Sari la conținut
Forum Roportal
anamaria83

matreata!

Postări Recomandate

salut!!

daca pentru indreptat nu am gasit nimic poate ma ajutati sa imi spuneti cum pot sa ajut pe cineva care are o matreata ambundenta. se spala cu tot felul de produse din farmacie si fara rezultat, cu sampoanele astea de le tot face reclama nu mai zic ca nui folosesc la nimic.

poate imi spuneti si mie cineva ce sa ii recomand.imi este o persoana draga 8)

tin sa mentionez ca are si pe pielea capului niste coji, practic nu stiu daca este matreata sau sunt coji.parul nu i se ingrase, asa ca nu stiu ce sa cred:(

 

va multumesc si astept rapunsul vostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut!!

daca pentru indreptat nu am gasit nimic poate ma ajutati sa imi spuneti cum pot sa ajut pe cineva care are o matreata ambundenta. se spala cu tot felul de produse din farmacie si fara rezultat, cu sampoanele astea de le tot face reclama nu mai zic ca nui folosesc la nimic.

poate imi spuneti si mie cineva ce sa ii recomand.imi este o persoana draga :flowers:

tin sa mentionez ca are si pe pielea capului niste coji, practic nu stiu daca este matreata sau sunt coji.parul nu i se ingrase, asa ca nu stiu ce sa cred:(

 

va multumesc si astept rapunsul vostru.

 

Din cele descrise de tine, nu e matreata ci seamana mai degraba cu o dermatita seboreica. Stiu, suna urat insa e foarte intalnita in zilele noastre. Motivul principal pentru care apare: stresul. Si, din pacate, avem parte de el cu totii.

In primul rand sa nu se mai spele cu Head&Shoulders sau alte asemenea sampoane antimatreata pentru ca nu il ajuta cu nimic, dimpotriva. Din ce mi-ai spus, e vorba de niste coji uscate (mai ales ca parul nu i se ingrasa). In cazul asta, sfatul meu este sa incerce un tratament cu samponul Selegel de la Ducray. Costa cam 30.00 RON (flacon de 125 ml) sau 40.00 RON (flacon de 200 ml). Tratamentul se face 6 saptamani timp in care trebuie sa se spele la 2-3 zile (neaparat!!!!). Prima data se maseaza usor scalpul, fara sa se foloseasca unghiile, clateste, samponeaza din nou, maseaza si lasa samponul sa actioneze 5-10 minute.

Dupa terminarea tratamentului, nu trebuie sa foloseasca un sampon normal. Fie foloseste samponul Elution (Ducray) sau Extra-Doux (Ducray), fie un sampon pentru bebelusi, foarte fin, care nu irita scalpul precum sampoanele normale din comert. Eu recomand samponul Sanosan, este si ieftin si bun. Dar se poate si Nivea Baby si Jonhson's Baby cu musetel. Dupa preferinte.

 

Let me know! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×