Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

Sexualitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da Tristania! Placerea sexuala nu este interzisa ci chiar este incurajata de Dumnezeu ,insa intre sot si sotie!

 

Nu numai relatiile sexuale in afara casatoriei (preacurvia) sunt condamnate ,ci si curvia (relatiile sexuale dinainte de casatorie) si relatiile personale intre persoane de acelasi sex si perversiunile sexuale (desfranarea)!

 

Pai depinde acuma ce intelegi prin perversiuni?

Sexul oral e perversiune?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Practici activitatea sexuala cand te casatoresti.Probabil ca dupa parerea ta si cei obsedati sexual au o motivatie sa abuzeze pe semenii lor,asa fiindca sunt activi sexual?!

Cei obsedati sexual? :salut: Toti barbatii normali sint astfel.

Pentru tine se pare ca legea lui Dumnezeu este Iad!

Nu. Din punctul meu de vedere prostia umana poate face viata un iad.

De ce? > Fiindca vrei sa faci ce vrei in viata si sa nu te supui nici unei legi!

E doar parerea ta personala, si e gresita.

 

vroiai sa spui "si eu o consider gresita"? :P

 

Generatia anilor 1960 din America ne-a demonstrat ce inseamna libertatea fara Dumnezeu!

Adica?

 

Totusi, Cioanas, nu mi-ai raspuns la o intrebare: cind a devenit Eva sotia lui Adam?

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica nemurire = moarte (vesnica)? Ciudata logica.

 

De la tine din mesaje.

 

Inainte de a pleca din rai sau dupa?

Marius ,tu vorbesti doar ca sa te afli in treaba,sau sa te bage cineva in seama?

 

nemurirea in Iad=moarte vesnica

In mesajele mele nu am spus niciodata ca toti barbatii sunt obsedati sexuali.

Inainte de-a pleca din Rai.

 

Imi pare rau Marius,dar datorita dialogului "surdomut" pe care il propagi aici refuz ca in viitor sa-ti mai raspund la provocari!

Domnul Isus sa te binecuvinteze!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marius ,tu vorbesti doar ca sa te afli in treaba,sau sa te bage cineva in seama?

 

nemurirea in Iad=moarte vesnica

In mesajele mele nu am spus niciodata ca toti barbatii sunt obsedati sexuali.

Inainte de-a pleca din Rai.

Inseamna ca Dumnezeu tolera relatiile sexuale in rai. :P

Imi pare rau Marius,dar datorita dialogului "surdomut" pe care il propagi aici refuz ca in viitor sa-ti mai raspund la provocari!

Domnul Isus sa te binecuvinteze!

Eu il propag? :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna ca Dumnezeu tolera relatiile sexuale in rai. :salut:
nu doar ca le tolera, ci ele reprezentau o manifestare naturala, facand parte din fiinta omului...

 

ma intreb daca nu cumva din aceasta intelegere gresita (ca relatiile sexuale ar reprezenta pacatul originar...) refuzi tu Biblia?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu doar ca le tolera, ci ele reprezentau o manifestare naturala, facand parte din fiinta omului...

 

ma intreb daca nu cumva din aceasta intelegere gresita (ca relatiile sexuale ar reprezenta pacatul originar...) refuzi tu Biblia?!?

 

Ce e tragic este ca viziunea Bisericii (cel putin a celei Ortodoxe) asupra sexualitatii si actului sexuala se rezuma doar la: sex in pozitia misionarului si doar in anumite zile (marti sau joi si nu in post).

 

Cam trist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e tragic este ca viziunea Bisericii (cel putin a celei Ortodoxe) asupra sexualitatii si actului sexuala se rezuma doar la: sex in pozitia misionarului si doar in anumite zile (marti sau joi si nu in post).

 

Cam trist.

oare chiar asa este in toata Ortodoxia?!?

scrie asa in vreun act oficial al BOR?

trebuie sa te spovedesti cand nu tii regula asta?!?

 

 

 

 

la catolici, nu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica tu, ca barbat, ar trebui sa astepti de la virsta de 14 ani (atunci devin active, in medie, organele sexuale masculine) pina dupa 20 de ani (majoritatea barbatilor se casatoresc dupa aceasta virsta - si daca te casatoresti pe la vreo 30, se mai adauga citiva ani buni :salut: ) inactiv sexual si apoi sa practici activitatile sexuale doar in scopul reproducerii (placerea e ceva auxiliar). Adica tocmai in perioada de maxima activitate sexuala a unui barbat... si stii cum sint barbatii.

 

aici marius are dreptate..sunt anumite nevoi biologice... nu e corect sa ii spui unui tanar ca daca o sa intretina relatii sexuale inainte de casatorie o sa infunde iadul...

 

 

"<Se pare ca si cei care pacatuiesc din punct de vedere sexual si nu se pocaiesc ,nu accepta iertarea si transformarea lui Dumnezeu,verdictul lor final va fi Iadul! Asa ca aviz amatorilor>"

 

si ce intelegi tu prin pocainta din punctul asta de vedere....?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oare chiar asa este in toata Ortodoxia?!?

scrie asa in vreun act oficial al BOR?

trebuie sa te spovedesti cand nu tii regula asta?!?

la catolici, nu!

 

Ce act oficial?

E o chestie de practica. Daca duhovnicul tau iti spune asta il intrebi unde a citit?

 

Mai jos un fragment dintr-o convorbire cu parintele Cleopa.

 

"Toata viata crestinul, de cand se cununa si pana la moarte, n-are voie sa se impreuneze cu sotia lui decat numai martea si joia, daca nu-i post si daca nu-i sarbatoare atunci.

Lunea se tine curatenia pentru sfintii ingeri pazitori si pentru sanatate. Miercurea si vinerea pentru preasfintele si infricosatele patimi ale Domnului, Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, fiindea miercuri L-a vandut si vineri L-a rastignit si a curs preascumpul Sau sange si a udat Crucea pe Muntele Golgotei pentru pacatele noastre, Cel ce a facut cerul si pamantul.

Sambata se tine curatenia pentru cinstea Maicii Domnului si pomenirea raposatilor nostri. Iar Duminica pentru preasfanta si slavita inviere a Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, prin care s-a mantuit tot neamul omenesc. Iar martea si joia sunt lasate pentru impreunarea sotului cu sotia, de cand incepe ziua, de la miezul noptii. Deci de luni seara de la miezul noptii este dezlegare pana marti noaptea la miezul noptii. Tot asa si joi.

Deci pentru inmultirea neamului omenese, pentru intarirea societatii umane, pentru natalitatea cinstita a poporului nostru sa se tina cont si de hotararea Bisericii si de a doctorilor care spun ca numai de doua ori pe saptamana barbatul sa aiba contact cu femeia, si numai pentru nastere de copii.

Aceasta-i randuiala a unsprezecea canonica a nuntii. "

 

Sursa http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/32nunta.htm

 

Sumbru si primitiv parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
parintele Cleopa.

"Toata viata crestinul, de cand se cununa si pana la moarte, n-are voie sa se impreuneze cu sotia lui decat numai martea si joia, daca nu-i post si daca nu-i sarbatoare atunci.

...

Deci pentru inmultirea neamului omenese, pentru intarirea societatii umane, pentru natalitatea cinstita a poporului nostru sa se tina cont si de hotararea Bisericii si de a doctorilor care spun ca numai de doua ori pe saptamana barbatul sa aiba contact cu femeia, si numai pentru nastere de copii.

Aceasta-i randuiala a unsprezecea canonica a nuntii. "

inteleg, asa spune parintele Cleopa si de aceea unii duhovnici recomanda astfel

 

dar poate ca nu toti duhovnicii - ati incercat?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×