Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Idei false despre lume

Postări Recomandate

Alte clisee pe care le cultiva filmele:

 

Ca modestia este buna si va fi recompensata prin recunoasterea meritelor. Ca fapta buna va fi rasplatita. Ca iubirea dainuie vesnic.

 

In primele decenii ale secolului XX exista un autor care, in scrierile lui literare, ironiza mai subtil sau mai fatis cliseele epocii lui: William Somerset Maugham. Din pacate epoca noastra nu are un asemenea autor. Sau poate nu l-am descoperit eu.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primele decenii ale secolului XX exista un autor care, in scrierile lui literare, ironiza mai subtil sau mai fatis cliseele epocii lui: William Somerset Maugham. Din pacate epoca noastra nu are un asemenea autor. Sau poate nu l-am descoperit eu.

 

David Lodge si Chuck Palahniuk nu-ti plac?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...Ca iubirea dainuie vesnic.

 

...

 

si chiar mai mult de atat, eroi principali pozitivi intotdeauna vor alege iubirea in locul avantajelor financiare si ca vor gasi sufletul pereche

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca orice lucru introdus fortat intr-o opera de arta dauneaza.

 

Consideri toate filmele opere de arta ?

 

Daca intradevar ar fi vorba de political correctness ca motiv al introducerii fortate a cate unui negru sau latin in "toate" filmele, atunci s-ar introduce fortat si cate un gay, lesbiana, persoana cu desabilitati, cate un reprezentant ai fiecarei majore religii, etc. Nu crezi ? Sau numai negrii si latinii beneficiaza de acest political correctness in US of A ?

 

Sunt foarte multe filme in care nu vezi urma de negru sau latin, deci mie mi se pare o exagerare sau denaturare afirmatia cum ca e musai ca acestia sa se gaseasca in toate filmele sau ca se gasesc in toate filmele de dragul acestei notiuni care in ziua de azi este folosita in sens pejorativ.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca muncesc suficient voi ajunge departe.

Daca am talent voi ajunge departe.

Ar trebui sa se faca filme si despre aia care muncesc mai mult decat suficient si poate mai au si cate un talent doua la ceva, dar totusi isi petrec viata amarati, la un anumit nivel socio-economic si oricat se straduiesc nu reusesc sa ajunga undeva, dapoi departe, ba din contra, uneori ajung si mai rau.

 

Unul dintre putinele chestii realist portretizate in filmele americane este "the system" referitor la sistemul de servicii sociale in ceea ce priveste orfanii. Mereu se fac implicatii directe cum ca daca un copil ajunge "in the system" e de jale, ca vor fi pasati ca mingi de fotbal de la o foster family la alta, unde tot interesul sunt banii primiti de la guvern, nu grija copiiilor.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consideri toate filmele opere de arta ?

 

Consider ca ar trebui sa fie.

Orice altceva e ori o imitatie ori propaganda.

 

Nu ma intelege gresit.

Consider ca orice element introdus in mod obligatoriu in operele de arta e gresit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adaug stereotipiile despre romantism ? Hai sa le adaug:

 

Grasii pot avea femei frumoase fara sa aiba bani pentru ca sunt haiosi/salvatori (desi nu se pot salva pe sine de propria sunca).

Femeile urate se transforma peste noapte mai ceva ca Cenusareasa, cu conditia sa aiba un mega-print pentru care sa faca asta (ca pentru sine are 2 pisici si un frigider plin cu inghetata/ciocolata, dupa caz).

Ala mai mic si mai prost de fapt era smecher dar tinea in el si cand s-a dezlantuit exact Ileana Cosanzeaza i-a devenit aleasa.

Barbatii ar face sex cu orice femeie, nu fac discriminari si nu au sentimente, sunt ca niste vibratoare vii.

Fostul sot mereu plange dupa fosta sotie/fosta sotie mereu plange dupa fostul sot (de te miri de ce dracu' au ajuns fosti).

Femeia carierista, hard-to-get, cu standarde si principii mereu se indragosteste de aurolaci.

Barbatul carierist, hard-to-get, cu standarde si principii mereu se indragosteste de saracane sau de prostituate.

Acualmente un barbat ca sa fie atragator tre sa arate gay rau, brandosii sunt demodati (pentru ca noua generatie au constructie scheletica feminina, traiasca McCool cu hormonii sai feminini din hamburger).

 

Or mai fi si altele, dar astea-mi trec prin cap, ca nu prea ma uit la filme romantice, cel putin nu din propria alegere.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, da, bine, bine. McCool :good:

(dac-ar arata bine si ar fi si haios cum ar fi ? asa ca ursu fara coada, pun pariu)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×