Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Ce este Iadul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iadul este locul in care o sa ajunga stergatorii de mesaje.

 

:doh: Acuma, sa nu exageram! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca Dumnezeu invie oamenii,nimeni nu poate sa i se impotriveasca! "Meritul" de-a trai vesnic in chin, nu prea este un merit ci este o pedeapsa! Multi ar dori ca sa nu ajunga in chinul vesnic, ci sa moara si sa nu ajunga niciodata la judecata!

 

Tu spuneai: "Eu cred ca cuvantul "chinuite" poate reprezenta distrugerea pe veci :o data pentru totdeauna, chiar daca fiintele vii vor "gusta" inainte de a muri durerile arderii."

 

Dumnezeu spune altceva: "Deci toti vor invia si vor fi judecati! Cei care vor fi aruncati in Iad: "vor fi munciti zi si noapte in vecii vecilor"!"

 

A fi muncit zi si noapte in vecii vecilor inseamna altceva decat a fi distrus! Te-au muncit vreodata gandurile ,sa nu poti dormi noaptea ? Asta inseamna ca te-ai zvarcolit in pat si tot timpul te-a obsedat gandul cu privire la un lucru! Daca ai fi distrus intr-o clipa nu ai mai fi muncit ,fiindca nu ai mai exista!

Deci sa fim atenti cu interpretarea ,ca altfel scoatem aberatii!

 

Daca ar fi asa, ar insemna ca toti oamenii sunt nemuritori!!!Suntem noi oamenii nemuritori?

Revin asupra intrebarii pe care ti-am pus-o:Ca sa redevina nemuritor, pentru a simti pe veci binecuvantarea sau blestemul, este NEAPARAT nevoie ca omul pacatos sa manance din pomul vietii(Apoc.2.7).

CINE le va da acest drept oamenilor pacatosi si CAND?

 

Si inca ceva.Cum va fi "chinuita zi si noapte in vecii vecilor" moartea, de exemplu? :D .Despre moarte, ni se spune in Biblie, ca fiind ultimul vrasmas care va fi NIMICIT.

 

Cat despre inviere si judecata, sunt perfect de acord cu tine! :flowers:

 

Iadul este locul in care o sa ajunga stergatorii de mesaje.

:doh: ...SUPER!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OFF-TOPIC

 

Iadul este locul in care o sa ajunga stergatorii de mesaje.

 

de fapt, mesajele nu sunt sterse, ci doar facute invizibile

moderatorii le vad!

si pot sa vada astfel cu cine au de-a face - dupa tonul sau cuprinsul violent sau indecent al unor mesaje

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OFF-TOPIC

de fapt, mesajele nu sunt sterse, ci doar facute invizibile

moderatorii le vad!

si pot sa vada astfel cu cine au de-a face - dupa tonul sau cuprinsul violent sau indecent al unor mesaje

:flowers:

 

Si astfel moderatorii sunt "Dumnezeu pentru un Microcosmos"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspuns:

Iadul este o centrala termica pe baza de bricheti umani.

Imi place definitia ta. :D

 

Iadul este locul de executie a deavolului cu toata suita lui de ingeri rai plus oamenii care au ascultat de el.

Dumnezeu nu arde pe nimeni vesnic, acest lucru a existentei iadului vesnic a intrat si in protestantism.

 

Acesta e conceptul satanei, ca el a spus Evei ca va trai vesnic daca va minca din pomul oprit, iar Dumnezeu a zis ca va muri.

Acuma pe cine sa credem?

Pana si sufletul poate muri.

Si daca Dumnezeu nu arde pe nimeni vesnic, ce se face cu sufletul respectiv? :kiss: Ajunge in rai sau e distrus?

 

Cam multe concepte din astea.

Dumnezeu ar trebui sa isi concedieze purtatorul de cuvant, nu prea explica lucrurile pe intelesul oamenilor.

Daca noi in secolul 21 nu intelegem toate sensurile, oamenii in evul mediu cred ca erau ca o turma de oi.

 

beeeeee :doh:

Multi au ramas inca oi. :P

 

Daca Dumnezeu invie oamenii,nimeni nu poate sa i se impotriveasca!

Ba da.

"Meritul" de-a trai vesnic in chin, nu prea este un merit ci este o pedeapsa! Multi ar dori ca sa nu ajunga in chinul vesnic, ci sa moara si sa nu ajunga niciodata la judecata!

Multi chiar o fac. De fapt majoritatea. :)

Tu spuneai: "Eu cred ca cuvantul "chinuite" poate reprezenta distrugerea pe veci :o data pentru totdeauna, chiar daca fiintele vii vor "gusta" inainte de a muri durerile arderii."

Parerea ta.

Dumnezeu spune altceva: "Deci toti vor invia si vor fi judecati! Cei care vor fi aruncati in Iad: "vor fi munciti zi si noapte in vecii vecilor"!"

 

A fi muncit zi si noapte in vecii vecilor inseamna altceva decat a fi distrus! Te-au muncit vreodata gandurile ,sa nu poti dormi noaptea ? Asta inseamna ca te-ai zvarcolit in pat si tot timpul te-a obsedat gandul cu privire la un lucru! Daca ai fi distrus intr-o clipa nu ai mai fi muncit ,fiindca nu ai mai exista!

Tocmai ai dat descrierea adevaratului iad. :) Pe de parte, adevaratul iad incepe cu mult inainte de moarte. :flowers:

Deci sa fim atenti cu interpretarea ,ca altfel scoatem aberatii!

Cam tirziu pentru cei ca tine. Cam mult prea tirziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi asa, ar insemna ca toti oamenii sunt nemuritori!!!Suntem noi oamenii nemuritori?

Revin asupra intrebarii pe care ti-am pus-o:Ca sa redevina nemuritor, pentru a simti pe veci binecuvantarea sau blestemul, este NEAPARAT nevoie ca omul pacatos sa manance din pomul vietii(Apoc.2.7).

CINE le va da acest drept oamenilor pacatosi si CAND?

 

Si inca ceva.Cum va fi "chinuita zi si noapte in vecii vecilor" moartea, de exemplu? :P .Despre moarte, ni se spune in Biblie, ca fiind ultimul vrasmas care va fi NIMICIT.

 

Cat despre inviere si judecata, sunt perfect de acord cu tine! :roll:

:D ...SUPER!

"In mijlocul pietii cetatii, si pe cele doua maluri ale riului, era pomul vietii, rodind douasprezece feluri de rod, si dind rod in fiecare luna; si frunzele pomului slujesc la vindecarea Neamurilor"

 

Draga Hans,despre frunze n-i se spune ce rol au,despre roada insa nu avem nici un indiciu. Cand voi manca din acele fructe voi sti ce rol au! Pomul este pentru cei din Rai.Pentru cei din Rai insa vor avea un alt tip de hrana prin care vor fi "munciti zi si noapte in vecii vecilor"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"In mijlocul pietii cetatii, si pe cele doua maluri ale riului, era pomul vietii, rodind douasprezece feluri de rod, si dind rod in fiecare luna; si frunzele pomului slujesc la vindecarea Neamurilor"

 

Draga Hans,despre frunze n-i se spune ce rol au,despre roada insa nu avem nici un indiciu. Cand voi manca din acele fructe voi sti ce rol au! Pomul este pentru cei din Rai.Pentru cei din Rai insa vor avea un alt tip de hrana prin care vor fi "munciti zi si noapte in vecii vecilor"!

 

Draga "Cioanas",

despre rolul pomului vietii din raiul lui Dumnezeu AVEM in Biblie un indiciu clar, in sensul ca se explica faptul ca cine va manca din el va dobandi viata pe veci, fara sa mai poata sa fie atins de moarte.Cu alte cuvinte nici Insusi Atotputernicul Dumnezeu, dupa ce da acest drept, NU-L mai poate retrage(NU din cauza lipsei de putere, ci din cauza DREPTATII SALE).Uite doua versete:

-"...Si acum, nu cumva sa-si intinda mana, sa ia si din pomul vietii si SA TRAIASCA IN VECI..."(Gen.3.22)

-"...Celui ce va birui, ii voi da sa manance din pomul vietii care esta in raiul lui Dumnezeu...", si "...cel ce va birui, NICIDECUM NU VA fi vatamat de a doua moarte..."(Apoc.2.7,11).

 

Totusi, NU mi-ai raspuns la intrebarea:CE NE INVATA BIBLIA,ESTE OMUL NEMURITOR sau MURITOR? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi, NU mi-ai raspuns la intrebarea:CE NE INVATA BIBLIA,ESTE OMUL NEMURITOR sau MURITOR? :roll:

Lasa-l in pace cu raspunsul, oricum citeste numai ce-i convine lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×