Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Credincios, religios, indoctrinat, habotnic si delirant mistic.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un singur lucru va rog: nu inflamati topicul, deoarece acesta vreau sa fie un topic dedicat discutiilor constructive si nu un topic inchis din cauza flame-ului!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai inteles total gresit, eu nu doresc nicio etichetare, ci doar intelegerea termenilor pentru a ne putea mai bine contura pozitia.

Tu nu ai observat de atatea ori cum diversi useri (nu conteaza orientarea religioasa sau lipsa ei) se simt atacati fara sa-i atace nimeni in mod real si cum, dupa aceea, se inflameaza topicele? Daca fiecare si-ar intelege pozitia, s-ar putea evita astfel de lucruri. Tu nu vrei sa incercam macar sa gasim o astfel de cale? Eu nu am avut si nici nu am pretentia ca am gasit calea corecta, dar am incercat sa fac un prim pas! Mai departe, fiecare dintre voi poate aduce adaugiri sau gasi variante mai bune. Oricum, nu prin negativism putem sa ne intelegem, ci numai printr-o abordare pozitiva!

 

Te cred pe cuvant la faza cu atacatul; am incetat sa mai urmaresc discutiile de pe aria Religie in general pentru ca raman constante.

 

Nu am spus ca intentiile tale de a plasa fiecare user intr-o categorie sunt malitioase; sunt doar nerealiste.

Foarte multi oameni sunt in cautare de raspunsuri si nu cred ca e corect sa le ceri sa aleaga o categorie stricta, sa se identifice cu una, cand se poate discuta si fara.

Nu spun ca ai fi sustinut ca e neaparat ca userii sa si declare carei categorii apartin, dar pana si identificarea cu o notiune anume, de catre ei si pentru ei, e tot un indemn la etichetare.

 

Cat despre termenul ''indoctrinat'', cunosti sensul cu care e folosit de 99% dintre oameni (ca sa-mi iau o marja de eroare)in conversatii. Destui termeni au plecat de la un sens si pe parcurs le-a fost atribuit altul. Cand avem de-a face cu asa ceva as zice ca e mai bine sa fie evitati, pentru a nu strani reactii, altfel esti nevoit sa clarifici sensul din dictionar pentru fiecare interlocutor nou.

In mod realist, majoritatea vor reactiona la sensul popular si nu la cel din DEX, pentru ca e un termen vehiculat atat de des, chiar daca sensul popular nu e cel corect.

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca cea mai mare indoctrinare si manipulare la ora actuala este cea religioasa...orice religie e doar pura manipulare...cei care se considera credinciosi....sunt naivi si manipulati ....incat nici nu isi dau seama...si tin cu dintii de 'adevarul ' lor...si de bula lor de 'realitate' :stars: :cheer:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un bun crestin trebuie sa fie cate putin din toate astea, in ordine:credincios, religios, indoctrinat, habotnic si delirant mistic. Daca vreuna din cele amintite mai sus nu-l reprezinta, nu mai e crestin adevarat.

:D

 

Toate aceste "etichete", sunt de fapt niste lucruri extrem de bune, pentru cei ce le inteleg cu adevarat. Cei care nu le inteleg, se uita la ele ca la poarta noua, si se minuneaza folosindu-le doar ca etichete, crezand ca utilizandu-le poate jigni credinciosii...

:D

Editat de hans
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine-ar fi sa mergi cat vezi cu ochii, si sa uiti drumul inapoi... :-

 

:D

Editat de hans
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot analizam notiunile, hai sa ne referim un pic la formarea cuvantului ''indoctrinat'' si de ce consider eu ca a capatat un sens peiorativ desi initial s-a dorit sa aiba unul neutru.

Alte cuvine formate in acelasi fel reprezinta inglobarea subiectului in ceva, nu simpla tangenta.De exemplu, inmormantat, invesmantat, infuriat etc, va sa zica, subiectul este cuprins de ceva.

 

A spune ca cineva e initiat intr-o doctrina ii atribuie lui controlul, pentru ca avanseaza in cunoastere.

A spune ca este cuprins de acea doctrina (indoctrinat) transfera controlul doctrinei asupra lui, respectiv celor care au gandit-o. De aici si asocierea notiunii de ''indoctrinat'' cu ideea de a fi controlat, dominat de ceva/cineva in loc sa gandesti cu mintea proprie.

 

Termenul indoctrinat, prin formarea lui, da impresia unei inglobari complete a individului de catre acea doctrina, a faptului ca doctrina este centrul vietii lui si mintea lui e inseparabila de ea, asociere facuta si de catre cei din jur.

 

De asta cuvantul nu poate/ nu va fi peceput in mod neutru.

Puteai folosi termenul de ''initiat'' ca substitut.

 

Un bun crestin trebuie sa fie cate putin din toate astea, in ordine:credincios, religios, indoctrinat, habotnic si delirant mistic. Daca vreuna din cele amintite mai sus nu-l reprezinta, nu mai e crestin adevarat. :D

 

Asta e un mod superb de a pune problema.

Si anume ca modul in care cineva gandeste si simte realtia lui cu divinitatea nu trebuie incadrat intre anumiti parametri ficsi prin asocierea cu o singura notiune. E ceva mult prea complex.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si anume ca modul in care cineva gandeste si simte realtia lui cu divinitatea nu trebuie incadrat intre anumiti parametri ficsi prin asocierea cu o singura notiune. E ceva mult prea complex.

Sunt total de acord cu tine. Plus ca eu nu inteleg de unde apare nevoia asta de-a fi etichetat corect. De ce sa-ti pese ce spune lumea si cum te face? Zice careva ca esti habotnic/indoctrinat/delirant mistic/ etc? So what? F bine..esti foarte habotnic/indoctrinat/delirant mistic/etc, nu doar asa orisicum..

 

Nu contest ideea de-a intelege fiecare termenii in acelasi mod. Ci ma mira ca o atribuire eronata a unui termen, poate inflama pe cineva..

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×