Sari la conținut
Forum Roportal
AndreiRN

Alimentele ca medicament

Postări Recomandate

Carne roşie pentru necesarul de Viamina K2,  care protejează vasele de sânge și întărește oasele!!!

Surse de vitamina K2

Vitamina K2 se găseşte în mod natural în multe alimente de origine animală, precum carne roşie şi carne de pui, brânzeturi şi ouă. Cealaltă formă, vitamina K1, se găseşte în special în legumele cu frunze verzi.

Friptura de vita pentru cina cu salata verde si orez alb.

https://www.doctorulzilei.ro/vitamina-esentiala-care-protejeaza-vasele-de-sange-si-intareste-oasele/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 25.11.2011 la 9:58, AndreiRN a spus:

Alimente pt fiecare organ: - 1. varza

index.jpeg?p=f%3Dpng%26w%3D650%26h%3D650%26r%3Dcontain%26q%3D91%26a%3D0     Nuci pentru Creier!!!

"Ce pățești dacă mănânci nuci în fiecare zi.  Ce contraindicații au nucile, o adevărată fabrică de vitamine."

Ador nucile, dar n-as putea sa le mananc zilnic nici la recomandarea doctorului.   Nimic nu pot sa mananc zilnic automatic.

Pana si cafeaua de dimineata il prepar altfel mereu sa nu fie monoton: - cu crema sau scortisoara, cu miere sau fara,

mai slab sau mai tare si din diferite cani il beau.   Canile le cumpar in magazinul de Second Hand, selectia este foarte mare

si cani unice, doar parte dintr-un SET candva se dau pe bani marunti, chiar daca sint din material super bun.  

Nuci traditionale in coaja de calitate buna doar la arabul se gasesc unde 0,45 grame depasesc 3-4 dolari!!! 

Cele curatate sint rancezite din alimentari ca le tin la lumina de NEON, mai le agita cu mana aproape fiecare client = gunoi!!! 

Inainte de Craciun sint etalate si in coji nuci dar le cumpar dupa sarbatori, ca nimeni nu da bani mai multi pe niste nuci cand in sezon este carnea.

A doua zi de Craciun se vand in pungi de 3 x 0,454 grame pentru 99 de centi, ca au nevoie de spatiul ocupat de nuci pentru alte marfuri de sezon.

In Sud-West-ul american nucile astea NU sint la moda deloc, Arahidele, Nuci Hawaiene, Braziliene, Pecan, sint cunoscute, dar majoritatea se

rancezesc pe rafturile magazinelor ca s-au scumpit in ultimii ani foarte mult.  Poa' sa zica doctorul ce vrea!!! 

Sotul mananca de ani de zile multe feluri de nuci si seminte de toate alea la greu si zilnic dar si alte alimente ca-s sanatoase si in loc sa-i scada

colesterolul, a iesit din limita normala la nivel periculos la ultima analiza de sange  :surrender: De sarbatori mai decorez masa cu nuci intregi daca am musafiri.

Altfel macinat fin le amestec cu coji de citrice razuite proaspat, Lamai, Portocale si Lime in amestec cu zahar sa nu se mucegaiasca in frigider chiar in

borcan de sticla, si pun peste clatite sau in compozitia de clatite, peste orez cu lapte, paste fainoase fierte, sau le mananc asa cu cate o lingurita.

https://adevarul.ro/stil-de-viata/viata-sanatoasa/ce-patesti-daca-mananci-nuci-in-fiecare-zi-ce-2299053.html?utm_source=Site&utm_medium=EvzArticol&utm_campaign=CrossExtern  

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

meiul-e1585842493788.jpg

Ati uitat reteta preparatului ... din poza!!!   Preparatul care reface ficatul, pancreasul și rinchii. În plus, reduce riscul de apariție a diabetului și este menționat în Vechiul Testament.

Mei este baza, am inteles, o sa ies la cumparaturi sa vad unde se da si cat costa Millet ... m-am lamurit, costa 30 dolari pentru 2 kg.  Mai am de cautat ca e scump.

https://www.doctorulzilei.ro/preparatul-care-reface-ficatul-pancreasul-si-rinchii-in-plus-reduce-riscul-de-aparitie-a-diabetului-si-este-mentionat-in-vechiul-testament/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Colții babei, planta din popor cu cele mai celebre beneficii. Ca ceai sau capsulele nu are egal sau contraindicațiiCând discutăm despre suplimente alimentare care și-au câștigat popularitatea în ultimii ani, de multe ori ne referim la plante care au avut roluri medicinale în trecutul îndepărtat. Colții babei, mai poartă denumirea științifică de Tribulus terrestris, sau denumirea din popor de Păduchele calului sau Viță de vie înțepătoare.

https://www.monden.ro/coltii-babei-planta-din-popor-cu-cele-mai-celebre-beneficii-ca-ceai-sau-capsulele-nu-are-egal-sau-contraindicatii.html

*Curios este ca n-am auzit de acest nume in Romania, nu recunosc nici planta dupa aceasta poza, consider o ameteala articolul care poate ucide!!!  S-a mai intamplat ca era recomandat o planta dar n-a fost bine etalat ce si cum se foloseste, eu n-as cauta prea mult in natura sau alta parte.*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mănâncă țelină timp de 7 zile, conține, până la 95% apă!!! 

Țelina întărește imunitatea și luptă împotriva cancerului,  combate infecția tractului urinar,

scade acidul uric,  apără ficatul,  acționează precum un diuretic,  protejează inima,  te ajută să slăbești!!!

https://www.gandul.ro

Editat de The Unknown
pe cele grase nu le ajuta DELOC!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×