Sari la conținut
Forum Roportal
paduraru

Ce se intampla dupa moarte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca atare, cei care poseda dovezi irefutabile in sustinerea afirmatiilor facute privind the Great Journey, ii rog sa le etaleze.

Vrei dovezi documentate ? Ia d-acii...

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa aflu acum daca raman forever in Rai / Iad, sau daca ma reincarnez pe acest pamant.

Ca sa stiu cum ma pregatesc.

Ca atare, cei care poseda dovezi irefutabile in sustinerea afirmatiilor facute privind the Great Journey, ii rog sa le etaleze.

 

 

 

 

Depinde in ce religie crezi .

Conform crestinilor traiesti "forever" in Rai/Iad .

Conform unor protestanti crestini poti ajunge in Rai si traiesti acolo vesnic si fericit sau nu ma existi ( daca nu intri in Rai ) .

Conform indienilor , te reincarnezi .

Conform ateilor , nu mai existi .

Si asa mai departe cu toate credintele lumii .

 

Tu in ce crezi ?

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conform ateilor , nu mai existi .

Ba cum sa nu mai existam ? Existam in natura ca ingrasamant organic pentru vreun copac, care in culmea ironiei poate intr-o buna zi este taiat si dus la fabrica sa se faca hartie din el, dupa care hartia este cumparata de o editura care tipareste Biblia pe ea. Va suradem dintre pagini. Inchipuieti ce cosmar pentru voi. :rot:

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba cum sa nu mai existam ? Existam in natura ca ingrasamant organic pentru vreun copac, care in culmea ironiei poate intr-o buna zi este taiat si dus la fabrica sa se faca hartie din el, dupa care hartia este cumparata de o editura care tipareste Biblia pe ea. Va suradem dintre pagini. Inchipuieti ce cosmar pentru voi. :rot:

 

Sa sti ca chiar ma gadeam sa spun ca ateii cred ca devenim ingrasamant pentru natura . :o:

 

Comentariul asupra Bibliei ... era oricum unul ironic deci nu cred ca trebuie comentat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba cum sa nu mai existam ? Existam in natura ca ingrasamant organic pentru vreun copac, care in culmea ironiei poate intr-o buna zi este taiat si dus la fabrica sa se faca hartie din el, dupa care hartia este cumparata de o editura care tipareste Biblia pe ea. Va suradem dintre pagini. Inchipuieti ce cosmar pentru voi. :rot:

Daca ai noroc sa se faca hartie pt. carte...laugh.gif

Eu sper sa zambesc dintr-o revista pt. adulti.

Exista posibilitatea ca spiritul sa nu moara si daca se descotoroseste de corp poate zburda prin univers. Daca as fi sigur de asta, urmatoarea achizitie ar fi un Bereta, sau Magnum. Dar cum naiba sa aflu fara sa risc?

...oricum ,sa cant psalmi printre norisori nu-mi surade, ca nici voce nu prea am.

Editat de InPing
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine va raspunde la intrebarea "Ce se intampla ACUM si AICI, in viata asta?", va raspunde si la intrebarea "Ce se intampla dupa moarte?". Altfel nu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conform unor protestanti crestini poti ajunge in Rai si traiesti acolo vesnic si fericit sau nu ma existi ( daca nu intri in Rai ) .

 

Cine-s protestantii care cred asta, mai exact? Te rog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

...oricum ,sa cant psalmi printre norisori nu-mi surade, ca nici voce nu prea am.

 

Da ce tu crezi ca ai e ales ?

Crezi ca poti alege unde sa mergi ?

Decat in Iad , indiferent de parerile tale , vei alege Raiul .

Si acolo nu il slavim incontinuu pe Dumnezeu .

Nu exzista sa zburde prin univers spiritul . Nu am mai auzit ipoteza asta . Nu se bazeaza pe nimic .

 

Cine-s protestantii care cred asta, mai exact? Te rog.

 

Protestantii adventisti de ziua a saptea .

Le stiu bine ideologia .

Ei cred ca daca nu dobandesti Raiul , obti moarte , inxistenta .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Remarcat ca moartea este ceva universal valabil si toti trebuie sa o experimentam ( chit ca nu vrem ).

Ca atare, trebuie sa cred intr-o religie anume, ca sa o evit ?

 

Si cu asta cred ca am lamurit putin sensul existentei religiilor. Adica dorinta inexprimata clar de a prelungi viata la nemurire.

Si asta vine din frica. Frica teribila de moarte cu care ne nastem toti, dar pe care nu toti reusim sa o gestionam .

 

"Asa cum un copil nuse teme de viata, nici un adult echilibrat nu se va teme de moarte".

 

 

Cine a zis ca moartea nu ne ajunge pe toti din urma ?

Exitenta religiilor nu are nimic deaface cu motivul dat de tine .

Desigur , asta afirm eu in postura de crestin-ortodox .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde in ce religie crezi .

Conform crestinilor traiesti "forever" in Rai/Iad .

Conform unor protestanti crestini poti ajunge in Rai si traiesti acolo vesnic si fericit sau nu ma existi ( daca nu intri in Rai ) .

Conform indienilor , te reincarnezi .

Conform ateilor , nu mai existi .

Si asa mai departe cu toate credintele lumii .

 

Tu in ce crezi ?

 

Remarc ca moartea este ceva universal valabil si toti trebuie sa o experimentam ( chit ca nu vrem ).

Ca atare, trebuie sa cred intr-o religie anume, ca sa o evit ?

 

Si cu asta cred ca am lamurit putin sensul existentei religiilor. Adica dorinta ( inexprimata clar ) de a prelungi viata la nemurire.

Si asta vine din frica. Frica teribila de moarte cu care ne nastem toti ( perfid inscrisa in ADN-ul nostru ), dar pe care nu toti reusim sa o gestionam .

 

"Asa cum un copil nu se teme de viata, nici un adult echilibrat nu se va teme de moarte".

 

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×