Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Ritualuri si Traditii ciudate in diverse religii, culte, secte...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce este bine să faci de Florii.   Obiceiul care aduce noroc în dragoste și sănătate  :derisive:  

Tradiții și obiceiuri de Florii

  • mărţişorul purtat până în această zi se pune pe ramurile unui pom înflorit sau pe un măceş
  • zestrea se scoate din casa pentru aerisire.
  • fetele nemăritate din Banat şi Transilvania obişnuiesc să pună o oglindă şi o cămaşă curată sub un păr altoit. După răsăritul soarelui, aceste obiecte sunt folosite în farmece pentru noroc în dragoste şi sănătate.
  • La miezul nopţii, se fierbe busuioc în apă, iar dimineaţa fetele se spală pe cap cu această fiertură, ca să le crească părul frumos şi strălucitor.
  • Ce rămâne se toarnă la rădăcina unui păr, în speranţa că băieţii se vor uita după ele, ca după un copac înflorit.

*La miezul nopţii, se fierbe busuioc în apă, iar dimineaţa fetele se spală pe cap cu această fiertură, ca să le crească părul frumos şi strălucitor.   Daca nu-i fiert la miezul noptii n-are efect fiertura???  Si doar in acea noapte se procedeaza asa!!!   Eu ceea ce nu pot sa fac acum, voi face altadata cand am mai multa putere, vine inca un Paste si multe zile dupa.*   

https://www.ego.ro/ce-este-bine-sa-faci-de-florii-obiceiul-care-aduce-noroc-in-dragoste-si-sanatate-69919.html?utm_source=Impact.ro&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ziua de 6 Januarie este ultima zi al Craciunului.    In religia Catolica preotii mergeau din casa-n-casa la sate si sfinteau Bradul decorat, casa, curtea credinciosilor.

Mergea doar la Catolici dar erau sate unde locuiau si cativa de alta religie dar voiau si ei sa fie sfintiti cu restul caselor vecine.

Dupa aceea zi abia asteptat de copiii, se putea atinge de bunatatile, dulciuri de pe pomul de Craciun.   Noi stiam cand se termina, marele eveniment!!!

Cand am locuit la Sighetu' ... bradul era ridicat de ucrainieni pentru care era Ajunul Craciunului in aceasta zi de 6 Januarie.   

Primeam mere si nuci contra un brad decorat, ca erau cetateni din satele vecine de-a lungul Raului Tisa si aveau livezi mari cu fructe si Pruni pentru Horinca. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Színes farsangi álarcok egy asztalon.

Craciunul se termina si "Farsang" incepe, numit Carnaval care incepe din 6 Januarie si tine pana la 13 Februarie 2024, dupa care intra lumea crestina in Postul Pastelui. 

Party time in toate culorile curcubeului de data asta, fara limite.   In State nu se tine lumea de religii prea mult doar de distractii, iar asta e una din acele evenimente bine

organizate si traite din plin.   40 de zile scurte abia recupereaza timpul de post anterior, avem noroc ca nu este obligator nici sa tinem post sau alte ritualuri ca nu exista

zi fara nu stiu ce pe masa,  nu-s cu nimic mai buni cei care postesc si se tin de superstitii ca restul populatiei.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Zeci de familii din Cluj sunt acum nevoite să mute mormintele rudelor decedate din Cimitirul Mănăştur. Decizia vine în contextul în care este nevoie să se facă loc pentru construirea unui complex rezdențial."

*Asa ceva se aude extrem de rar ca cimitirul intreg se muta.   Ca mormintele tatalui meu si al unia dintre frati, a fost "repurposed" fara sa ne intrebe, dupa ce mama a venit in State dar a platit TAXELE de CIMITIR pentru 20 de ani inainte sa plece, este VANDALISM, crima in cimitirul catolic maghiar.  Trebuia un prim location pentru niste romani ortodoxi morti in accident de masina imediat dupa ce mama a plecat din Sighet, era inca la Bucuresti cand deja ramasitele familiei au fost aruncate la gunoi si au intors pozitia sa ne pacaleasca sau ce. 

Oarba daca eram, tot ajungeam acolo si aveam si actele de plata dar nimeni n-a stiut nimic.   Am aflat recent ca 100.000,00 de Lei au platit pentru acele 2 locuri in URGENTA.

Nu stiu cine vor cumpara acele apartamente stiind ca peste cimitir a fost construit.   Mie nu mi-ar trebui nimic de acolo nici gratuit.   Este la moda azi sa scoata mortii pentru locuinte. 

Asa a patit si sotul, mergea sa viziteze mormantul mamei si nu mai gasea cimitirul, erau blocuri ridicate si acolo, nu i-a spus nimeni nimic sa nu mearga acolo.  

Spor la treaba la dezgropat morti!!!   Cine plateste pagubele pentru rudele mortilor?*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca vine Primavara foarte repede cand numai zapada si frig se anunta dar se si intampla.   Un pomulet dupa ani de zile ca l-am plantat, pe azi dimineata era complet congelat, nu va mai invia, asa de frig a fost ieri noaptea.   A plouat foarte mult in comparatie cu alti ani, care este binevenit, doar sezonul cald va sosi mai tarziu ca in alti ani.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adriana Stoica- Coroana de spini pe cap ai purtat.wmv

Tradiții și obiceiuri în Săptămâna Mare.   Ce fac gospodinele în Lunea Mare???

Precis o coroana de spini sa nu le cuprinda sentimente sexuale.  Daca-l apasa pe cap sa produca RANA si DURERE!!! 

Martea Mare este dezlegare la un Stripteaze Bar cu militari NATO, dupa noul testament a lui ... Pazvante Chioru'.

Miercurea Mare merg sa adune lemne sa ridice esafodul pentru executarea de Vineri  ...  etc. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×