Sari la conținut
Forum Roportal
e_mailul_rosu

Sa nu ne fie rusine ca suntem romani !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut Alina si bine ai venit.

 

Ai dreptate suntem superiori strainilor din punct de vedere al pregatirii. Dupa revolutie a inceput insa sa scada si valoarea noastra. Generatiile care vin nu mai sunt asa de bine instruite. Este la moda sa ai 100 de facultati dar sa nu ramai cu nimic de pe urma lor.

ai dreptate din punct de vedere al culturii nivelul este mult mai scazut ca la noi . eu am fost uimita de lucrul asta ! in Franta lucrurile se schimba la facultate! intra toti , anul trecut la mine in grupa eram 350 iar anul asta suntem 70 , dar termina putini! la fac e mult mai greu ca in Romania , aici se pune accentul mai mult pe practica decat pe teorie! cei care termina o facultate , nu cred ca nu raman cu ceva in cap ! nu stiu daca in alte tari e la fel , dar cel putin aici e mult mai greu .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Daniela,

 

Am un fost coleg care invata in SUA. Am aflat de la el ca acolo se pune accentul pe studiu individual. Li se dau de facut multe eseuri. E drept ca sunt si conditii pentru asa ceva: biblioteca cuprinde o gramada de carti, in plus ai posibilitatea de a-ti xeroxa informatiile gasite pentru aprofundare.

La noi (sa luam medicina ca si exemplu) ti se dau niste carti de tocit le stii in sesiune iar dupa cateva saptamani iti aduce aminte vag pe unde gasesti o anumita informatie. Facultatea de invata doar pe unde sa cauti. De cand am inceput practica in spitale e cu totul altceva. Daca asistentul este constiincios ai multe invatat.

 

edit roportal: corectat greseala gramaticala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exact asta spuneam si eu , se invata mai mult la facultate in strainatate si in plus accentul se pune pe practica! eu in anul intai de drept , faceam comentarii de legi sau cazuri practice, ceea ce in Romania faci prin anul 3, 4! dar pana la facultate , in Romania se invata mult mai mult ca aici, bineinteles asta depinde si de unitatea de invatamant ! francezii fac in clasa a VII a la mate puteri , ceea ce noi faceam in a V a! e totusi o diferenta! :evil:

dupa parerea mea cel mai bine e sa faci liceul in Romania si facultatea in strainatate! macar asa ramai cu ceva in cap! :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce spuneti de aceasta chestiune , mai ales voi , cei plecati din tara !?

 

Dragutule Preputule!

Cu riscul de a fi "tras de urechi" am sa-ti spun urmatoarele:

- intalnirile noastrea anterioare au fost mai mult una dintre accelerat si marfar (frontal pe aceeasi linie), cand tu-mi faceai observatii mie iar eu trebuia sa ma rusinez.

- ca tine stiu multi care se bat cu pumnii in piept, dar daca esti pus in situatia de a infrunta un magar care a furat de la stat si a devenit "om de afaceri" peste noapte... cred ca o pereche de pampersi nu e de ajuns la cat ai face-n pataloni.

- este foarte usor sa starnesti sentimente nationaliste, TOTI AVEM ASA CEVA, dar (dupa cum ti-am mai spus) e greu sa faci ceva constructiv!

 

Ca urmare la toate astea, eu iti pun o intrebare simpla...: "Pe ce te bazezi cand spui asta?" Si nu-mi raspunde ca Vadim... ca nu suport IPOCRIZIILE!

 

Cer scuze tuturor de limbaj, dar vin si eu din zone unde e usor sa te arati ca esti mare patriot, sa vopsesti placutele bilingve (cu numele localitatiilor) si sa faci mare valva! Sincer eu consider acest instigatori niste LABILI MINTALI!

 

Bafta!

 

pe.sa.: Ca sa stai tu linistit, nu ne e rusine nimanui ca suntem romani, te fac altii de rusine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

roportal"Eu nu cred ca trebuie sa ne fie rusine si mai ales sa nu avem un complex de inferioritate fata de straini.

Sa luam ca si exemplu fetele astea ce umbla cu italieni. Ce au ei si nu avem noi? Sunt mai bogati? Sunt oameni bogati si in Romania. Cred ca sunt ceva sechele din perioada de dinainte de 89".

 

 

crezi tu ca in toate cazurile se aplica teoria ta?atunci eu ar trebui sa ma simt ofensata de parerea ta.eu am prieten italian de 24 de ani care nu are o situatie materiala chiar "roza"si ca sa reuseasca sa iasa cu mine

m-a "alergat" cam 2 luni de zile pentru ca si eu aveam aceeasi parere ca tine despre straini si romance si nu vroiam sa fiu considerata o......oricum,suntem impreuna de 3 ani si ne iubim la nebunie(el esta totusi o persoana foarte speciala)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut dada8416, bine ai venit!

 

Nu ai de ce sa te simti ofensata.

Eu vorbeam de italienii trecuti de prima tinerete unde e clar ca ele umbla cu ei din interes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc.m-am mai linistit.chestia este ca ma lovesc peste tot de incapabilitatea oamenilor de a intelege ca intre o romanca si un italian poate fi o relatie frumoasa si curata mai presus de orice interese materiale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:cry: Mi se rupe sufletul cand vad ce se intampla cu voi fratilor!!!

:dee :dee :dee Mai mult curaj!!!!!!!!!!

Nicaieri nu e mai bine ca la tine acasa!!!

Poate cineva sa ma contrazica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:( Mi se rupe sufletul cand vad ce se intampla cu voi fratilor!!!

:de  :de  :de Mai mult curaj!!!!!!!!!!

Nicaieri nu e mai bine ca la tine acasa!!!

Poate cineva sa ma contrazica?

 

 

as dori sa inteleg ce ai vrut sa spui dar, oricat as incerca,nu reusesc.poate imi explici!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dada draga ce e asa greu de inteles ca romanii se vand la jumatate de pret...inafara de faptul ca tara asta mai are o numaratoare si e data toata Occidentului bucatica cu bucatica, ca tinereii nostri pleaca disperati la munca in tarile calde, ca toti imita cultura altora in loc sa se bucure de traditiile romanesti...si ce-i mai trist e ca le e rusine ca sunt romani....

De aceea mai mult curaj!!!!!!!!!!Acasa e cel mai bine.Esti stapan!

Acum m-ai inteles?

Te pup si te felicit ca iubesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×