Sari la conținut
Forum Roportal
rexi_1968

help - pareri despre analize

Postări Recomandate

Intr-adevar alcoolul este un dusman al ficatului!Sotului meu i-a fost usor sa renunte la asa ceva pentru ca nu consuma decat la ocazii speciale si niciodata nu a simtit nevoia sa bea un pahar de vin.In schimb la tigari nu poate sa renunte,fumeaza chiar foarte mult.Are si un serviciu stresant,dar de multe ori stresul ni-l facem noi,exagerand problemele care exista.As vrea sa stiu cum se manifesta la tine atacul de panica.La el prima manifestare a fost destul de urata ,cu transpiratii,senzatia de a urina des,amorteli si chiar incoerenta in vorbire(ca o balbaiala)Atunci a stat internat,dar atunci facea inca tratament cu interferon si s-a presupus ca ar fi efectul interferonului.Au mai fost cateva faze apoi cu neliniste,usoara insomnie,dar care treceau dupa ce se rezolvau problemele.Eu cred ca in momentul acela de panica omul simte ca trebuie sa se ajute cu ceva.Un xanax cand si cand poate nu face chiar foarte mult rau.Despe tratamentele homeopatice ce parere ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Viorica,

Pentru fumat exista niste picaturi pe care le administrezi sub limba, din ora in ora, crescator ca numar. Nu sant prea scumpe, la doua persoane (barbati) carora le-am dat, fumatori inraiti (circa 20 tigari/zi) au avut efect, in sensul ca 3 luni unul si 6 luni altul, nu au mai fumat. Daca aveau un pic de vointa si mai consumau un al doilea flacon, asa cum scrie in prospectul lor, cred ca duratele de mai sus ar fi fost mult mai mari.

La mine panica se manifesta cam de mult dar, nu m-am ``prins`` decat acum relativ recent. In general se manifesta toamna spre iarna si iarna spre primavara, si are urmatoarele forme: din senin incepe o stare de neliniste inexplicapila si relativ fara motiv,simt ca ceva rau se petrece in corpul meu, mi se racesc accentuat palmele si picioarele, i-mi este frig, urinez des si am si scaun des. De multe ori mi se incetzoseaza privirea si nu mai vad bine. Si inima mi se pare ca bate ``aiurea``iar tensiunea, in aceste momente, urca mult: 15/7, 16/8, etc. Exact cum spui tu, simt o nevoie PRESANTA de a fi ajutat de ceva/cineva. Pana acum, de foarte multe ori m-a ajutat sotia in acele momente, dar incertitudinea care plana asupra acestor stari si persistenta lor, au obosit-o si pe ea nervos. Acum cand stim despre ce este vorba, ea ma linisteste verbal, eu incerc sa constientizez ca nu e decat un atac de panica ce va trece, si deseori mai iau cate o tableta de CALMEPAM sau XANAX. Daca mi se pare ca e o forma mai usoara iau 1/2 din tableta. Sincer Xanaxul i-mi face foarte bine dar, am remarcat ca nu e agreat de loc de ficat. In plus, din ce am citit despre el, se zice ca nu trebuie luat la nevoie , ci trebuie tratament continuu, care nu se intrerupe brusc, ci treptat. Despre homeopatie am o parere excelenta, am consumat Regalen, Vironal si Deags Imun, produse din Serbia pentru inactivarea virusului B, am o multime de materiale despre ele, daca te intereseaza ti le pot trimite. Acum recent, chiar aseara, am gasit pe net o chestie: REMEDIILE FLORALE BACH NE AJUTA SA INVINGEM FRICA, o sa incerc sa atasez un material, i-mi fac sperante si iluzii ca voi putea inlocui Xanaxul cu asa ceva, care, se pare ca nu dauneaza ficatului.

 

Multa sanatate !

FRICA.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut

fiind nerabdatoare din fire am fost la puls si mi-am facut analizele pana ies cele de la bals

uite ce mi-au scris:

ag hbs screening negativ

anticorpi hbc negativ

ag hbe negativ

anticorpi anti hbe negativ

 

asta inseamna ca nu am nmk?

si ca mai sunt protejata sau trebuie refacut oricum si vaccinul?

ma duc vineri la doctor dar vreau sa stiu ca eu intre timp...lipsuri :ok: de frica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo veronika,

dupa parerea mea tu nu ai hepatita b (Hbs-Ag este negativ) Dar ca sa sti daca esti imuna mai trebuie sa-ti faci anticorpii Hbs-ak care daca iti ies mai mari de 100 mIU/ml atunci esti imuna, daca nu, trebuie neaparat sa te vaccinezi.

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hallo veronika,

dupa parerea mea tu nu ai hepatita b (Hbs-Ag este negativ) Dar ca sa sti daca esti imuna mai trebuie sa-ti faci anticorpii Hbs-ak care daca iti ies mai mari de 100 mIU/ml atunci esti imuna, daca nu, trebuie neaparat sa te vaccinezi.

Ciao Juliana

asta cica iese vineri de la bals

oricum cred ca sunt ca prietenul meu are si e veche de 4 ani ...daca nu eram o luam sigur in 4 ani nu ma indoiesc va pup si revin cu restul de rezultate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo veronika,

hepatita b nu se transmite 100% prin contact sexual, sotul meu (cu care sint de 30 de ani impreuna) nu are hepatita b si nici nu a fost imun, el s-a vaccinat.

Numai bine Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut

revin cu markerii de la bals:

AUSAB 0.3 NONRECTIV

CORE 1.704 NEGATIV

HBSAG 1.01 NEGATIV

ACHBCIGM 0.05 NONRECTIV

HCV3 0.36 NONREACTIV

 

asta inseamna ca nu am? ce fac ?imi fac vaccin?

doctorita mea ma primeste abia martea viitoare si as vrea sa imi cumpar vaccinul

sa il am cand ma duc sa mi-l faca

cat dureaza pana sunt protejata de vaccin? zile saptamani?

 

 

va pup

 

vad ca voi ati zis hbs ak...pai nu era normal sa vada si asta?

eu ce fac ? oare imi cauzeaza daca sunt imuna si ma vaccinez? poate sa imi faca rau? nu cred zic eu...vreau sa stiu si ma enerveaza sistemul asta medical zau de nu! :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai hepatita si nici nu esti imuna. Asa ca ar trebui sa te vaccinezi. Prima doza imediat, a doua dupa o luna de la prima si a treia la 6 luni de la prima. Pana la a III-a doza ai cam 70% imunizare, aproape 100% (dc nu esti imunocompromisa, si cred ca nu se pune problema de asa ceva) abia la o luna dupa a III-a doza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai hepatita si nici nu esti imuna. Asa ca ar trebui sa te vaccinezi. Prima doza imediat, a doua dupa o luna de la prima si a treia la 6 luni de la prima. Pana la a III-a doza ai cam 70% imunizare, aproape 100% (dc nu esti imunocompromisa, si cred ca nu se pune problema de asa ceva) abia la o luna dupa a III-a doza.

 

atunci e o problema

prietenul meu are ...asa spun analizele lui

inteleg ca daca nu am anticorpi formati nu am fost expusa?

deci cum are el si eu nu si nici anticorpi?

si cum de nu am luat-o in 4 ani de cand cica o are el?

oricum maine fac vaccinul ma sfatuiesc cu dr diseara si el repeta analizele luni ca vine in tara...

 

mersi muuuuuuuuuuuult de suport si informatii :yes: :doh: :nep: :nep:

 

 

ps: ce inseamna imunocompromisa? aha....Dezvoltarea rezistentei microoorganimelor la antibiotice ?

Editat de veronika

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Veronika,

Eu inteleg prin imunacompromisa = compromis imunitar adica atunci cand sistemul natural de aparare al organismului nu functioneaza bine si sintem vulnerabili in fata unor factori agresivi din mediul inconjurator. Imunocompromisi sint de exemplu pacientii de dialisa, alcoolici, cei bolnavi de Aids....

Rog lumea sa ma corecteze daca gresesc.

Ca tu nu te-ai infiectat in patru ani nu este ceva deosebit, nici sotul meu nu s-a infectat de la mine in 30 de ani si nici antikorpi nu a avut. Depinde si de cantitatea virala in singe cit de infectios esti. Deci nu toti purtatorii transmit virusul prin contact sexual.

Numai bine Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×