Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Etichetarea si prejudecatile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bataia atata timp cat reprezinta o corectie, este pacat sa nu o faci. Cand se transforma corectia in umilinta in placerea de a face rau altora se transforma in violenta cum ii spui tu, in ceva negativ. Iti dau un sfat. Evita sa iti dai cu parerea despre careva pe care nu il cunosti ca dai tot pe langa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bataia atata timp cat reprezinta o corectie, este pacat sa nu o faci. Cand se transforma corectia in umilinta in placerea de a face rau altora se transforma in violenta cum ii spui tu, in ceva negativ.

 

Iti dau un sfat. Evita sa iti dai cu parerea despre careva pe care nu il cunosti ca dai tot pe langa.

Ești adeptul corecției prin bătaie.

 

Asta spune multe despre tine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ești adeptul corecției prin bătaie.

 

Io cred ca a vrut sa spuna altceva. Nu cred ca interpretarea aceasta a ta, draga Vriies: "Esti adeptul corectiei prin bataie" , este cea care-l caracterizeaza pe dragul de Kostyrapper !

Te rog sa te situezi, putintel doar, o secunda de " arc spiralat" de "situatiunea data" (ca o glumitza) :lol: (da' nu ca-n bancul acela, dragut...de la topicul "Bancuri") si, deja, "altfel suna ", mai de-acasa, asa...cum este-o vorba !

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io cred ca a vrut sa spuna altceva. 

 

Bataia atata timp cat reprezinta o corectie, este pacat sa nu o faci.  .

Ce a vrut să spună?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce a vrut să spună?

 

Io? Io asta am vrut sa spun(de data asta) si asta am spus :o:  : "Te rog sa te situezi, putintel doar, o secunda de " arc spiralat" de "situatiunea data" .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io? Io asta am vrut sa spun(de data asta) si asta am spus :o:  : "Te rog sa te situezi, putintel doar, o secunda de " arc spiralat" de "situatiunea data" .

Situează-te tu, că văd că-ți șade bine! Și observ că unii sunteți de acord că „ Bataia atata timp cat reprezinta o corectie, este pacat sa nu o faci.”

În loc să mă corectezi pe mine, dacă ești de acord cu asta, cum observ că ești, atunci poate mai bine poți explica:

1. Cine poate stabili că bătaia e o corecție?

2. Cum poate fi bătaia o corecție?

Bănuiesc că te referi la „bătaia din sport”, în sensul că „Barcelona i-a bătut pe Real și le-a aplicat o corecție de zile mari”. Și nu la bătaia pe care unii le-o administrează copiilor pentru a-i „educa” sau la bătaia pe care unii maturi le-o administrează altora maturi pentru a le „corecta” modul de gândire.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

N-ai inteles nimic, asa ca, "nimic de comentat", vorba lu' tata Sile ! Poti sa consideri ca ma "situez" acolo unde sunt si poti, deasemenea, sa consideri ca "nici n-am fost p-aci, de cum sa si fi spus ceva, deci, ca si cand n-am spus nimic"! 

(cand o sa ma "situez" in postura de-a mai transmite ceva, o sa mai transmit...pana atunci, ca si cum n-as exista si-i perfect asa, in "situatiunea data", vorba aia. :good: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bataia atata timp cat reprezinta o corectie, este pacat sa nu o faci. Cand se transforma corectia in umilinta in placerea de a face rau altora se transforma in violenta cum ii spui tu, in ceva negativ. Iti dau un sfat. Evita sa iti dai cu parerea despre careva pe care nu il cunosti ca dai tot pe langa.

Eu te-am intrebat ceva. Nu trebuia sa imi raspunzi, oricum era retoric.

 

Uite cum ma faci tu sa intru in ispita offtopicului de o pagina si ceva. Numai tu esti de vina!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bataia atata timp cat reprezinta o corectie, este pacat sa nu o faci. 

 

Numai parintii neputinciosi si incapabili de a-si educa copiii recurg la asemenea monstruozitati. Si de regula, cei foarte saraci cu duhul. 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai inteles nimic, asa ca, "nimic de comentat", vorba lu' tata Sile !  )

Probabil tu n-ai înțeles nimic. 

Am înțeles foarte bine ce spunea el, cum că justifică bătaia ca și corecție, dar nu și când corecția se transformă în umilința celuilalt sau în plăcerea de a face rău. 

 

Dar eu spun mai mult, anume că, pentru niște ființe suficient de evoluate, bătaia nu e justificată ca și corecție în niciun fel. Simplul act al bătăii, constituie o umilire la adresa celui bătut. Ca să nu mai vorbim de traumele psihice care decurg de aici.

Editat de Vriies
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×