Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Ritualuri si Traditii ciudate in diverse religii, culte, secte...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Traditie ciudata este si cimitirul vesel de la Sepanta -Romania. https://www.google.co.il/search?hl=iw&q=cimitirul%20vesel%20sapanta%20romania&bav=on.2,or.r_cp.&bvm=bv.44442042,d.d2k&biw=1293&bih=595&wrapid=tlif136455677650411&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=6XtVUYyMDOGu7AbSyIHYBg

 

 

evreii sunt oameni mai instariti si pot sa-si permita carne mai gustoasa.

Nici pe mata evreii nu o se te manance.

Evreii nu mananca porc deoarece si azi,porcii mistreti din Israel sunt purtatori de un vierme microscopic care traieste in carnea lor. Acest vierme nu dauneaza porcilor insa cand este un om contaminat de acest vierme,moare in chinuri de necrezut. Viermela se acopera cu o mebrana si nimica nu poate sa ajunga la el ca sa-l omoare.Nici azi nu este remediu la asta. Cine totusi vaneaza acesti porci,au grija ca sa fie carnea lor gatita mult timp la mare caldura. Nu mezeluri sau slanina.

Vezi altule ca nu tocmai tu esti cel destept aci cu tot cinismul tau.

d-aia nu mananca evreii carne de porc? ca au bani pentru carne mai buna? pai, de unde stiu ei ca e mai buna daca nici nu au gustat-o?

 

cand au incput sa foloseasca microscoapele pentru a vedea ca-s contaminati? ca nu cred ca au incetat sa manance carnea asta doar de cand au aparut microscoapele.

 

credeam ca nu mananca pentru ca e un animal murdar, care sta in propriul rahat toata ziua.

 

evreule, lasa ca explic eu de ce nu mananci carne de porc

 

'Traditia face parte nedisparata de religie.

Legile Cashrutului sunt simple si clare:

Carnea se mananca numai de la animale care rumega si au copita despicata. Porcul are copita despicata dar nu rumega,camila rumega dar nu are copita despicata.

Carnea de pasare se mananca.

pestii se mananca numai daca au solzi.Somnul nu are solzi, nu se mananca.

Vitele si pasarile sunt taiate de catre un "haham",un evreu care stie cum trebuie sa se taie ca sa se implineasca doua lucruri: Sa se scurga tot sangele din carne si ca animalul sa sufere cat mai putin,sa moara repede. Cand se deschide animalul taiat se controleaza ficatul ,plamanii si sanatatea altelor organe. Daca se descopera vreo boala,ca de exemplu tuberculoza,cu toate ca nu trece la oameni,carnea este declarata "Trefa" - nu cusher si nu-i voie de mancat.

Inca ceva,carnea ,inainte de gatit de presara cu sare ca sa iasa din ea toate urmele de sange care la evrei se crede spurcat.

Nu se mananca carne impreuna cu lapte la aceias masa. Cand se mananca de exemplu carne, numai dupa cel putin 4 ore ai voie sa mananci produse lactate.' Despre religii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai frumoasa meserie ,este aceea de popă..Popa are buzunarele adanci..are imbracaminte de femeie ..imbracaminte neagra..imbracaminte de imbracat mortii pt. moartea a doua..el face din acest RITUAL de inmormantare o meserie f. bănoasă.... si meseria de a duce oamenii morti direct in rai..De sute de ani ..acestia stau ca si pe vremea lui Ilie Tisbitul pe capul poporului roman..si-i amageste spunandu-le si promitandu-le tăr

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai frumoasa meserie ,este aceea de popă..Popa are buzunarele adanci..are imbracaminte de femeie ..decat SECTARA..in afara

n-ai idee cati barbati se imbraca in haine de muiere cand sunt singurei p-acasa, si nu mai sunt popi

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

d-aia nu mananca evreii carne de porc? ca au bani pentru carne mai buna? pai, de unde stiu ei ca e mai buna daca nici nu au gustat-o?

 

cand au incput sa foloseasca microscoapele pentru a vedea ca-s contaminati? ca nu cred ca au incetat sa manance carnea asta doar de cand au aparut microscoapele.

 

credeam ca nu mananca pentru ca e un animal murdar, care sta in propriul rahat toata ziua.

 

evreule, lasa ca explic eu de ce nu mananci carne de porc

 

'Traditia face parte nedisparata de religie.

Legile Cashrutului sunt simple si clare:

Carnea se mananca numai de la animale care rumega si au copita despicata. Porcul are copita despicata dar nu rumega,camila rumega dar nu are copita despicata.

Carnea de pasare se mananca.

pestii se mananca numai daca au solzi.Somnul nu are solzi, nu se mananca.

Vitele si pasarile sunt taiate de catre un "haham",un evreu care stie cum trebuie sa se taie ca sa se implineasca doua lucruri: Sa se scurga tot sangele din carne si ca animalul sa sufere cat mai putin,sa moara repede. Cand se deschide animalul taiat se controleaza ficatul ,plamanii si sanatatea altelor organe. Daca se descopera vreo boala,ca de exemplu tuberculoza,cu toate ca nu trece la oameni,carnea este declarata "Trefa" - nu cusher si nu-i voie de mancat.

Inca ceva,carnea ,inainte de gatit de presara cu sare ca sa iasa din ea toate urmele de sange care la evrei se crede spurcat.

Nu se mananca carne impreuna cu lapte la aceias masa. Cand se mananca de exemplu carne, numai dupa cel putin 4 ore ai voie sa mananci produse lactate.' Despre religii

Evreii NU mananca carne de porc...Scrie aici..Levitic 11,7-8..Daca mai sunt unii dintre ei sa faca asa ceva .. nu sunt evrei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

d-aia nu mananca evreii carne de porc? ca au bani pentru carne mai buna? pai, de unde stiu ei ca e mai buna daca nici nu au gustat-o?

 

 

In schimb este cusher sa mananci lacuste....

 

Cea mai frumoasa meserie ,este aceea de popă....?........In primul rand slujitori ai pantecelui..

 

Cu partea asta de postare ( dintre cele doua propozitii , inclusiv ele) sunt de acord!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-ai idee cati barbati se imbraca in haine de muiere cand sunt singurei p-acasa, si nu mai sunt popi

 

 

Acum ca zici, mi-am adus aminte ca am vazut si eu pe multi in romania inca pe vremurile alea in hainele sotiei la facut curatenie in casa!!! Cica erau haine speciale de facut curatenie indiferent cine le imbraca :roll: se mai legau si la cap cu acea naframa.

Unul din unchii mei, mereu imbraca capotul sotiei prin casa desi el era urias pe langa ea, insa era din material care se lasa si avea o croiala flexibila si era larga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evreii NU mananca carne de porc...Scrie aici..Levitic 11,7-8..Daca mai sunt unii dintre ei sa faca asa ceva .. nu sunt evrei!

HUO måh! am zis eu altceva? spala-te naiba pe ochi! cacu-m-as pe religiile voastre, ca va iau mintile nenica :doh:

 

In schimb este cusher sa mananci lacuste....

nu numai ca este cucher, ci este si COOL, cu cat mananci cacaturi mai ciudate,cu atat esti mai cool

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lasa ca explic eu de ce nu mananci carne de porc ... Legile Cashrutului ...

 

Mie mi-ar place sa fie peste tot aplicate niste legi la carne chiar si Cashrutul ca prea s-a avanasat cu mancatul de carne de cateva ori pe zi. Ar fi deajuns sa aibe voie omenirea sa manince carne fiecare a doua zi!!! Eu daca vreau sa-mi gatesc ceva trebuie aproape sa lupt ca e mancarea mea ca-i place lui sau nu, ca-i fasole sau linte, salata sau altceva dar fara carne ca de o vreme mosul prea se baga in oalele mele si nu-mi place. Maninca si el asparagus dar numai cu carne, pentru mine este mancare si natur orice ca si cozile de ceapa verde, el sa nu le vada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar mai lipsi, sa se bage legea in bucataria oamenilor si sa le prescrie ce, cat si cand sa manance. Poate ar trebui sa se dea si alte legi care ar complementa de minune pe cea in legatura cu carnea si anume de cate ori pe zi are omul voie sa mearga la buda, sa aiba sex, sa faca dus, cate ore are voie sa doarma, samd. grin.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×