Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Idei false despre lume

Postări Recomandate

Acum, domnul respectiv a spus asta prin anii '40. Nu stiu cat de educativa era televiziunea pe-atunci insa. Dar stiu ca astazi nu mai e deloc. Poate nu mi-am facut eu timp sa caut. E adevarat, nu cutitul e de vina, calaul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum, domnul respectiv a spus asta prin anii '40. Nu stiu cat de educativa era televiziunea pe-atunci insa. Dar stiu ca astazi nu mai e deloc.

E şi asta, dar există şi un fel de "Idoli ai Comunicării" cum ar spune Fr. Bacon, dacă ar trăi. Cuvintele tipărite, cuvintele auzite la televizor, la radio, sunt percepute cu mult mai multă greutate dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca repeti unui om de suficiente ori un lucru si ala nu poate pleca, desi ii repeti ceva ce nu-i convine, ala va crede si va actiona in consecinta. Daca actioneaza si iese prost, pe moment se trezeste, dar cum nu poate "pleca" din fata mass-media sau, de multe ori, a parintilor, acestea ii vor repetadin nou chestia aia pana o va crede din nou.

 

nu stiu, asta cu repetatul pe mine ma isterizeaza.

daca vorbim de influente, e firesc sa existe influente, pina la urma asta e esential pt integrarea ta in respectiva societate, cu regulile ei, altfel ai fi un inadaptat.

 

n-are rost sa judecam vreo cultura sau regim, pur si simplu daca traiai in comunism,traiai dupa acele reguli, daca te-ai fi nascut in evul mediu, aia era normalitatea ta, daca ai trai in lumea araba , ai gindi altfel.

 

ideea e sa corespunda ceea ce gindesti cu realitatea in care traiesti, nu sa asimilezi informatii doar dupa ce ti se spune, fara sa folosesti filtrul tau.

buna sau rea, macar sa fie reala.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Un exemplu de repetitie in mass-media e sintagma ''weapons of mass destruction'', pe care americanii o auzeau de zeci de ori pe zi inainte de razboiul din Iraq.

 

In filme sunt repetate stereotipuri cum ar fi soldatul american brav, teroristul cu turban samd.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intotdeauna personajul negativ are un prieten caruia i se confeseaza si-i spune ori la telefon, ori face-to-face ce face sau ce are de gand sa faca. Inclusiv chestii extrem de oribile, la care respectivul/a se pare ca nu reactioneaza, el/ea e acolo doar sa asculte. Nu am inteles care e ideea, dar mi s-a parut comica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestie de psihologie... si in viata reala cand cineva se apuca de o treaba ce-i creeaza presiune psihica, se detensioneaza confesandu-se cuiva.

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×