Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Liviu Guta parca parca incearca sa il imite pe Sinclar, dar nu s-a putut abtine sa nu urle manelistic pe la minutul 2:17.

Este o particularitate ce tine de etnia celor care au voce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Liviu Guta parca parca incearca sa il imite pe Sinclar, dar nu s-a putut abtine sa nu urle manelistic pe la minutul 2:17.

 

Orice pasare pe limba ei piere :o: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil. Si totusi, cata maimutareala complet goala de continut poate sa inghita publicul larg pana sa se sature?

Organizezi simultan concerte cu Mandinga, Lady Gaga, Justin Bieber, Paris Hilton, Chef de chef, etc si pui o bomba in fiecare locatie.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Organizezi simultan concerte cu Mandinga, Lady Gaga, Justin Bieber, Paris Hilton, Chef de chef, etc si pui o bomba in fiecare locatie.

yay! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun,cred ca trebuie sa ma explic.

Eu nu sunt inflexibil cand este vorba de muzica.Bineinteles ca nu prefer in veci popcorn latino dance fata de baladele rock.Acelea ma "misca" intradevar.Asta nu m-a impiedicat sa-mi placa Danza Kuduro anul trecut ca piesa de vacanta.Se misca bine popoul pe hit-urile astea de vara.Nu cred ca voi plati in veci un bilet la Mandinga insa incerc sa nu ratez concertele importante Iris sau Voltaj ori Cargo si ma gandesc ca ar merge pentru buna dispozitie si un Taxi.Ca sa ma refer strict la trupele romanesti.

Raman la parerea ca sunteti prea drastici cu Zaleilah.Nu trebuie sa o introduceti intre preferintele muzicale.Asta nu inseamna ca nu va avea succes la Baku.Desi previziunile inainte de concurs nu au fost intotdeauna respectate fidel,in mare se cam adeveresc.Sunt deranjate doar de votul politic, pe care il anticipeaza dar nu il introduc in ecuatie, pentru ca nu vor sa-l recunoasca.Ma refer la bordul Eurovision.Conform estimarilor Zaleilah este undeva pe cinci si se gaseste chiar pe patru in privinta accesarilor youtube.Occidentalii s-au saturat de prea multa muzica adevarata si acum se dau in vant dupa chestii comerciale de dansat din buric si zgaltait popoul.

Zaleilah nu a devenit placerea mea muzicala la zi.Nu simt insa vreo oroare in fata ei.Combinatia piesa,dans,solista cu tot cu nurii ei,imi pare capabila de o figura frumoasa la Eurovision,pe youtube si pe plaja la vara,atata tot.Hai sa vedem daca am avut dreptate.

Referitor la RHCP nu va mirati, asta este, nu-mi plac.Recunosc ca au valoare, dar mie imi displace profund rock-ul alternativ,funnk,punk,nu mai vorbesc de psychedelic care ma irita de-a dreptul.La mine veniti cu rock clasic,country rock,hard and heavy,gotic si mai ales cu balade.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se misca bine popoul pe hit-urile astea de vara.

 

Corect, cu conditia sa nu fie kitsch. Cand am fost in vacanta la Mamaia ultima oara ( :think: in vara lui 2002), se ascultau piese latino, de exemplu Thalia, Rafaga, Shakira sau Natalia Oreiro. Eu zic ca se putea si mai bine cu formatia asta (Mandinga), nu pare ca i-ar lipsi tipei talentul sau potentialul sa faca o figura frumoasa si chiar sa lase o impresie de autenticitate. Dar piesa e de ras/ plans. Imi aduce aminte de un episod din Friends, in care cineva gatise din greseala un melanj intre o placinta cu carne si un desert.

 

Occidentalii s-au saturat de prea multa muzica adevarata si acum se dau in vant dupa chestii comerciale de dansat din buric si zgaltait popoul.

 

N-am nimic cu muzica de genul, eu de pilda ascult Whitfield la ocazii, care cica ar fi fost de rasul curcilor la vremea lor. Insa ideea e sa sune natural, nu fortat. Ori piesa asta numai natural nu suna.

 

mie imi displace profund rock-ul alternativ,funnk,punk,nu mai vorbesc de psychedelic care ma irita de-a dreptul.La mine veniti cu rock clasic,country rock,hard and heavy,gotic si mai ales cu balade.

 

In general am aceleasi preferinte, exceptie la categoria punk facand The Pogues si Green Day.

 

Am uitat sa adaug ceva mai devreme, sau mai bine zis nu am avut timp, desi e nitel off topic.

Referitor la simplificarea limbajului in muzica, la repetarea agasanta a rimelor si bucatilor de versuri, de parca a murit inspiratia pe Pamant, si la ce spunea cineva mai devreme, cum ca oamenii in general prefera cat mai putine cuvinte si intelesuri simple, sa nu isi bata capul.

 

Imi aduc aminte de discursul unei tanti din SUA (profesor universitar, doctor in lingvistica, nu mai stiu sigur)care spunea ca, chiar si in comparatie cu prima parte a secolului trecut, vocabularul a fost redus drastic, asa incat si cei care se considera cititi in ziua de azi au o problema cu unele cuvinte si intelesuri. Cica scopul ar fi unul de inginerie sociala, reducerea exactitatii comunicarii, asa incat ideile sa nu mai poata fi exprimate, transmise si percepute in mod corect. De ce, se intelege.

 

Ma gandesc la baladele medievale pastrate pana astazi, cele scotiene de pilda, multe sunt kilometrice - si presupun ca au fost transmise prin viu grai de-a lungul secolelor, in cadrul unor comunitati unde majoritatea erau analfabeti, scolarizarea in masa avand loc mult mai tarziu. Fac comparatie cu muzica de astazi, unde unora li se pare o bataie de cap sa retina sau sa asculte ceva mai complex decat dansez/ma distrez/noapte/soapte/te iubesc/te doresc. Si ma scutur de friguri, mai ales pentru ca si eu fac parte din generatia comoda si uneori ma dedulcesc la lucruri superficiale.

 

Si inca un lucru, apropo de amestecul dintre engleza si spaniola.

Poate sa iasa, dar in mod ideal artistul provine dintr-o cultura vorbitoare de una sau cealalta. Cand se apuca cineva pentru care ambele sunt limbi straine si stilul in care canta apartine altei culturi, de obicei iese ceva de ras.

 

Artistilor care au un talent fantastic li se mai trece cu vederea, desi eu nu pot asculta 95% dintre piesele lui Julio Iglesias cantate in engleza pentru ca ma bufneste rasul cand ii aud pronuntia. Are cateva care sunt foarte frumoase dar asta datorita talentului iesit din comun.

 

 

Daca nu esti Julio Iglesias sau Shakira, s-ar putea sa fie un pas prea departe cantatul in alte limbi.

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai e inca unul, Nicolae Guta, cel cu un zambet de un milion de parai.

 

Guta.

Bunicica piesa lu' Liviu Mititelu (pe numele lui adevarat). Probabil a fost discriminat pentru ca e manelist dar Mandinga a avut o piesa mai apropiata de manele.

Editat de Aseneth
Scos link youtube din citat. Nu mai citati fisierele video sau jpeg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce tot compari Danza Kuduro cu asta, Burele? Asta nu face decat sa se vaite, alelei, alelei, pe toata melodia si sa-si arate formele. N-are nici o valoare melodia, nici macar la nivelul lu' Mr Saxobeat nu se ridica. Come on..

 

La mine veniti cu rock clasic,country rock,hard and heavy,gotic si mai ales cu balade.

 

Si cu Danza Kuduro!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×