Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Ritualuri si Traditii ciudate in diverse religii, culte, secte...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mai bine spune-ne cum e in America sau cum a fost, de pastele catolic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere-ti scriu despre asta, dar n-as vrea sa ma repet, ca am mai scris despre asta parca.   Viata este mai simpla pe aici ca de postit nu este obligator.  Ziarele nu scriu despre chestiuni religioase deloc, iar in magazine vanzarile de marfuri de sezon se vinde din timp iar a doua zi deja totul merge la 75% mai ieftin ca nimeni n-ar mai cumpara nimic.  Eu-mi cumpar ciocolati si mai pun langa cafea daca am pe vreo vecina in acele rare ocazii, ca aici nu este la moda. 

Lumea cumpara dar le si manaca bunatatile, nu asteapta pana Duminica cu nimic sa se strice prin frigider specialitatile pascale.   Inghetata se da la jumatate pret sau mult mai ieftin, cofetariile si brutariile ofera zeci de feluri din lumea intreaga unde se celebreaza Pastele dar nu marfuri romanesti ca nu se celebreaza impreuna acest eveniment.  

Intr-un an mai demult, Pastele ortodox a fost ca acum foarte departe de cel local si ortodoxii neavand bisericile lor, au cerut permisiune de la o biserica catolica sa faca o slujaba si au acceptat, fara sa stie ce vor sa faca.   Noaptea au iesit pe strada sa ocoleasca biserica cu statui de sfinti si drapeluri dar si acel ceva in care se face un fum si cantau in nergru imbracati toti.  Vecinii credeau ca sint sinte droghisti Satanici sau KKK ca asa ceva inca n-au vazut noaptea, aici pentru asa ceva trebuie obtinut permis de la Politie daca se aproba, dar de obicei NU zboara asemenea activitati nocturne, mai ales cad au zis ca este Paste ,,, care in Amerika a trecut demult. 

 A fost oprit totul de armata si dispersati toti, arestari si altele ca lumea reclama dezordinea si le era frica sa nu fie si sacrificari umane, rezultat al actiunilor Sataniste.   O romanca a fugit la mine de frica cu o familie, cu masina, cam la 8 km este de mine acea biserica, dar a fost prelucrat in toate bisericile intamplarea bizara ca preotul tanar habar n-avea de el ca aici biserica nu are nici un cuvant de zis in legile Statului.  Majoritatea participantilor erau noi immigranti, nu vorbeau engleza deloc.     

Face cine ce vrea cu aceste reguli bisericesti, daca nu ucizi deja esti in Rai.  Nu este obligat nimeni sa se spovedeasca, sa zica minciuni la gramada, toate astea sint sterse demult ca par a fi ridicole deja.  Se stie doar cu bani se rezolva totul, nu cu rugaciuni si alte ceremonii, ritualuri invechite.  

Cei care vor sa tina post, doar renunta la mancarea lor preferata, la cipsuri, coca-cola, unele s-au interesat la mine de nume de alimente ne mai auzit pe aici, si era deja o lista cu mancaruri la care au renuntat si tot in Rai vor ajunge.   Muream de ras cand am auzit colegele de birou la ce nivel de educatie sint la capitolul religie.   

Doar oua de ciocolata si figurine dulci se cumpara, se prepara cosulete cu dulciuri pentru copiii, cadou de la Easter Bunny. 

In Dimineata Pastelui, Duminica se duc in fata casei sa caute oua rosii si de alte culori din plastic copiii, au cosuletele goale special pentru acest job, parintii le ascund mai devreme cu ceva vreme si sint atenti sa nu le atace pasarile obiectele colorate ca s-a intamplat.   Se mai si rostogolesc oua fierte de data asta si colorate, este un concurs cu niste reguli pe care nu le cunosc ca ai mei copiii nu erau dupa asa ceva.  Le-am explicat eu din timp ca sint traditii doar, un iepure n-are nimic cu ouale rosii sau altele.  Traditional dupa adunatul oualelor si joaca de rostogolire, se duce lumea la biserica si de acolo intr-un local sa manance ceva, ce-i mai ieftin si vor gasi multe ca partonii profita si de acest eveniment sa vanda vechiturile prelucrate. 

Nu se gateste special nimic de oamenii de rand, unii bogati cumpara niste bucati mari de carne si-l grileaza intreg afara ca au o instalatie speciala de invidiat, si comanda pe langa ce mai vor sa manance,  altii grileaza doar hamburger si restul bine cunoscut.  Este un eveniment doar de o singura zi, Duminica si este considerat sarbatoarea copiilor ca ei se bucura de multe bunatati cu ocazia asta.   Mexicanii la fel in curte gatesc tot pe gratar si cu toata familia mare mananca impreuna.  Unii fac si un fel de Ciorba de Burta zis Menudo dar e cu totul altceva decat se mananca in Romania.  Din Europeenii vechi in Amerika se mai mananca Jambon ca se gaseste in alimentari afumat si foarte apetisant pus la vanzare in diferite marimi si la pret acceptabil pe langa Curcani si alte pasari ca pentru Thanksgiving sa fie multumiti cu toti.   Se cumpara multe dar miel si ovine cel mai putin ca este foarte scump si mai grele sint oasele si grasimile decat carnea ...   Se poate cumpara pui pane si multe alimente gata de mancat de cei singuri sau nepriceputi la gatit, se ofera in multe localuri prepararea de Curcani cu toate alea plus Deserturi americane la alegere, abia rezista angajatii sa livreze marfurile asa de mare este cererea ca lumea mai bine se uita la TV decat sa gateasca!!!

Marea majoritate deloc nu trec pragul bisericilor, stau acasa si bea - mananca din cutia de carton in care a fost livrat mancarea pentru masa festiva, ca sa fie intr-un loc ca a doua zi se arunca cu totul la gunoi.   Sint meciuri de sporturi americane care le tine in casa si afara de accidente de masini cu alcool dupa volan!!!  Strazile sint goale cat vezi cu ochii, lumea petrece acasa cu familia si prieteni sau cu cine vor.   Acele sporturi le aduna mai mult ca fiecare persoana are echipa preferata inafata de noi am impresia si altii din Europa.

Eu daca nu mergem niciunde, gatesc doar un fel de mancare dar festiva si ne tratam ca intr-un local scump.   Chiar daca mergem undeva, eu de obicei nu mananc nimic la nimeni, acasa tot am de preparat acel ceva pentru cina ca de obicei vizita este dupa amiaza nu mai mult de 2 ore.   Ca eu gatesc o supa si sarmale asta este doar complementar, ca pentru mine pentru ocazii festive-mi gatesc ceva special, doar e sarbatoare.   Carnea de vita este de cele mai multe ori, castane caramelizate, salate de frunze verzi sau ce mai vreau ca asta nu este scump inca, fructe exotice la fel se ofera la ieftinit sa se sature lumea, orezul scump se da mai incet decat 10 dolari pentru 0,454 grame si din astea-mi compun o farfurie de mancare. 

De multe ori las in cratita pe foc mic carnea si cand revenim nu ne ajunge la 2 persoane desi este doar bine condimentat carnea cu oase.   Se mai gasesc cateodata niste cartofiori in diferite culori si legume mai aparte ca radacina de Anis ca Asparagus deja este des pe rafturi, dar mai prepar si Cous-Cous desi nu face parte din alimentatia europeana, dar ne place cum il prepar, desi nu este reteta originala cu ardei iuti si alte arome tipice.    La mine poate sa fie Craciun in oricare zi sau alta sarbatoare, daca asa ma simt.  

Cred ca am acoperit toata area evenimentului Pascal, in esenta americanii nu gatesc nimic si niciodata mai mult de ce se mananca la o masa.  Doar din Curcan ce ramane devine un mare eveniment ca ce vor face din Leftovers???  ramasitele de pe oase.   Localnicii apreciaza foarte mult daca sint invitati de straini la masa de sarbatori.  Cat erau copiii acasa aveam casa plina de tineri din toate natiunile planetei de evenimente speciale ca stateau in camine si pofteau si ei la o mancare diferita si mai buna decat ce cumparau.     

Adorau Snitele cu cartofi si orez, ciuperci calite cu ceapa, usturoi si patrunjel, salata de castraveti in stil maghiar, toti prietenii copiilor, nu reuseam sa le satur desi nu mergeam pe portii exacte dar mereu au fost satisfacuti ca mai era si altceva de mancat.   Si daca-mi mai aduc aminte de ceva voi adauga.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In State nu exista Cozonac sau altceva specific pentru Paste decat intre nationalitati imigrante.   Evreii au acea impletitura la care ungurii spun cozonac dar ramane pe rafturi ca pretul este de la 8 dolari in sus pentru 0,454 grame de marfa care nici dulceag nu este macar.   Se comanda torturi cu urechi de iepure si este decorat cu oua de toate culorile si marimi, dar numai la comanda speciala ca altfel este riscant ca are alt pret decat un "tort de morcovi" = Carrot Cake care la o comanda speciala ajunge si la 100 de dolari.   Se poate comanda orice si va fi cum ai desenat/explicat se plateste in avans pentru exagerari si fantezii, mai ales livrarea la domiciliu in caz ca depaseste si marimea comerciala obisnuita.   

Americanii inventeaza cu ocazia iepurasilor si alte petreceri cu adulti, cine le opreste ... unde femeile poarta si codita si urechi roz!!! si tot este parte din traditia de Paste.

Nu este legat aceasta zi de religie deloc precum in fostele tari comuniste.  Specific aici ca eu n-am trait in Texas sau un alt Stat poate mai traditional din Amerika decat Arizona sau California, partea de Sud in San Diego unde aproape toti sint in armata, acolo se cauta FEMEIA nu RAI-ul ca sint de 3 ori mai multi barbati decat femei din cauza marilor vapoare pe care lucreaza persoane cat toata populatia Maramuresului.   Nu am trait in Utah sau alte State unde pocaiala domina ca sint si din astea destule.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"De ce exclusiv în perioada Paștelui, persoane din România pun pe masă preparate din carne de oaie sau miel??? 

Carnea de ovine, la mare căutare în țările din Europa

Oile crescute în România și trimise peste hotare, sunt apreciate în lumea arabă și nu numai. Grecii importă carne de oaie de la noi, dar și țările unde lumea musulmană consumă foarte multă carne de oaie. Carnea de ovine exportată de România este de foarte bună calitate, iar gustul ei este unul aparte."

*De cand ma stiu se exporta Carne din Romania spre tarile islamice, in Iran era convoiul de TIR-uri foarte lung ca mai carau si alte marfuri romanii si de acolo au primit cadou special ce este pe video.   Era o noutate asa un lux!!!   Am lucrat la o firma din Bucuresti, cu peste 50 de ani in urma, unde in limbi staraine trebuia sa intocmesc actele de Vama, in Franceza, dar lumea nu se pricepea decat la romana, mai era una maghiara dar era membra PCR de aceea avea si acel job sa spioneze ca majoritatea erau anti sistemului in acea firma.  Ca sa vedeti cat valoreau mieii crescuti pentru cel mai iubit om din tara, habar n-avea pe ce lume traieste, ca jumatate de TIR era plin de arme, restul era carne, conserve de rosii si ardei si alte alimente, Ulei de Floarea Soarelui, Faina de Grâu si animale vii, dar nu considera riscul soferilor cate 2 pe TIR care mereu erau atacati de "haiducii" din Turcia sa fure armele, dar s-au multumit si cu mancare. 

Doar documentez Istoria pe care l-am trait ... si ma intreb de ce nu se mananca oaie si alta data de romani, daca este atat de important de Paste???

Atunci comunistii nu aveau comert direct cu Arabia Saudita, studentii veneau cu acte false dar nu conta nimic, invatau sa devina meseriasi in Petrol.

La Cairo era o Firma, FAO = The Food and Agriculture Organization of the United Nations, is a specialized agency of the United Nations, that leads international efforts to defeat hunger and improve nutrition and food security.  

Acolo trimiteau romanii o mare cantitate de alimente care era vandut arabilor sauditi si altora din nordul Africii ca restul de flamanzi tot mureau de foame, daca va mai amintiti de Etiopia si alte tari din Africa.   Se canta pentru ei sa se adune bani, atat in Europa cat si in Statele Unite, atunci au aparut public transmise la TV si acele show-uri unde erau promovati tot feluri de celebritati care cantau gratuit.   La europeeni nu convenea aceste actiuni de caritate ca nu erau melodiil potrivite pentru flamanzi!!!   Tin minte pe Pierre Bachelet, care nu stia de unde sa inceapa cu care din lista lunga al cantecelor sale ca nu erau potrivite deloc cele care l-au facut celebru cu o actiune caritabila contra foame.   

Salvatore Adamo s-a dus cu melodia   "Inch'Allah" is a song composed and sung in French by Salvatore Adamo in 1967. The lyrics were written by Adamo as a peace song[1] in the context of the Six-Day War between Israel and the Arab States.[2] The song was banned in virtually all Arab countries for what they perceived as its pro-Israel sentiments and the mentioning of Jerusalem as a Jewish city after it fell under Israeli control during the war.[3]   Restul repertoriului nu era destul de potrivit pentru cauza respectiva, ce norocos a fost ca s-a facut si mai popular unde nu s-ar fi crezut, in lumea araba si islamista!!!   

Pierre Bachelet a ramas ca baiatul RAU al muzicii franceze, ca Charles Aznavour n-a voluntariat la programul special, fiind Armenian.

Eu am vazut showrile la TV maghiar ca romanii nu transmiteau asa ceva, caritatea parea a fi contra comunism, o actiune nedemna de PCR-isti.

Oare ce s-a intamplat cu acele GRANARE imense al Romaniei de langa Giurgiu unde erau depozitate grane dar si faina pentru cel putin 100 de ani? 

Era un loc SECRET, subteran si mai rece ca Rai-ul ca Iad-ul este fierbinte, se stie, aveam acces ca parte din munca agricola voluntara in care ne fortau!   

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar e o problema cu poza???  Pasca traditonala a fost dar e bagat in ma-sa ca deranjeaza si asta, nu era la moda decat intre putini romani ca si acum.

Poza e foarte frumoasa dar n-am gustat niciodata ca nici n-am vazut asa o prajitura in viata mea!!!   Nici aici n-am cunoscut pe nimeni care sa se fi laudat macar cu asa ceva.   

Am intrebat pe vreo 4 persoane cate feluri gatesc pentru Paste si mi-au spus "aiurea, fac dor 2 chestii si unul este vopsirea de oua, una glumea ca vine la mine sa faca curatenie in frigidere, alta ca mi-ar aduce oasele dintr-o oaie chiar mare, dar stie ca n-am oala sub presiune si ar dura mult fierberea lor pentru o ciorba.   Parca voia sa-mi comande asa vorbea 

dar am inchis repede telefonul ca era foarte frustrata cu oasele ei.   Precis le-a adunat de undeva dar voia sa scape de ei. 

Alta credea daca sint din Romania neaparat am si obligatie cu Pastele sa celebrez ca sint cetatean roman.   

Era pe langa in toate alea, nici nu voia sa auda ca-s doar Cetatean American.  Si ea a pierdut terenul de sub picioare, e nebuna de legat.  Tot morfolea cuvinte ca a prins telefonul

am impresia.   Odata aici m-am dus intr-un spital de urgente sa vizitez o prietena care a cazut in curtea ei si acolo imi vindea cai si altele inclusiv Spitalul considera proprietatea ei personala.  Personalul radea ca aveau translatia convorbirii si au intervenit abia cand a devenit agresiva ca sa cumpar cai!!!    Altele cand au auzit, tot pe mine ma faceau vinovata

ca de ce nu l-am dus la plimbare in curtea spitalului, si de ce m-am suparat indiferent ce-mi spunea. 

Dupa ce le-am spus parerea mea n-au mai vorbit nici cu mine, cu atat mai bine ca nu m-am dus la inmormantarea lor. Iar eu nu mai vizitez nebuni si nebune oriunde ar fi. 

Cand limita deja este depasita si nu sint responsabili de ce iese pe gurile lor ma refere la nebuneala, nu mai am treaba cu nimeni. 

Foarte multi au murit de nebuneala totalam au fost dusi in Mexico inca in viata sa fie mai ieftin funeraliile,  erau ilegali aici.

Unii au bizniz de babe acolo sa fie mai justificata mortalitatea ca altfel s-ar considera crime.   

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pasca din copilărie. Rețeta ce te va cuceri din start.  Ingredientul care face diferența.

"Pasca e de nelipsit de pe masa de Paște a românilor. Preparată în Sâmbăta Mare, din făină albă, ouă, brânză, zahăr, arome de tot felul, pasca este ornată deasupra cu semnul Sfintei Cruci. Tradiția spune că este foarte important ritual pentru femeile care prepară pasca. Înainte de a plămădi, fac o curățenie trupească desăvârșită. Se îmbracă în straie curate, spun rugăciunea, abia apoi se apucă să plămădească pasca de Paște."   

Înainte de a fi așezată pe masa de sărbătoare, pentru a fi consumată, Pasca trebuie să fie sfințită de preot, alături de celelalte preparate specifice duse la biserică în noaptea de Înviere.

Preparată din clasicul aluat de cozonac, umplut cu brânză dulce și stafide, aceasta nu trebuie să lipsească de pe masa românilor de pretutindeni. Iar pentru a avea o pască așa cum mâncai la bunica acasă, mai jos vă prezentăm o rețetă care te va cuceri din start.

Coaja de lămâie sau de portocală rasă, ingredientul care fac diferența

Pemtru o pască reușită nu uitați să răzuiți coaja de lămâie sau portocală deoarece dau o aromă puternică care te va cuceri. Mai jos prezentăm rețeta pentru pasca tradițională din zona Moldovei. Ingredientele sunt  pentru o tavă care are un diametru de 30 de centimetri.   

Pentru aluat aveți nevoie de următoarele:

  • 350 faină albă pentru cozonac;
  • 150 g zahăr;
  • 150 ml lapte cald;
  • 2 gălbenusuri;
  • 75 g unt;
  • 1 plic drojdie uscată;
  • 1 plic zahăr vanilat;
  • 1 vârf de cuțit sare;
  • coajă de lămâie sau de portocală rasă.

Pasca din copilărie: Umplutura

  • 350 g brânză dulce;
  • 1 ou și 2 albușuri rămase de la prepararea aluatului;
  • 3 linguri gris;
  • 75 g unt;
  • 75 g smântană grasa (30%);
  • 150 g stafide;
  • 2 plicuri zahăr vanilat;
  • coajă de lămâie sau de portocală rasă
  • 1 vârf de cutit de sare.

Cum se prepară pasca de Paște

Făina se cerne și se amestecă cu drojdie uscată. Brânza va fi și ea combinată cu restul ingredientelor. Pentru un aluat perfect, se face o gaură în făină și se toarnă în ea conținutul de brânză. Totul se frământă foarte bine până când este obținută o compoziție elastică și densă. Aluatul trebuie lăsat la dospit cel puțin 45 de minute. Acest timp este suficient pentru ca umplutura să fie gata.

Brânza se amestecă cu celelalte ingrediente, dar fără albușuri. În momentul în care aluatul a dospit, iar volumul s-a dublat, se bat albușurile spumă și se încorporează în crema de brânză. Aluatul obținut se împarte în trei părți egale și o parte se întinde pe o foaie de copt, într-o tavă. Celelalte două bucăți vor fi împărțite în alte două părți egale și vor fi utilizate la împletirea marginilor.

Umplutura de brânză se pune în pască, iar marginile se aranjează după bunul plac. Se lasă din nou la dospit încă 15 minute, iar ulterior se bagă la cuptorul preîncălzit la 170 de grade pentru 20 de minute. Creștem temperatura după acest timp la 180 de grade și mai lăsăm preparatul nostru încă 10 minute. În final veți avea pe masă o pască exact ca în copilărie.  Poftă bună!

*Nu este credibil toate din acestea dar eu nu voi incerca in viata, asta asa ce nu ma intereseaza detaliile deloc.*

Dar ce fac cei care n-au de nici un fel???   Ce pun ei pe masa ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imediat trec sa fac inspectie sa vad daca ati zugravit prin locuinta!!!  La fel voi numara si felurile de mancare de pe masa si daca lipseste ceva ...

o sa caut si pe geam, expus la vedere, traditional la Bucuresti.  Ati batut deja si covoarele ca asta era job de Duminica in capitala. 

Sa aveti pofta buna chiar daca ati gatit doar un fel de mancare ca n-o sa ramana de aruncat si aveti ceva bun si proaspat in fiecare zi!!!

Eu n-am nimic din bunatatile de pe lista asta lunga de sarbatori dar va trebui sa fac clatite si asta nu era deloc prevazut.  Am de toate in casa

dar am de lucru si asta nu era planificat pe Duminica asta.   Ca umplutura va fi nuci macinate amestecat cu coji de citrice razuite si zahar,

peste un strat subtire de dulceata lichida sa se lipeasca.   

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cand am crezut ca sint deja pe partea aialalta al zilei de maine cand ma odihnesc sau lenevesc, am de facut si Pateu de Ficat din ficati de pui.   

Asta-i munca voluntara, am poftit intr-o zi la bunatatea asta si nu vreau sa se strice marfa in frigider, ieri am cumparat.   In State nu este la moda

si nici nu se gaseste decat ceva  asemanator la vedere dar nu la gust, am patit odata si de atunci prepar eu.   Au venit romanii cu conserve dar 

le-a confiscat la vama, am vazut ce jale a fost la New York ca avionul din Bucuresti a ajuns deodata cu cel din Zurich dar la diferite porti.   

Vama insa este una pentru toata lumea, indiferent de unde vii.  Auzindu-ne vorbind romaneste pe mine cu OMU' calatorii credeau ca si

noi venim din Romania insa bagajele noastre n-au fost controlate si cu mana ca s-a stiut ca n-am nimic interzis.  Una a facut un scandal

dar nu s-a meritat pentru ea, ca noi n-am dat atentie pe ea, credea ca avem pile!!!   N-au stiut ca bagajele sint radiate ... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Când pică Paștele în 2025?

Paștele în 2025 va pica pe 20 aprilie. Tot anul viitor, Paștele Catolic va fi sărbătorit la data de 20 aprilie. Dacă v-ați întrebat vreodată care este motivul pentru care data Sărbătorilor Pascale variază, există o explicație. Și anume, faptul că sunt utilizate două calendare – cel iulian și cel gregorian. De altfel, Paștele Ortodox variază în funcție de prima lună plină care este definită de echinocțiul de primăvară. În acest sens, decalajul dintre sărbători este generat de tipologia de calendar utilizat, dar și de ziua când are loc echinocțiul de primăvară.

De asemenea, înainte de anul 1054, sărbătoarea avea o singură dată. Însă, din anul 1054, după Marea Schismă, Biserica Creștină s-a fragmentat în două părți (Biserică Apuseană și Biserica Răsăriteană), motiv pentru care Paștele Ortodox și cel Catolic se sărbătoresc în zile diferite.

Calendar iulian și calendar gregorian – când pică Paștele Ortodox și Paștele Catolic în următorii ani?

Potrivit datelor, Paștele Ortodox și Paștele Catolic se vor sărbători în aceeași zi în anii 2025 și 2028. Acest aspect nu se întâmplă deci, ci o data într-un anumit interval (4-11 ani).

Paștele Ortodox pică în următoarele zile:

  • 20 aprilie 2025
  • 12 aprilie 2026
  • 2 mai 2027
  • 16 aprilie 2028
  • 8 aprilie 2029
  • 28 aprilie 2030

Paștele Catolic pică în următoarele zile:

  • 20 aprilie 2025
  • 5 aprilie 2026
  • 28 martie 2027
  • 16 aprilie 2028
  • 1 aprilie 2029
  • 21 aprilie 2030

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.nG-sCFA5KdOOx9DiYB0JHAHaEK&pid=Api&P=0&h=220     th?id=OIP.3D4SNudSlDoANlF9zHKFVAHaF9&pid=Api&P=0&h=220                       Tradiții de Paște!!!

La masă, prima dată trebuie să se mănânce ou.    Iar daca n-ai chef ce faci???   

Eu as gusta cozonac cu unt de buna calitate si o felie de cas, sau friptura cu Hrean si poate o mica parte dintr-un ou.   

Ce inseamna *apă neîncepută*???

  • În zilele de Paște nu trebuie să mănânci ou cu sare. Asta pentru că mâinile tale vor transpira tot anul. = *Ati sarit gardul iar in lungime*??? 
  • Dacă păstrezi un ou roșu timp de 40 de zile și acesta nu se strică, se spune că vei fi avea noroc tot anul.
  • *Asta-i cea mai mare prostie de propagat, daca un copil il manaca si moare???   
  • Cine-l va gusta daca mai este bun de mancat sau NU sau se merge doar dupa putoare!!!
  • Asa ceva ar trebui sa fie interzis pe printat si publicat in ziare!!! 
  • De asta eu nu mananc la NIMENI strict NIMIC si ma tine in viata!!!
  • N-am stiut de atatea bazaconii ca nu aveau curaj atunci sa le pronunte sa nu fie saltati de securisti,
  • acum sint liberi la prostii dar sper ca nu le aplica pe copiii lor doar pe POPI cu barbi lungi.
  • De aici de trag atatea bolnavi si mortalitati timpurii, cu mancatul aiurea!!!
  • Aveti grija ca invierea nu s-a mai intamplat de atunci ...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×