ma supar sa aflu ca mor,tot ce vreau este ca prietenul meu sa fie sanatos si sper din toata inima ca vaccinul sa-l protejeze de virus!!!spuneti-mi daca exista posibilitatea infestarii chiar daca vaccinul impotriva hep b este facut????va rog mult!!!!

iar voi celor infestati cu hep b ,va rog din suflet si din inima protejati-i pe cei din jurul vostru!!!asa cum sunteti si voi,nevinovati,asa sunt si ei!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai uite ce as face eu in locul tau: trebuie sa ii spui neaparat ca ai hepatita B. De ce? Pt ca nu vei putea trai mintind si pt ca dc vrei sa il protejezi eficient pe prietenul tau, doar spunandu-i o vei putea face cum trebuie. Sa ma explic: vaccinul protejeaza in cel putin 95% din cazuri doar dc e facut cum trebuie, adica 3 doze de vaccin in 6 luni dupa o schema care apare si in prospect, adica prima doza, a doua la o luna dupa prima si a treia doza la 6 luni de la prima. Dupa acest vaccin se face o analiza (anticorpii hbs) si dc ies peste 100 e bine, e protejat, dc nu ori nu a avut efect, ori are un sistem imunitar care nu raspunde, ori are si el hepatita B forma cronica. Si cum tu ca sa afli toate astea ar trebui sa ii si spui de ce tb sa faca aceste analize, eu zic ca ar fi indicat sa ii spui ca ai hep B. Stiu ca e greu dar tb sa il faci sa inteleaga ca nu ai vrut sa faci dragoste cu el decat dupa ce ai aflat ca e vaccinat. Probabil ca ai avut o forma acuta de hep B si nu ti-ai dat seama, dar de unde stii exact de la ce persoana l-ai luat? E mult mai probabil de la o interventie chirurgicala sau stomatologica, nu e exclus si pe cale sexuala, dar asta inseamna ca stii ca ai avut forma acuta intr-un interval de 6-9 luni de la contactul sexual neprotejat. Cat despre hepatita ta B, ai incercat sa vezi exact in ce stadiu de afli? Ai mai facut analize? Punctii, viremie, ecografie, transaminaze in mod regulat? Ar fi cazul sa te gandesti si la tine si la faptul ca poti duce o viata normala dc ai gria de tine. Poate ca te incadrezi pt tratament si poate scapi de el.

Sanatate si tine-ne la curent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna sky!!!iti multumesc f mult pt raspuns,nici nu ma asteptam sa primesc raspuns atat de repede,multumesc inca o data!!!problema mea este ca nu pot si nu am puterea sa-i spun iubitului meu ceea ce ma doare si ma omoara!!!nu-mi este frica ca m-ar condamna pt minciuna mea ci imi este frica ca el sa nu fii contactat virusul ,daca ar fi asa cred ca ma sinucid!!!vaccinul l-a facut de in 2 etape,prima acum vreo 8 ani iar al doilea acum 3ani,le-a terminat pe toate trei dar mie totusi imi este teama !!!nu stiu pentru cat timp are efect vaccinul,cati ani???

spune-mi daca si tu esti infestat si de cat timp!!!eu nu am incredere in nici un tratament,de aceea nu am fost la dr.decat atunci cand dintr-o prostie mi-am facut analiele la sange!!!

de ce-ti spun ca stiu de unde am cntactat virusul???ei bine,in urma cu aprox.4 ani,am avut un nemernic de prieten care nici macar nu-mi placea,dar datorita faptului ca ma plictiseam in acea vara m-am decis sa mi-l fac prieten pe acest baiat care mie personal mi se parea atractiv!!!in timp,am ajuns destul de buni prieteni dar si amanti,mi-a destainuit toate aventurile lui,care nu erau deloc putine,cu fete mai cuminti,cu fete mai putini cuminti,etc!!! :P pana intr-o zi cand mi-a spus ca pe la varsta majoratului a avut o forma de hepatita f grava(nu stia nici el de ce tip)!!!pe moment si multe luni dupa aceea nu am bagat de seama,habar nu am avut ce inseamna hep b!credeam ca hep este ceea ce a avut varul meu cand era mic,o hepatita tratabila!!!eram o copila proasta,pusa pe marile aventuri: :P ceea ce a urmat,ma urmareste si ma va urmari tota viata!!!HEPATIA B!!!mi se pare atat de mizer si mai ales lasitatea mea,minciuna mizera in care traiesc!!!Groaznic!!!maine o sa-ti trimit analizele mele de acum 4 ani!!!nu am nici un simptom,poate doar urina,dar este mai inchisa datorita faptului ca nu beau apa ;) nu ma duc la dr de teama,eu sper ca virusul a disparut ,iar prietenul meu nu va afla niciodata de ceea ce am avut eu!!!poate imi dauneaza,poate nu!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Michi!

Te dispera mai multe lucruri: sa nu fi transmis virusul B iubitului tau, te temi sa te duci la doctori, n-ai incredere in tratament...

Trebuie sa-te simti tare incoltita.

Incarca sa scrii mai mult despre ceea ce simti si gandesti.

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca si-a facut vaccinul asa cum spui tu si e sigur ca inainte nu a avut hepatita, eu iti spun cu mana pe inima ca nu are cum sa ia. Rapelul (repetarea vaccinului) se face o data la 5 ani asa cum a si facut. Asta e foarte bine. Daca nu uita ca din 5 in 5 ani sa isi faca acest vaccin, crede-ma ca nu e absolut nici o problema. Totul e ca el sa stie sigur ca nu are hepatita b. Adica de exemplu, dc eu anul trecut ma duceam sa imi fac vaccinul, degeaba il faceam ca eu sunt deja infectat cu virusul B. Pt a sti exact dc a avut efect vaccinul un simplu test cantitativ al anticorpilor hbs e suficient. E o chestie banala la care apare rezultatul in maxim 7-8 zile. Dc e ok, adica are peste 100 unitati/ml (cred ca asta e unitatatea de masura), puteti sa va iubiti ca iepurii ca nu o sa se intample nimic. Acum eu o sa iti spun ceva ce nu stiu dc ai apucat sa citesti: sansele ca sa te procopsesti cu o hepatita cronica cresc invers proportional cu varsta infectarii. Adica, cu cat esti mai tanar in momentul in care intri in contact cu virusul, cu atat ai mai multe sanse sa ramai bolnav cronic. Nu stiu exact cati ani ai, insa din ce studii am citit eu, dc contactezi virusul la nastere ai 90 % sanse sa ramai bolnav cronic, in copilarie pana in adolescenta ai 50-50% sanse, iar dupa 16, alti autori spun ca dupa 18 ani, sansele sa ramai cu virusul sunt maxim 5-6%. Dc ti-ai face toate analizele poate ca ai sti mai multe despre cum a evoluat la tine boala.

M-ai intrebat de cand am eu virusul? Nu stiu...eu as spera de cat mai curand..., din pacate am citit un studiu francez si potrivit aceluia, forma pe care o am eu, adica aparitia antiHbe, disparitia ag Hbe apare in mod spontan, adica fara tratament, cam dupa 14 ani de la infectare. Deci dc e sa ma iau dupa ce scrie acolo, acum cel putin 14 ani am intrat in contact cu virusul. Deci cand eram in floarea varstei (acum am 25 de ani) si cand iti inchipui ca o sa traiesti pana la 100 de ani. Eu am renuntat sa ma ma gandesc la asta, ma gandesc ca un 50 de ani ar fi mult mai realist, insa si asta e de vazut. Tratamentul functioneaza, noi cei cu hepatita B avem maxim 40% sanse sa scapam de virus ca urmare a tratamentului. Dar macar ii impiedicam evolutia spre ciroza si spre cancer hepatic. Nu te cufunda in neglijenta. Te rog sa ai grija si sa mergi la medic. Chiar nu e de glumit si chiar dc suna groaznic ideea ca ti-ai fi putut infecta partenerul eu iti spun ca dc are peste 18 ani, si presupun ca are, chiar si nevaccinat el poate infrunta usor virusul. Ce n-as da sa ma fi infectat abia acum cu B. Scapam de el imediat. E posibil sa fi luat de la acel partener, fara indoiala, insa nu e chiar atat de mare posibilitatea de transmitere sexuala. Exista, nu vreau sa te amagesc, dar nu e chiar atat de mare. Seful meu are o forma destul de activa si are virusul de peste 40 de ani de cand a facut o transfuzie. Gandeste-te ca s-a culcat de mii de ori cu sotia si nu a infectat-o.

Te rog, nu uita de mers la medic sa iti faca toate analizele pt hepatita B. E spre binele tau si al lui si al viitorilor tai copilasi, cand te vei decide sa faci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!!!nici nu stii cat de bine ma simt sa te am "aproape"!!esti singura persona care imi stie off-ul si ma intelege mai mult decat perfect!!!problema este ca eu nu am cum sa-mi fac analizele in momentul de fata,nu din punct de vedere material ci pur si simplu nu am timp!!!prietenului meu nu am sa-i spun niciodata ceea ce-mi mananca zilele,sunt mult prea lasa!!si spune-mi sky si tu dan,voi aveti o prietena?ele stiu ca voi sunteti purtatoare de hep b???nu prea cred!spunandu-i iubitului meu risc f mult!!!!ma urasc pentru ca gandesc si sunt atat de josnica,sincer mi-e mila de mine :P dar asta sunt!!!insa sky iti promit ca la anul imi voi face toate analizele si tratamentele necesare!eu sunt sigura ca boala am dobandit-o dupa 20 de ani,acum am 25!poate ca avem sanse sa dispara virusul!si hai sa-ti zic ceva,si 10%daca ai sperante,crede-ma sunt enorm de multe!!!iar 40%esti ca si vindecat!! <_< :)iti doresc f mult noroc si sanatate si te rog sa ma tii la curent cu tratamentul tau!!!

legat de iubitul meu,sper ca si cazul meu sa fie asemanator cu cel al sefului tau,iar iubitul meu sa fie sanatos!!!

am vazut un documentar sau o stire intr-o zi la tv.despre un baiat cre se tratase de sida,cred ca totul tine de psihicul fiecaruia!eu sunt o persoana f.puternica,deci o sa reusesc,o sa am copii frumosi si sanatosi iar pe tine sky te voi pune nasul copiilor mei! :evil: ei,ce zici???suna frumos sa ai o viata sanatoasa si daca ne ajutam sunt sigura ca vom reusi!!!somn usor!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dc eu am prietena? Am aceeasi prietena de 8 ani si jumatate si de anul acesta chiar mi-a devenit si sotie. Anul trecut in aprilie am aflat ca am hepatita B, in aceeasi zi i-am si spus, nu stiam prea mult ce inseamna asta, am aflat intr-o luna exact ceea ce trebuia. In prima luna am plans, eu am 1,78 si pe atunci aveam 75kg, si dupa ce am aflat am pierdut 7 kg in 2 saptamani. Plangeam noaptea, dar iubita mea a fost alaturi de mine. Eu de asta spun tuturor care se confrunta cu asa ceva: adevarata iubire se vede la greu. Nu la bine, pt ca la bine totul e usor. Deci eu i-am spus in prima zi ca am hepatita B. AM fost la medic, i-am facut analizele s-a vaccinat, am facut 6 luni de zile dragoste cu prezervativul si dupa ce si-a refaut analizele a vazut ca are anti Hbs suficienti cat sa ii asigure imunitatea. Nu te lua dupa timp, pt ca timp nu va fi niciodata suficient. Nu mai evita inutil analizele, medicul meu imi spunea de tineri care au avut la 30 ani ciroza, asa ca sfatul meu e sa nu iti neglijezi sanatatea.

Eu nu urmez nici un tratament momentan si nu pt ca nu mi-as dori ci pt ca pt forma pe care o am nu se recomanda pt moment tratament. Am o forma inactiva, cu transaminaze persistent normale, viremie aproape de nedetectabil fara a urma vreun tratament, si o afectare minima hepatica (din ce mi-a spu hepatologul pt ca imi e frica sa citesc cu ochii mei, e un fel de superstitie). Eu zic ca iubitul tau e ok, binenteles inainte de a vedea niste analize, totul pare ok dc s-a vaccinat corect si nu a avut inainte de a se vaccina hep cronica B. Tie de fapt iti e teama sa nu il pierzi, te inteleg perfect insa gandeste-te ca eu anul trecut stiam ca o sa o cer in casatorie, insa dc imi spunea ca nu poate fi cu mine pt ca sunt bolnav, ii intorceam spatele definitiv, desi era, este si va fi fiinta la care tin cel mai mult. Noroc ca ma iubeste mult, si in plus e si tare, nu ii pasa de asa ceva si ca atare anul asta ne-am legat pe viata. Totusi, eu, in locul tau mi-as face analizele ca sa vad exact in ce forma ma aflu. Dc esti exact ca si mine, cu o forma inactiva, nu vei putea urma tratamentul pt ca nu e cazul si va trebui sa nasti prin cezariana si sa i se administreze imunoglobulinele copilului. Dar dc totusi tb sa urmezi tratamentul macar e posibil sa scapi definitiv de virus. A si tot cu titlu informativ, sa stii ca dupa ce urmezi tratamentul (care poate dura intre 6-12 luni, uneori chiar si 24 de luni) nu vei avea voie timp de minim 6 luni sa ramai insarcinata pt ca exista riscul de a avea copilul cu malformatii. Asa ca ar trebui sa te grabesti dc ai de gand sa faci un bebe in 2-3 ani.

 

Si eu am vazut stirea cu baiatul cu sida insa, am cateva dubii pt ca tipul nu vrea deloc sa se mai testeze. Dc intr-adevar nu mai are virusul ar fi o minune pt medicina si ar ajuta la gasirea unui tratament pt toti oamenii bolnavi. Sanatate si ne mai auzim, finuto. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Michi,

 

cel mai bine este ca prietenul tau sa se testeze....nu se stie niciodata daca nu face parte dintre acele persoane care nu devin imune desi au facut vaccinul. Este singura sansa pt. a te lamuri tu si mai ales el...care este inca nestiutor....Pe de alta parte imunitatea nu tine pt. toata viata ci numai cativa ani...deci va trebui sa isi determine titerul pt. a sti clar daca este imun sau nu.

Tu de altfel ar trebui sa faci regulat contrale....nu te retrage ci confruntate cu ceea ce ai. Lipsa simptomelor este tipica in cazul hepatitei si nu este un motiv pt. a privi cu usurinta aceasta boala.

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo michi,

am citit de la inceput cu atentie mesajele tale si de atunci ma gindesc foarte des la tine. Singura solutie este sa te scapi de povara asta psihica pe care o porti de ani de zile cu tine.

Eu am aflat acuma doua luni, prin intimplare ca sint purtatoare de HBs-antigen. Prima luna a fost de groaza. Dar cred ca un lucru bun pe care l-am facut a fost sa vorbesc despre asta. Deci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna dragilor!!!

iata-ma din nou alaturi de voi,incep sa ma simt din ce in ce mai bine in compania voastra,abia astept sa deschid calculatorul si sa vad ce mesaje de incurajare primesc!va multumesc mult pentru tot suportul pe care mi-l acordati si sper ca nu va voi dezamagi si totul va fi in zadar!poate ca intr-o zi va voi urma sfaturile dar nu acum!pentru moment m-am linistit cu prietenul meu,el este cel mai important!

juliana mie nu-mi este teama ca-l voi pierde pe prietenul meu,eu stiu ca va intelege si ma va ierta,stiu sigur ca ma iubeste f mult si ar trece peste orice,problema si teama mea este sa nu fie el bolnav,sa nu-l fi infectat pe el,nu teama ca m-ar parasi!!!ma gandesc ca daca ar fi bolnav l-as condamna pe el,pe cel care il iubesc,asa cum si eu am fost condamnta,nevinovata fiind!!!asta este teama mea cea mai mare,nimic altceva!!!

si stiu ce o sa-mi rasp voi acum,si anume ca cea mai buna solutie este sa-i spun lui ceea ce se intampla!ei bine,voi ati aflat de virus dupa ce v-ati casatorit,dupa o lunga perioada cu persoanele de langa voi!!!credeti-ma este f greu!!juliana imi spuneai ca poate am nevoie de un psihiatru,cred ca ai dreptate,simt ca innebunesc,nu inteleg de ce lumea este atat de indiferenta ,de ce nu au grija de cei din jurul lor???daca l-as intalni pe nenorcitul care m-a infectat l-as omori,este liber ,are la fel de multe relatii ca si in trecut iar virusul se hraneste cu suflete si corpuri nevinovate!!!de aceea juliana te rog ceva,educa-ti fiica din punct de vedere sexual,poti sa eviti f multe,fii cat poti de sincera cu ea si sigur va intelege ce este hepatita,sida,etc!!!nu imi judec mama dar poate daca ar fi fost mai sincera cu mine,acum nu as fi ajuns aici!!!

nu vreau sa-mi plang de mila dar chiar mi-e mila de mine!!!

sky analizele chiar nu le pot face curand,sambata viitoare plec din tara,revin la anul,cand promit ca le voi face :P si te rog spune-mi daca tii regim sau ce se intampla!cred ca avem aceasi forma de hepatita!!!va pup si mersi din nou!!!sanatate!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×