Sari la conținut
Forum Roportal
paduraru

Ce se intampla dupa moarte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Ideea era sensul existentei religiilor.

Oricare religie.

Si sustin in continuare ca, la baza infiintarii lor, indiferent monoteiste sau politeiste, a stat numai frica de moarte si dorinta de a cauta cumva evitarea spaimei neantizarii.

Pentru ca, in oricare religie, cumva, neantul este ocolit.

Si insasi existenta unui concept religios este o forma prin care oamenii incearca sa-si raspunda linistitor la intrebarea fireasca : "ce se intampla dupa moarte?"

Pentru ca numai asa, spaima mortii se linisteste - la ideea placutei perspective de a ajunge in Rai, Valhalla, sau de a reveni pe pamant intr-o alta forma -

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa falsa compatimire.

Bine ar fi fost sa fie falsa, dar nu este falsa din pacate.

 

Ce vrei sa-mi spui ca, daca nu existau necredinciosii, toti am fi aratat vesnic ca la 20 ani, toate functiile corticale s-ar fi mentinut permanent la apogeu?

Vreau sa spun ca pentru cine reuseste sa inteleaga VIATA, batranetea nu mai este acelasi lucru.

 

Tu nu te uiti din cand in cand in oglinda? Sau esti ca in Alba ca Zapada si Sf Duh al oglinzii iti arata o imagine de sine prelucrata religios?

Eu ma uit din cand in cand in doua oglinzi distincte.

 

Deoarece exista doua oglinzi, una a trupului si una a mintii. Cine priveste doar in oglinda trupului care in timp se deformeaza si nu priveste si in oglinda mintii care in timp se poate perfectiona (observi cele doua directii opuse), ajunge la batranete cu oglinda deformata a trupului, si ramasa deformata si cea a mintii.

 

Daca nu ai presupune (fara dovezi - stiu "deoarece ce nu se vede nu se poate demonstra" - bla bla - este o simpla eroare) ca mintea (si constienta de sine) ar dispare la moartea fizica (si nu ai identifica si limita fortat mintea cu creierul - iarasi fara dovezi), ai observa ca in viata ceva trece (trupul) si altceva se formeaza (mintea) - daca o formam, altfel ramane la nivel de gradinita sau se poate forma foarte distorsionat in raport cu realitatea -> spre nebunie (in sens psihic, nu fiziologic) tot mai mare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa spun ca pentru cine reuseste sa inteleaga VIATA, batranetea nu mai este acelasi lucru.

 

 

Eu vorbesc de degradare fizica si intelectuala, si o tii cu filozofia.

Tu realizezi ca raspunzi paralel cu intrebarea? Si asa ajungem in off topic. Ca place filozofia sterila pe marginea cate unei idei desprinse din context.

 

Descrie-mi cat de frumos arata fizic si ce iute in abilitati corticale este o persoana la 100 ani, dar care a reusit sa inteleaga viata.

 

 

P.S. InPing, citesti? Iata solutia la teama ca parasim viata frumoasa. O intelegem , apoi ramanem vesnic tineri si nelinistiti.

 

 

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc de degradare fizica si intelectuala, si o tii cu filozofia.

Tu realizezi ca raspunzi paralel cu intrebarea? Si asa ajungem in off topic. Ca place filozofia sterila pe marginea cate unei idei desprinse din context.

Eu nu raspund paralel cu intrebarea, esti tu care nu reusesti sa conceptualizezi corect ansamblul, datorita erorilor din subconstient. Si chiar nu am timp sa te iau pas cu pas, chiar daca am vrea. O zi buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar religiile sugereaza asta.

Adica ce ar fi viata vesnica? Ca tot esti crestin ortodox.

 

 

 

Existenta religiilor este total bazata pe asta - ma rog, mai tarziu, unii lipsiti de constiinta, au realizat ca, cei foarte speriati, pot fi si usor manipulati asa.

Credintele religioase reprezinta o gestionare nerealista a acestei spaime, mizand ca totul nu se termina ci ca : am viata vesnica, ma reincarnez, etc.

Ca atare nu mor ei chiar de tot. Numai partial.

 

Eu vorbeam de moartea fizica .

 

Si a doua afirmatie prefer sa nu o comentez ca sa nu ajungem iar la aceasi conflict intre atei si crestini .

Tine de teoria ateista care u are cu nimic deaface cu tema topicului .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

P.S. InPing, citesti? Iata solutia la teama ca parasim viata frumoasa. O intelegem , apoi ramanem vesnic tineri si nelinistiti.

 

 

 

Inca mi se mai leaga cate o carte de mana, dar in ultima vreme le cam intind. E vara si sunt fetele mai despuiate...

Cititul nu mi se pare o solutie de a evita teama (mai ales daca citesti si ce-ti confirma sfarsitul).

Nu teama de a muri la batranete ma inspaimanta. Privind in perspectiva, chiar cred ce-mi spuneai, ca o sa-mi doresc sfarsitul.

Ma refeream la teama de moarte atunci cand iti place viata, indiferent de varsta.

Oricum, nu-ti inchipui ca traiesc cu frica de moarte.Dar cand ma gandesc la asta, am asa un sentiment de teama (sau regret).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la teama de moarte atunci cand iti place viata, indiferent de varsta.

Oricum, nu-ti inchipui ca traiesc cu frica de moarte.Dar cand ma gandesc la asta, am asa un sentiment de teama (sau regret).

 

Accepta-o ca pe ceva natural. Si potential posibila oricand.

 

O anumita doza de frica la gandul mortii este fireasca. Altfel nu ai putea sa supravietuiesti. Toti ne temem.

Pana si schizofrenicii. Culmea ca la ei, frica este la apogeu...de-aia si gasesc acceptabil delirul.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

absolut nimic nu se intampla dupa moarte. doar INEXISTENTA. omul nu este nemuritor, si nici nu are un suflet nemuritor.

abia mai apoi vor avea loc INVIEREA si JUDECATA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×