Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Ce este Iadul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iti este rusine de denominatiunea din care faci parte de nu vrei sa spui care este?

Ce faceti?

omorati copii sau ce alte blestematii?

Eu sunt crestin-ortodox. Ma cheama Gabi.

Tu?

Imi pare bine de cunostiinta draga Gabi,eu ma numesc Simion Ioanas si sunt crestin neoprotestant!

Mai multe despre mine aici: http://www.geocities.com/cioanas/Home.html

Marturia mea aici: http://www.geocities.com/cioanas/Planul/simion.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare bine de cunostiinta draga Gabi,eu ma numesc Simion Ioanas si sunt crestin neoprotestant!

Mai multe despre mine aici: http://www.geocities.com/cioanas/Home.html

Marturia mea aici: http://www.geocities.com/cioanas/Planul/simion.htm

Asa, ca si curiozitate, de ce ti-ai pus link-urile informatiile personale tocmai la subiectul "ce este iadul"? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde tace Scriptura ,tac si eu!

Este treaba lui Dumnezeu, cum ei "vor fi munciti zi si noapte in vecii vecilor"!

Cioanas, Scriptura NU tace, TU vrei sa adopti aceasta atitudine:tacerea.

Raspunsul Bibliei ESTE:

''...plata pacatului este moartea(ceea ce i-a avertizt Dumnezeu pe primii oameni, NU ceea ce le-a sugerat Diavolul:...HOTARAT CA NU veti muri...), dar darul FARA plata este viata vesnica...''- imi scapa locatia in Scriptura, dar stiu SIGUR ca exista!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cioanas, Scriptura NU tace, TU vrei sa adopti aceasta atitudine:tacerea.

Raspunsul Bibliei ESTE:

''...plata pacatului este moartea(ceea ce i-a avertizt Dumnezeu pe primii oameni, NU ceea ce le-a sugerat Diavolul:...HOTARAT CA NU veti muri...), dar darul FARA plata este viata vesnica...''- imi scapa locatia in Scriptura, dar stiu SIGUR ca exista!

Pai moartea la care i-a dus prima oara diavolul pe oameni a fost cea spirituala! UIrmeaza cea trupeasca si pentru cei care nu s-au intors la Dumnezeu cat au fost in viata ,moartea vesnica!

Adam si Eva nu au murit moartea vesnica!

Acum cu ce gresesc eu cand spun ca cei care vor avea parte de moartea vesnica :"vor fi munciti zi si noapte in vecii vecilor"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai moartea la care i-a dus prima oara diavolul pe oameni a fost cea spirituala! UIrmeaza cea trupeasca si pentru cei care nu s-au intors la Dumnezeu cat au fost in viata ,moartea vesnica!

 

Moartea, asa cum a definit-o Dumnezeu este inversul procesului de creare.Asa cum Adam a fost creat din DOUA parti: una fiind corpul fizic format din tarana, iar a doua fiind suflarea de viata pe care Dumnezeu "a suflat-o" in acest corp, iar impreuna ACESTEA DOUA au format UN SUFLET VIU, tot asa, la moarte, Dumnezeu i-a spus primului om ca se va intoarce in tarana, iar suflarea de viata(care este acelasi lucru la fiecare fiinta vie) se intoarce la Dumnezeu la fel cum a fost inainte de a o pune in corpul de tarana(NU ca o entitate constienta).DESI NU ramane nimic constient dupa moartea omului, in memoria lui Dumnezeu ramane acea personalitate care a existat inainte de moarte, si pe care Dumnezeu o poate in orice moment sa o READUCA la fiinta repetand doar fenomenul initial al creatiei!

Desi acei care au pacatuit trebuiau sa moara (sa fie readusi la neexistenta) imediat, Dumnezeu, in mila Sa, NU le ia viata, permitandu-le celor doi sa ramana intr-o stare pe care mai tarziu Pavel o numeste "morti in pacate"(tu o numesti moarte spirituala), o stare care le permitea ca desi fiind pacatosi, sa-si recunoasca pacatosenia si sa se pocaiasca pentru a mai putea fi salvati.

 

Adam si Eva nu au murit moartea vesnica!

Asa este! Biblia ne spune ca moartea vesnica va avea loc dupa invierea din prima moarte si dupa judecata!

Din aceasta a doua moarte NU mai exista posibilitate de inviere. Chiar Dumnezeul Atotputernic nu o poate face, si NU din lipsa de putere sau autoritate, ci din cauza credinciosiei Lui in legile care guverneaza universul!

 

Acum cu ce gresesc eu cand spun ca cei care vor avea parte de moartea vesnica :"vor fi munciti zi si noapte in vecii vecilor"?

 

NU gresesti!Insa EU CRED ca nu procedezi corect, punandu-I in carca lui Dumnezeu un gest oribil prin care Dumnezeu ar da NEMURIREA unor fiinte muritoare, tocmai pentru a fi "chinuite in vecii vecilor"!

TU insuti spui ca Dumnezeu este iubire, si pe de alta parte Ii faci lui Dumnezeu un portret CARE NU-L REPREZINTA!

Intr-adevar, Dumnezeu este IUBIRE, dar de asemenea este si DREPT, si tine la aplicarea legilor Sale care guverneaza Universul- si deci le va aplica oricat de mult Il vor durea urmarile aplicarii acestora.

Invatatura aceasta a iadului, asa cum au prezentat-o unele biserici si incerci sa o prezinti si tu, nu a facut altceva decat sa-i indeparteze pe oameni de la Dumnezeul cerurilor si a pamantului, oameni care se intorc "scarbiti" de astfel de tablouri!

Si INCA CEVA!Dumnezeu NU are nevoie sa-i sperie pe oameni pentru a se intoarce la El. El ii atrage NU prin FRICA, ci prin IUBIRE. Nu degeaba unii oameni confunda astfel deci FRICA de Dumnezeu cu TEROAREA! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si INCA CEVA!Dumnezeu NU are nevoie sa-i sperie pe oameni pentru a se intoarce la El. El ii atrage NU prin FRICA, ci prin IUBIRE. Nu degeaba unii oameni confunda astfel deci FRICA de Dumnezeu cu TEROAREA! ;)

Si cu toate astea... a folosit din plin teroarea in primul testament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cu toate astea... a folosit din plin teroarea in primul testament.

 

Pai, eu nu te mai inteleg! Daca tu NU crezi in existenta lui Dumnezeu, de ce te mai obosesti sa-i pui in carca astfel de lucruri?Sau poate, incepi sa-ti schimbi parerea? ;)

Si inca ceva: necunoscandu-L pe Dumnezeu, confunzi PEDEPSIREA LEGITIMA cu TEROAREA!

De altfel, si ucigasul de rand de pe strada traieste "terorizat" de gandul ca legea il va pedepsi mai degraba sau mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, eu nu te mai inteleg! Daca tu NU crezi in existenta lui Dumnezeu, de ce te mai obosesti sa-i pui in carca astfel de lucruri?Sau poate, incepi sa-ti schimbi parerea? ;)

Nu cred in Dumnezeul caruia va inchinati. Am o alta viziune asupra entitatii respective. Si am mai spus-o, pentru o perioada a locuit alaturi de evrei in chivot, atunci cind scos din piramida si a fost dus afara din Egipt.

Si inca ceva: necunoscandu-L pe Dumnezeu, confunzi PEDEPSIREA LEGITIMA cu TEROAREA!

Nu confund nimic: entitatea din chivot i-a terorizat pe cei din jurul ei. Fara nici un fel de remuscari, fara ezitare.

De altfel, si ucigasul de rand de pe strada traieste "terorizat" de gandul ca legea il va pedepsi mai degraba sau mai tarziu.

Acum nu mai are nimeni care sa ii pedepseasca... poate doar societatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, eu nu te mai inteleg! Daca tu NU crezi in existenta lui Dumnezeu, de ce te mai obosesti sa-i pui in carca astfel de lucruri?Sau poate, incepi sa-ti schimbi parerea? ;)

Si inca ceva: necunoscandu-L pe Dumnezeu, confunzi PEDEPSIREA LEGITIMA cu TEROAREA!

De altfel, si ucigasul de rand de pe strada traieste "terorizat" de gandul ca legea il va pedepsi mai degraba sau mai tarziu.

 

PEDEPSIREA LEGITIMA????

Interesant concept.

 

"Omoara un om si vei fi un criminal. Omoara milioane si vei fi un cuceritor. Omoara-i pe toti si

vei fi Dumnezeu."

 

[Jean Rostand (1894-1977), biolog si scriitor francez]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PEDEPSIREA LEGITIMA????

Interesant concept.

 

"Omoara un om si vei fi un criminal. Omoara milioane si vei fi un cuceritor. Omoara-i pe toti si

vei fi Dumnezeu."

 

[Jean Rostand (1894-1977), biolog si scriitor francez]

 

D.p.d.v omenesc, PEDEPSIREA LEGITIMA a unui criminal in serie de exemplu, o constituie executia sau inchisoarea pe viata.

D.p.d.v al Creatorului Universului, plata pacatului(printre care si crima in serie) este de asemenea moartea pe veci!

 

De altfel legislatia oamenilor care da legitimitate pedepsirii delictelor si infractiunilor, este in mare parte inspirata din legislatia pe care Creatorul a dat-o oamenilor ca norme de vietuire pe Pamant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×