Sari la conținut
Forum Roportal
paduraru

Ce se intampla dupa moarte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si cu asta cred ca am lamurit putin sensul existentei religiilor. Adica dorinta ( inexprimata clar ) de a prelungi viata la nemurire.

Si asta vine din frica. Frica teribila de moarte cu care ne nastem toti ( perfid inscrisa in ADN-ul nostru ), dar pe care nu toti reusim sa o gestionam .

Sensul religiilor este acela ca unii chiar AU VAZUT si AU FOST si SUNT dincolo de moarte. Deci se poate. Tot ei ne spun ca moartea nu exista, este doar o iluzie datorita identificarii eronate a mintii cu trupul pe care il posedam, lucru care se clarifica la moartea fizica, dar care nu rezolva neaparat problema...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

"Asa cum un copil nu se teme de viata, nici un adult echilibrat nu se va teme de moarte".

 

 

Cum poti fi echilibrat si netemator, cand pleci in necunoscut? Daca se termina tot?

Aici eu imi fac viata frumoasa (cat ma pricep) si-mi place sa exist. Daca traiam vreun cosmar intelegeam, dar asa?

Singurul lucru care-mi pare acceptabil in moarte, e ideea ca trebuie sa fac loc altuia, adica sa las egoismul deoparte.

Mi-am baut berea vietii...nu tin masa ocupata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine a zis ca moartea nu ne ajunge pe toti din urma ?

Chiar religiile sugereaza asta.

Adica ce ar fi viata vesnica? Ca tot esti crestin ortodox.

 

Exitenta religiilor nu are nimic deaface cu motivul dat de tine .

 

Existenta religiilor este total bazata pe asta - ma rog, mai tarziu, unii lipsiti de constiinta, au realizat ca, cei foarte speriati, pot fi si usor manipulati asa.

Credintele religioase reprezinta o gestionare nerealista a acestei spaime, mizand ca totul nu se termina ci ca : am viata vesnica, ma reincarnez, etc.

Ca atare nu mor ei chiar de tot. Numai partial.

 

 

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa moarte corpul ajunge sigur in Iad, care-i sub pamant la vreo 2 metri adancime si e chinuit de dracii de viermi pana-l mananca tot. Oricat s-ar ruga careva la vreun dumnezeu, tot la aceeasi viermi ajunge :o:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sensul religiilor este acela ca unii chiar AU VAZUT si AU FOST si SUNT dincolo de moarte. Deci se poate. Tot ei ne spun ca moartea nu exista, [...]

 

Sa inteleg ca tu primesti mesaje de dincolo?

Si spiritele iti vorbesc?

Ca sa stiu pe ce premize ne bazam in dialog.

 

 

 

Cum poti fi echilibrat si netemator, cand pleci in necunoscut? Daca se termina tot?

 

Iti obisnuiesti creierul cu ideea.

Lucrul cu care te-ai obisnuit, nu-ti mai produce atata frica.

 

Apoi, natura are un mecanism parsiv - ajutator de a te determina sa accepti singur asta. Daca ajungi batran, decrepit, neputincios fizic, incapabil de a te mai bucura de viata, ajungi sa iti doresti eliberarea de neplacut prin moarte.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca tu primesti mesaje de dincolo?

Fals.

 

Si spiritele iti vorbesc?

Fals.

 

Ca sa stiu pe ce premize ne bazam in dialog.

Lucrurile astea le sustin sfintii, din experienta directa. Daca sfintii sunt mincinosi sau nu, asta este alt subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucrurile astea le sustin sfintii, din experienta directa. Daca sfintii sunt mincinosi sau nu, asta este alt subiect.

 

Bun.

Explica-mi sensul existentei religiei musulmane.

Si budhiste.

Ca, din cate vad eu, multi sfinti au fost dincolo, insa se pare ca au nimerit planuri astral - energetice diferite, pentru ca nu se intorc toti cu acelasi mesaj pentru noi, cei care nu posedam capacitati spirituale ascensional - descensionale.

 

Te faci a nu pricepe ca, toate religiile incearca, intr-o forma sau alta, sa sunteze teama de a nu mai fi nimic dupa moarte.

Si inventeaza personaje care urca si coboara in si din neant, cu tolba plina de vesti optimiste pentru cei care le urmeaza traseul.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apoi, natura are un mecanism parsiv de a te determina sa accepti singur asta. Daca ajungi batran, decrepit, neputincios fizic, incapabil de a te mai bucura de viata, ajungi sa iti doresti eliberarea de neplacut prin moarte.

Saracii batrani... multi ajung batrani si dezorientati fara sa fi inteles prea multe din lumea in care traiesc, fapt care nu se datoreaza naturii, ci "societatatii umane dezvoltate" care i-a ademenit sa-si piarda timpul vietii pe pamant cu nimicuri in loc sa se descopere pe ei insisi.

 

Este tragic ceea ce se petrece in lume, atata suferinta inutila, atata rau intretinut de mecanismul parsiv care este insasi "societatea umana dezvoltata". Cand viata trece pe langa tine, iar tu esti prins cu nimicurile si ambitiile absurde ale "societatii umane dezvoltate", sa ajungi batran neputincios si dezorientat este doar urmarea fireasca a nepasarii pentru viata, nepasare pentru "ce este de fapt viata?" si "care este adevarul?".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Saracii batrani... multi ajung batrani si dezorientati fara sa fi inteles prea multe din lumea in care traiesc, fapt care nu se datoreaza naturii, ci "societatatii umane dezvoltate" care i-a ademenit sa-si piarda timpul vietii pe pamant cu nimicuri in loc sa se descopere pe ei insisi.

 

Lasa falsa compatimire.

Poate nu cunosti sensul cuvantului decrepit pe care l-am utilizat, cand am facut referire la batranete. Adica ramolit.

Ce vrei sa-mi spui ca, daca nu existau necredinciosii, toti am fi aratat vesnic ca la 20 ani, toate functiile corticale s-ar fi mentinut permanent la apogeu?

Tu nu te uiti din cand in cand in oglinda? Sau esti ca in Alba ca Zapada si Sf Duh al oglinzii iti arata o imagine de sine prelucrata religios?

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mizand ca totul nu se termina ci ca : am viata vesnica, ma reincarnez, etc.

Ca atare nu mor ei chiar de tot. Numai partial.

 

Reincarnarea nu este un concept crestin. Crestinii au alta credinta, preluata de la vechii egipteni, aceea de reinviere oferita, dupa judecata de apoi, de catre dumnezeul lor. Vechii egipteni mumificau corpurile in ideea ca sufletul se va reintoarce intr-o zi in vechiul corp si viata acestuia va putea continua. Cum numai faraonii, fii ai zeilor, si apropiatii lor beneficiau de mumificare, la fel si in crestinism s-a perpetuat ideea adaptata, ca oamenii carora nu le putrezesc corpurile si se mumifica sunt sfinti, adica apropiati de dumnezeu.

 

In religia politeista si apoi monoteista (atenismul) a egiptenilor antici, se afla toata sursa de inspiratie a mozaismului si apoi a crestinismului. Practic, cele doua religii au fost intemeiate de iudei, vecinii egiptenilor, deci nu ar trebui sa ne mire aceasta preluare de concepte religioase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×