Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

Ce salariu aveti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine imi da salariu de peste 1000 eur in provincie? :)

Plus ca in capitala sunt tot felul de evenimente pe care nu le gasesti in provincie.

Ma scuzi, dar domeniul IT nu este un domeniu de referinta pentru salariile din Romania :), in primul rand fiind un domeniu 'in verva'.

Nu de alta, dar majoritatea clientilor sunt straini, si chiar daca platesc mai putin decat pt tara lor, tot platesc mai bine.

 

ps: si ca sa iti raspund la intrebare.

Este posibil nu doar asta, ci asta chiar la stat :)..dar cazurile sunt rare si deloc reprezentative..

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca te duci la o terasa/intr-un bar/restaurant cu siguranta vei plati mai mult pe mancare si bautura.

Nu mai zic de pretul apartamentelor, cat trebuie sa pui deoparte pentru a-ti lua un apartament cu banii jos? :)

Intelege, astea-s MOFTURI> Cand majoritatea romanului cam moare de foae si plange ca nu are de munca tu faci mofturi pentru terase si haine.

In general, cine are banii jos sa cumpere un apartament? Indiferent ca-i in provincie sau in capitala ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intelege, astea-s MOFTURI>

Adevarul e ca pur si simplu isi permite mai mult. Si tu daca ti-ai permite, posibil sa nu mai dai atata importanta ca iti cumperi o rochie nu de 100 de lei, ci de 1000 de lei ..pt o ocazie speciala...pana la urma e dreptul tau, ca-s banii castigati de tine. Si da, chiar si asa, e trist..stiu..

Dar asta nu se intampla neaparat pentru ca munceste mai mult, ci pentru ca circumstantele si conjunctura ii permite.

 

Cat despre banii jos, ... cine are curaj sa se bage la rate? :lol2:

 

Sunt si oameni care risca pentru bani...si majoritatea care invidiaza oamenii cu bani sau ii considera corupti, uita ca exista si oameni cinstiti care au ales domeniul si stiu cum sa 'joace' banul :)

 

Bineinteles ca nici macar medicii nu ar castiga atat de bine fara spaga...dar pe de alta parte, ca si in armata - ce i-ar motiva (mai bine zis, determina) sa munceasca si sa riste atat de mult in meseria lor, daca nu confortul material macar?

caci atunci cand ei gresesc se poate lasa cu moartea...nu doar cu salvarea situatiei..

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de natura muncii...la unii se aplica: timpul trece- leafa merge!...

Posibil, nu e cazul insa, nu e timp nici pt. pauza de masa, foc continuu si necesitatea unei atentii distributive performanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca pur si simplu isi permite mai mult. Si tu daca ti-ai permite, posibil sa nu mai dai atata importanta ca iti cumperi o rochie nu de 100 de lei, ci de 1000 de lei ..pt o ocazie speciala...pana la urma e dreptul tau, ca-s banii castigati de tine. Si da, chiar si asa, e trist..stiu..

Dar asta nu se intampla neaparat pentru ca munceste mai mult, ci pentru ca circumstantele si conjunctura ii permite.

 

 

Desigur, fiecare face cu banutii lui ce vrea. Dar sa nu se mai vina cu pretexte gen " viata in capitala ii mai scumpa "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur, fiecare face cu banutii lui ce vrea. Dar sa nu se mai vina cu pretexte gen " viata in capitala ii mai scumpa "

Pai asta tine mai mult de o iluzie optica.

Provincialii cand se uita in jurul lor, vad multi oameni cu bani mai putini si putini oameni cu bani mai multi. La cei din orasele mari e altfel, pentru ca acolo se 'duc' afacerile mai mari. De orice natura ar fi acestea.

 

Realitatea omului cu 17 mil la oras e diferita fata de omul cu 17 mil in provincie, doar la nivel de iluzie..in ideea ca este mai 'presat' de cotidian, in realitate, stiu ca si tu ai dreptatea ta.

 

Dar precum am spus, multi uitam de unde am plecat..si ne obisnuim cu pretentiile pe care ni le permitem.

Nu poti spune ca asta e un moft, si nici o nedreptate.

 

Eventual poti spune ca ce este natural pentru cineva, la tine ar fi un moft de zile mari.Atata tot.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care?

Mai multe oportunitati de toate felurile....profesionale, culturale, sociale, de entertainment etc etc etc

 

In legatura cu, comparatia dintre traiul in capitala si cel de provincie: toti aveti dreptate in felul vostru (unii mai mult altii mai putin :P)....ideea esta insa ca nu poti face o comparatie corecta intre cele doua decat daca le experimentezi pe amandoua.....altfel iti poti doar imagina si nu de putine ori intr-un mod gresit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Capitala mi-a fost benefica din punct de vedere cultural . In rest nu e cu nimic mai glorioasa .

 

Marius Manole zicea ca in provincie ai timp sa traiesti sa savurezi pe cand in Bucuresti alergi tot timpul.

 

Din punct de vedere al salariilor sunt unele domenii avantajate si altele mai putin avantajate

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Capitala mi-a fost benefica din punct de vedere cultural . In rest nu e cu nimic mai glorioasa .

 

Marius Manole zicea ca in provincie ai timp sa traiesti sa savurezi pe cand in Bucuresti alergi tot timpul.

 

Din punct de vedere al salariilor sunt unele domenii avantajate si altele mai putin avantajate

Stii cum se zice: frumusetea sta in ochii privitorului.....e adevarat ca Bucurestiul iti poate fi util la fel cum te poate si "strica".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da . Multe fete o iau pe carari gresite

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×