Sari la conținut
Forum Roportal
rexi_1968

help - pareri despre analize

Postări Recomandate

Salut. Sa stii ca aproape toata lumea a trecut printr-o stare de disperare la un moment dat cu aceasta boala. Sper ca si tu urmezi tratamentul si nu il amani, pt ca asa cum spunea cineva, cam ceasul e 10 pt voi. Oricum vad ca esti constienta ca e o boala grava, cu urmari din cele mai urate, insa nu toata lumea ajunge pana in acea faza. Din pacate, sunt unii care chiar au nevoie de tratament si destul de repede, si asta e cazul lui Lori57 si al tau (dc spui ca ai aceleasi analize).

Sfaturile tale sunt excelente. Relaxarea, sportul si socializarea sunt sfaturi foarte bune insa ele in mod clar trebuie completate cu tratament de specialitate.

Cat despre a spune sau nu celorlalti ca ai hepatita B: eu le-am spus tuturor rudelor si prietenilor, i-am stresat sa isi faca si ei analizele (din pacate unii au descoperit ca au hepatita cronica) si nu are de ce sa imi fie rusine. Eu am luat virusul de la stomatologie mai mult ca sigur si nu mi se pare ceva rusinos pt mine ci pt medicii care ne-au infectat.

Editat de Sky

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HRISTOS A INVIAT !

Am revenit din concediu, mi-a fost dor de calculator, de voi, de casa , de colegi , etc.

Multumesc mult Laura ( logat: Kasadepete) pentru cuvintele de incurajare ce mi le-ai adresat.

Noutati nu am, cred ca m-am resemnat . Celor din jur nu le-am spus si nu le voi spune , ii protejez eu chiar prea exagerat uneori.

La serviciu imi spun colegele ca m-am schimbat, am slabit, uneori le spun ca s-au parfumat prea mult, dupa ce le spun imi pare rau , dar ....

Legat de singuratate, lipsa de comunicare, nu este o problema din totdeauna eram o fire mai retrasa, locuiesc singura, doar la sfarsit de saptamana merg acasa la parinti .

Revin la cuvantul H. care m-a bulversat ff mult .

Nu stiu de ce medicul din Cluj mi-a spus sa astept pana la sf. lunii iulie, inceputul lunii august si mi-a spus sa nu i-au nimic, nici un fel de medicament, daca nu ma simt bine sa merg mai repede la Cluj.

Ochii mei sunt putin galbui , este corect?

Nu stiu de unde am luat hepatita, am fost acum 6 ani la stoma, si acum 3 ani internata cu o nenorocita de pneumonie , unde am facut perfuzii si injectii intravenos. Sa fie de acum 3 ani , medicii mi-au spus ca nu e posibil de acum 3 ani . In rest am fost la manichiura, pensat , sa fie de aici ?

Laura, daca ai noutati sa ma ti la curent, te rog foarte mult. Daca vei urma tratament in strainatate sigur vei obtine mai repede , la noi am auzit ca dureaza aprobarea minim 5 luni .

Legat de increderea in Dumnezeu , o am .

Apa multa nu beau, 4 l pe saptamana , uneori nici nu le termin. Completez cu supe, ciorbe (1 / zi).

Mereu am baut apa putina, chiar cand urcam pe munte , colegii imi spuneau ca nu inteleg cum de nu imi este sete.

 

Cred ca v-am plictisit , imi cer scuze , va doresc multa sanatate si sperante ca totul o sa fie bine.

Roxana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut bine v-am gasit

mi-au iesit o parte din analize

am fost al matei bals

markerii abia vinerea ailalta. uite ce scrie aici:

AST/TGO 25

ALT/TGP 17

GGT 10

 

stiu ca markerii sunt cei importanti atunci astea ce sunt?

va pup si revin si cu markerii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primele doua sunt transaminazele si au iesit in limite normale, iar GGT este tot o analiza ce tine de ficat si ea a iesit bine. Sper sa iti iasa bine si markerii virali. Oricum, indiferent de ceea ce iti va iesi, nu ti se va recomanda tratament pt ca ai transaminaze normale pt moment.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Primele doua sunt transaminazele si au iesit in limite normale, iar GGT este tot o analiza ce tine de ficat si ea a iesit bine. Sper sa iti iasa bine si markerii virali. Oricum, indiferent de ceea ce iti va iesi, nu ti se va recomanda tratament pt ca ai transaminaze normale pt moment.

Sanatate.

mersi pt raspunsul rapid revin cu markerii oricum...daca doamne ajuta nu tot trebuie sa imi refac vaccinul...

iar el atunci zboara sa si le refaca ptr ca nu stiu dk v-am spus dar e donator de sange si e aiurea sa nu ii fi iesit in 4 ani de cat zice dr lui ca o are...plus ca daca as avea as putea face scandal ca nu i-au spus si m-a infectat...vedem

pupici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. Dc stii engleza te pot ajuta cu cateva link-uri care o sa te sperie. Eu unul nu am baut decat 2 -3 beri in toata viata si in plus, de cand am aflat ca am hepatita cronica am decis sa nu mai pun picatura de alcool in gura. Si imi e foarte, foarte simplu.

 

buna sky,

 

poti sa-mi pui mie linkurile respective, te rog? as vrea sa i le arat fiului meu, chiar saptamana asta ii povesteam despre tine si despre faptul ca ai renuntat la alcool si sper ca poate daca vine de la o persoana apropiata varstei lui sa inteleaga cat de serioasa este situatia.

din pacate dr. nostru i-a spus (de fata cu mine) ca e ok sa bea cate o bere ici si colo, iar mie imi venea sa-i dau una in cap. in fine, mi-am si aratat nemultumirea pe loc si cred ca si-a dat seama ca a facut o gafa, insa din pacate cred ca aici in state asta e mentalitatea, la fel cum e si cu alimentatia si efortul fizic.

apropos, la ultima vizita i-am spus ca merg la gym si i-am povestit ca am inceput un program fizic destul de riguros si fiind sub influenta celor citite aici mi-am aratat o oarecare ingrijorare, la care el mi-a raspuns- "i WANT you to exercize".

 

asadar, te rog pune aici linkurile si, desi am tot incercat sa-l protejez pe fi=-miu, sa nu-l sperii, poate ca pana la urma e singura solutie. e adevarat ca el sustine ca nu (mai) face abuz ca in anul intai, ci ca sta cu 2-3 beri la o petrecere, insa eu vreau ca si alea sa dispara.

 

multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor !

 

Cred ca ar trebui sa fiu fericit !

Dupa o luna si ceva de asteptare, mi-a iesit rezultatul de la viremie care suna asa ``Valori masurate: nedetectabil``Doctora de la laboratorul de analize mi-a spus ca virusii au fost sub 100 si de aceea a iesit acest rezultat, pe care ea i-l considera foarte bun.

Acum, sincer sa fiu, nu ca nu ma bucur, dar sant putin descumpanit, nu stiu ce stil de viata sa adopt in continuare, caci virusul (B), persista in organism si mi-e frica sa nu-si faca de cap. Sau mai bine zis mie frica sa nu-mi fac eu de cap (mancare/bautura/excese, etc) !

Deci rugamintea mare pe care o adresez aici pe forum, este de a primi cateva sfaturi de la voi, pentru ce ar trebui sa fac in continuare. Si ca sa fie treaba mai clara reamintesc valorile analizelor mele din anul asta asa cum sant trecute ele pe hartie:

 

17.03.2006 AgHBs + (test imunocromatografic rapid, sensibilitate:1ng/ml)

Anticorpi HCV - (test imunocromatografic rapid, SD BIOLINE HCV)

 

25.03.2006 AgHBe -

Anticorpi anti-HBe -

Anticorpi HDV 14,9 la cererea mea doctora mi-a explicat ca ei aplica metoda de masurare dupa

sistemul american, care prevede urmatoarele: sub 0,8 pozitiv, 0,8 - 1,2

echivoc, peste 1,2 negativ (lucru trecut si pe buletinul de analiza)

Viremie valori masurate: nedetectabil (rezultat primit pe 03.05.2006)

 

12.01.2006 TGP=74,5 TGO=32,6

 

25.01.2006 TGP=49,6 TGO=32,4 GGT=68,9

 

07.03.2006 TGP=24,6 TGO=24,8 GGT=31,9

 

29.04.2006 TGP=26 TGO=27,4 (analize in spital, cand mi-am scos fierea)

 

Deci in linii mari, cam astea sant datele problemei. In continuare nu stiu ce sa fac. Acum iau Lagosa (2/zi), dar nu stiu daca fac bine. Astept deci niste sfaturi/comentarii de la voi privind situatia mea.

A, si inca o intrebare: Xanax, pe care-l iau oentru accese de panica, face rau cumva la ficat?

 

Multa sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!

Este un lucru foarte bun ca viremia este nedetectabila,dar virusul intr-adevar exista in organism.In privinta regimului, interzise sunt alcoolul,grasimile si prajelile.

Xanaxul il iei cand si cand ,sau in fiecare zi? Pot sa-ti spun din experienta ca dupa un tratament de aproape o luna cu Xanax,Seroxat si un somnifer transaminazele sotului meu au crescut la 1800.Nu stiu daca nu a fost o recadere sau a fost din cauza tratamentului dat de psihiatru,nici doctorii de la Matei Bals nu au putut sa se pronunte sigur.Dar chiar dupa 2-3 zile de la intreruperea tratat transaminazele au inceput sa scada fara nici un alt tratament,doar pharmaton si niste perfuzii cu glucoza.

Acum ,daca simte ca ceva nu-i in regula inghite capsule cu sunatoarePoate fi doar efectul placebo,dar important este ca merge!

Lagoza este un hepatoprotector,nu are ce sa faca rau!

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna!

Este un lucru foarte bun ca viremia este nedetectabila,dar virusul intr-adevar exista in organism.In privinta regimului, interzise sunt alcoolul,grasimile si prajelile.

Xanaxul il iei cand si cand ,sau in fiecare zi? Pot sa-ti spun din experienta ca dupa un tratament de aproape o luna cu Xanax,Seroxat si un somnifer transaminazele sotului meu au crescut la 1800.Nu stiu daca nu a fost o recadere sau a fost din cauza tratamentului dat de psihiatru,nici doctorii de la Matei Bals nu au putut sa se pronunte sigur.Dar chiar dupa 2-3 zile de la intreruperea tratat transaminazele au inceput sa scada fara nici un alt tratament,doar pharmaton si niste perfuzii cu glucoza.

Acum ,daca simte ca ceva nu-i in regula inghite capsule cu sunatoarePoate fi doar efectul placebo,dar important este ca merge!

Lagoza este un hepatoprotector,nu are ce sa faca rau!

Multa sanatate!

Buna Viorica,

Multumesc frumos de raspuns. Sant intrutotul de acord cu restrictiile precizate de tine. Cu grasimile si prajelile este relativ usor (le-am inlocuit de mult cu fierturi si gratar), cu alcoolul este insa mai greu. Un pahar - doua de vin recunosc, mai ``ciupesc``, sincer este foarte greu la capitolul asta. Nu stiu sotul tau cum rezista, poate este abstinent total (bravo lui daca e asa !), dar mie, cel putin pe moment, i-mi face bine din punct de vedere psihic.

Xanax am luat circa 10 zile cate 1 - 2 tablete pe zi si am simtit ca ma apasa si doare ficatul (fiere nu mai am), asa ca am renuntat la el de cateva zile. Si eu cred ca nu este bun pentru ficat, de altfel si prospectul face referiri la asa ceva. Psihic insa i-mi facea bine, atenuind atacurile de panica. Despre capsulele de sunatoare nu stiu prea multe. Nu s-ar putea sa-mi dai mai multe detalii ?

Eu consum frecvent o combinatie formata din sunatoare, menta si busioc. Ceaiul acesta i-mi face bine.

Sunatoarea pentru atenuarea senzatiilor de panica, menta pentru eliminarea gazelor si impotriva senzatiilor de greata, iar busuiocul pentru sistemul imunitar si oarecare influenta pozitiva asupra sistemului nervos.

Cred, totusi ca ar trebui ceva ``la indemna``pentru cazurile cand te apuca panica si simti nevoia sa iei ceva impotriva ei. Dar nu stiu ce anume. Chiar si placebo daca are efect si nu afecteaza celula hepatica, tot este bine.

 

ulta sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×