Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Etichetarea si prejudecatile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Apropo, asta am auzit si eu cand eram mica, despre pocaiti, cum ca se strang in temple, sting lumina si everything goes, tata cu fiica, vecini intre ei, frate cu sora, etc.

 

 

Asa se spunea si despre crestini la inceput, ca fac orgii in cadrul carora beau sange si papa carrne de om. Nu s-a schimbat nimic din campaniile de denigrare de acum 2000 de ani.

Intrebarea e pana unde mergem cu credulitatea. Si de ce acceptam atat de usor o informatie care nici macar nu vine din familie sau de la prieteni. Adica, daca eu iti spun acum ca vecinii tai fac parte din cultul frunzei de artar si ca isi forteaza adeptii sa se impartaseasca numai cu pancakes cu sirop de artar, ma crezi? Ca doar ti-am spus eu, nu?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Denumirea de templu pentru cladirea in care se intalnesc o au doar penticostalii. Am fost in vizita la doua "fractiuni" de penticostali, nu s-a stins lumina niciodata.. Oi fi nimerit in zilele de post.

 

Si eu auzisem asta de la cineva, ca sting lumina si au orgii, inclusiv ca rudele fac sex intre ele. Cand eram copil chiar credeam asta insa cu timpul mi-am dat seama ca e putin probabil ca atatia oameni sa aiba asemenea practici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Denumirea de templu pentru cladirea in care se intalnesc o au doar penticostalii. Am fost in vizita la doua "fractiuni" de penticostali, nu s-a stins lumina niciodata.. Oi fi nimerit in zilele de post.

Pai si n-aveau programul afisat la vedere?Adica e asa la nimereala...nu-i ceva organizat?huh.gif

@Aseneth:

@ InPing : cand mai vorbeste mamaie ortodoxa asa, ia intreab-o tu cum e cu miercurea oarba :spiteful: .

Pai zi bre draga si mie, ca ma ortodoxez. Miercurea se stinge lumina?...si daca nimeresc o mamaie septagenara ca asta de va spuneam?

 

 

Te inteleg. Si necunoscutul meu l-a speriat pe homo erectus.

Nasol momentu'...whistling.gif

Da' ce-mi povesteai mie de "oral", pe al'lalt topic...sau nu mie-mi imi spuneai...rotflmao.gif

On topic si scuze de off:

Etichetarea si prejudecatile isi au originea in educatia primita in copilarie, chiar daca religia e imbratisata la maturitate. Modul de a te comporta cu cei din jur, tine de educatie.Daca maine ma convertesc la satanism, n-o sa-i blamez pe toti sfintii din 'prejuru-mi...

Asta mi-i parerea.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa se spunea si despre crestini la inceput, ca fac orgii in cadrul carora beau sange si papa carrne de om. Nu s-a schimbat nimic din campaniile de denigrare de acum 2000 de ani.

Intrebarea e pana unde mergem cu credulitatea. Si de ce acceptam atat de usor o informatie care nici macar nu vine din familie sau de la prieteni. Adica, daca eu iti spun acum ca vecinii tai fac parte din cultul frunzei de artar si ca isi forteaza adeptii sa se impartaseasca numai cu pancakes cu sirop de artar, ma crezi? Ca doar ti-am spus eu, nu?

Ai dreptate. Eu stiu exact cum e sa fii etichetat si supus la tot felul de prejudecati sau de bazaconii inventate. Inteleg perfect la ce te referi. Din nefericire asa sunt unii oameni si daca o idiotenie sau minciuna este crezuta de destui oameni ea devine "adevar".

 

Etichetarea si prejudecatile isi au originea in educatia primita in copilarie

Bingo. good.gif

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da' ce-mi povesteai mie de "oral", pe al'lalt topic...sau nu mie-mi imi spuneai...rotflmao.gif

Tu trebuia sa ne inveti cum sa devenim lesbiene, la cabinet. Oralul era in alta parte, nu mai confunda raioanele. Uite asa se emit prejudecati inutile. :tooth:

 

 

Ce educatie? La mine s-a strans tot familionu la tara, cand aveam 14 ani, sa se consfatuiasca in privinta mea si a lui varmiu. S-au vorbit toti si au zis : mai, noi suntem betivi toti? suntem ! mancam carne de rupem? mancam! fumam ca turcii? fumam de la 10 ani! injuram ca birjarii? injuram! mergem la biserica sa facem parastase? mergem! .Pai atunci, de ce fi-mea si fi-tu sunt pe dos?De ce nu beau, nu fumeaza,nu se prea ating de carne si nu injura? Si au baut ei zi de vara pana-n seara, pana si-a adus aminte mama ca prietena mea cea mai buna e adventista, si unchi-miu ca var-miu umbla cu un tip baptist. Atat le-a trebuit. Var-miu si-a mancat bataie pana s-a plictisit tacsu , ca sa spuna din ce secta face parte. Eu oricum mi-o luam, dar din sectanta dracu, pana am plecat de acasa la 17 ani nu m-au scos. Nu i-a interesat nimic, nici argumente, nici evidente, nimic. Totul pe baza unor deductii ilogice facute de niste alcoolici.Ca sa nu mai spun ca tata nu m-a mai lasat sa ma vad cu var-miu, spunandu-mi mereu ca stie el cum facem noi, sectantii.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu cat se vorbeste mai "colorat" despre unele secte :D crestine, cu atat acestea devin mai interesante in ochii publicului larg.E o buna metoda de publicitate. Nu toata lumea pune botul la idioteniile spuse de unii, ci le si verifica mai intai.Si astfel, numarul sectantilor :D crestini, creste pe zi ce trece.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ai avut ocazia sa vezi ce interes e pe capul lor. Eu am intalnit cel mult curiozitate de mahala, nimic consistent.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Salbatici. Scuze, stiu ca e un cuvant dur dar cumva am impresia ca si tu crezi acelasi lucru, cum ar crede orice om rational.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pun aceeasi intrebare; daca un adept al unei minoritati religioase calca putin stramb, intregul cult e blamat si se fac generalizari grosolane pe seama lui, pe cand in cazul nenumaratilor crestini ortodocsi (de exemplu) care nu respecta nici macar minimele norme de conduita morala, totul pare perfect normal, atat de normal incat ma tem sa nu faca din asta o alta religie.

Asa este.

Zilele trecute chiar, se incerca punerea intr-o lumina negativa a penticostalilor, deoarece o bolnava psihic membra a acestei secte si-a omorat copilul. Totusi, nimeni nu arata cu degetul ortodoxia, desi la stirile Protv de la 5 e plin de hoti, criminali, banditi, curvari, etc. Intr-o proportie covarsitoare ortodocsi. Si nimeni nu sare in sus. Oarecum e normala starea asta. Pentru ca lumea in general, stie si vede clar ca in ortodoxie astfel de situatii sunt ceva normal; pe cand, de la sectele neoprotestante, toata lumea asteapta maximul. Iar atunci cand vreun membru al acestor secte calca stramb,sare in ochi, pentru ca opinia publica nu este obisnuita cu astfel de situatii.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×