Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

Sexualitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de ce spui ca astazi?

asa a fost intotdeauna (vezi Europa precrestina!), doar ca nu aveau publicitatea de astazi - din lipsa de mijloace...

 

Ba mai mult decat atata. Pai inainte puteai de exemplu sa te casatoresti cu o fata de 12 ani

Azi e considerata pedofilie.

S-ar putea sa constatam de fapt ca lucrurile sa se fi ameliorat din anumite puncte de vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba mai mult decat atata. Pai inainte puteai de exemplu sa te casatoresti cu o fata de 12 ani

Azi e considerata pedofilie.

ba nu!

pedofilia este relatia sexuala cu un minor

casatoria cu un minor este interzisa prin lege, dar o fata de 12 ani se poate casatori cu acordul parintilor

 

 

S-ar putea sa constatam de fapt ca lucrurile sa se fi ameliorat din anumite puncte de vedere.
din multe puncte de vedere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba nu!

pedofilia este relatia sexuala cu un minor

casatoria cu un minor este interzisa prin lege, dar o fata de 12 ani se poate casatori cu acordul parintilor

din multe puncte de vedere

 

Unde o fata de 12 ani se poate casatori cu acordul parintilor?

In Africa?

In Romania o femeie se poate casatori la minim 16 ani (15 ani cu dispensa justificata adica daca este gravida etc....)

 

Si relatia sexuala cu o sotie de 12 ani nu e tot pedofilie chiar daca legea de acu 1000 de ani permite casatoria?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jtr188 ai perfecta dreptate.

Cu toate ca metodele contraceptive erau cunoscute intr-adevar mult mai devreme crestinismul e cel care "culpabilizeaza" sexualiatea.

Exemplul tau e stupid.

Contraceptivele se folosesc si daca esti casatorit.

Sau ma rog stiu ca voi credeti ca toata femeile ar trebui sa toarne 10-15 plozi si sa stea acasa sa spele sa calce si sa faca mancare si sa isi desfaca picioarele ori de cate ori vrea barbatul.

Daca ai avea o fata care sa pateasca asta ,sa vezi cum nu ar mai fi stupid exemplul meu!

Stii ca in Romania in 10 ani au fost avortati peste 15 milioane de copii? Asta nu-i stupiditate?

 

Femeile ,oricare ar fi ele pocaite sau nepocaite ,nu "toarna" copii, ci nasc copii! Vocabularul tau denota impertinenta si indolenta! Orice femeie care naste copii intr-o casatorie ,acei copii sunt darurile lui Dumnezeu! Eu am doi copilasi pe care sotia mea ia nascut ,nu ia "turnat"!

Vocabularul tau denota ca nu dai doi bani pe o sotie si pe familie. Probabil ca compari femeia cu un animal!

In cazul acesta, nici nu ma mira faptul ca nu crezi Scriptura!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
relatia sexuala cu o sotie de 12 ani nu e tot pedofilie chiar daca legea de acu 1000 de ani permite casatoria?
ce intelegi tu prin pedofilie?

sunt natii care se dezvolta din punct de vedere sexual mult mai devreme - la ei e NORMAL sa te casatoresti si sa ai copii la 12 ani...

 

regulile pe care le gasim in Biblie se raporteaza la o anumita societate - ele trebuie preluate in spirit, nu in litera!

 

de exemplu:

porunca din Decalog spune "sa nu faci adulter"

crestiniii au preluat aceasta porunca prin "sa nu faci fapte necurate"

verbul {Na'aPh} se refera la relatiile sexuale ale unui barbat cu sotia (!) altuia

 

dupa cum este absurd sa intrepretezi porunca "sa nu ucizi" prin a nu manca o friptura de pui...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba mai mult decat atata. Pai inainte puteai de exemplu sa te casatoresti cu o fata de 12 ani

Azi e considerata pedofilie.

S-ar putea sa constatam de fapt ca lucrurile sa se fi ameliorat din anumite puncte de vedere.

Pai in societatea din ziua de azi,o fata la 12 ani ,nu este prea pregatita sa aibe o familie! La 12 ani este abia in clasa 5-a! Trebuie sa fii nebun sa-ti casatoresti fiica in clasa 5-a! Fiecare parinte sanatos isi invata copii, ca oricine este gata pentru casatorie atunci cand poate sa duca responsabilitati pe umerii lor ,cand sunt destul de maturi ca sa intemeieze o familie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai in societatea din ziua de azi,o fata la 12 ani ,nu este prea pregatita sa aibe o familie! La 12 ani este abia in clasa 5-a! Trebuie sa fii nebun sa-ti casatoresti fiica in clasa 5-a! Fiecare parinte sanatos isi invata copii, ca oricine este gata pentru casatorie atunci cand poate sa duca responsabilitati pe umerii lor ,cand sunt destul de maturi ca sa intemeieze o familie!
dar nimeni nu te obliga sa iti casatoresti fata la 12 ani!!!

 

inca mai sunt populatii pe pamantul asta care traiesc in alt ritm decat al economiei de piata...

inainte era cam peste tot la fel!

 

si nu trebuie sa ne uitam prea departe:

bunica mea s-a casatorit la 13 ani si nu vad de ce ar fi facut ceva rau

a avut patru copii din trei nasteri si are acum 92 de ani!

 

in fond, Biblia nu spune care ar fi varsta pentru casatorie - poate ca tocmai de aceea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar nimeni nu te obliga sa iti casatoresti fata la 12 ani!!!

 

inca mai sunt populatii pe pamantul asta care traiesc in alt ritm decat al economiei de piata...

inainte era cam peste tot la fel!

 

si nu trebuie sa ne uitam prea departe:

bunica mea s-a casatorit la 13 ani si nu vad de ce ar fi facut ceva rau

a avut patru copii din trei nasteri si are acum 92 de ani!

 

in fond, Biblia nu spune care ar fi varsta pentru casatorie - poate ca tocmai de aceea!

Aici era vorba despre deviatiile lui Maximus ,cum ca condamnarea pedofiliei ar fi o greseala a societatii moderne!

Faptul ca bunica ta s-a casatorit la 13 ani, astazi nu mai tine.La 13 ani ,intr-o societate actuala ,o fata nu este pregatita pentru casatorie!

Probabil ca Maximus se referea la curvie cu o fata de 12 ani!

De exemplu, daca vine un obsedat sexual si-ti corupe fetita din clasa 5-a si face sex cu ea,Maximus ar dori sa-i dam flori si sa-l felicitam! Eu zic sa-l punem in catuse si sa-l ascundem vreo cativa ani!

 

Fara exemple de genul celor pe care le-am sters!!!

Stii la ce ma refer...

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici era vorba despre deviatiile lui Maximus ,cum ca condamnarea pedofiliei ar fi o greseala a societatii moderne!

Faptul ca bunica ta s-a casatorit la 13 ani, astazi nu mai tine.La 13 ani ,intr-o societate actuala ,o fata nu este pregatita pentru casatorie!

Probabil ca Maximus se referea la curvie cu o fata de 12 ani!

De exemplu, daca vine un obsedat sexual si-ti corupe fetita din clasa 5-a si face sex cu ea,Maximus ar dori sa-i dam flori si sa-l felicitam! Eu zic sa-l punem in catuse si sa-l ascundem vreo cativa ani!

 

Cioanas eesti incurabil

Care deviatiiii omuleee?

Eu spuneam ca acum e bine cand o fata se casatoreste la maturitateeee!

Nu stii sa citesti in context?

Te-ai cam invatat sa latri la toata lumea

 

 

MariaB era un exemplu ca societatea a evoluat si o femeie se casatoreste cand devine matura din punct de vedere mental si nu fizic.

Am fost suficient de explicit acum..

Gasesc afirmatiile lui Cioanas jignitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai avea o fata care sa pateasca asta ,sa vezi cum nu ar mai fi stupid exemplul meu!

Stii ca in Romania in 10 ani au fost avortati peste 15 milioane de copii? Asta nu-i stupiditate?

 

Femeile ,oricare ar fi ele pocaite sau nepocaite ,nu "toarna" copii, ci nasc copii! Vocabularul tau denota impertinenta si indolenta! Orice femeie care naste copii intr-o casatorie ,acei copii sunt darurile lui Dumnezeu! Eu am doi copilasi pe care sotia mea ia nascut ,nu ia "turnat"!

Vocabularul tau denota ca nu dai doi bani pe o sotie si pe familie. Probabil ca compari femeia cu un animal!

In cazul acesta, nici nu ma mira faptul ca nu crezi Scriptura!

 

Cand am spus toarna ma refeream la acei neoprotestanti(pocaiti) care considera femeia un animal care trebuie sa faca 10-15 copii si cuvantul se potriveste de minune.

Tine-ti convigerile pentru tine in privinta impertinentei si indolentei. Eu nu te caracterizez in nici un fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×