Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Ce este Iadul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

D.p.d.v omenesc, PEDEPSIREA LEGITIMA a unui criminal in serie de exemplu, o constituie executia sau inchisoarea pe viata.

D.p.d.v al Creatorului Universului, plata pacatului(printre care si crima in serie) este de asemenea moartea pe veci!

 

De altfel legislatia oamenilor care da legitimitate pedepsirii delictelor si infractiunilor, este in mare parte inspirata din legislatia pe care Creatorul a dat-o oamenilor ca norme de vietuire pe Pamant.

Moartea pe veci? Asta nu are nici o semnificatie. Oricum voi nu credeti in reincarnare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru cioanas __ exista o Biblie NEOPROTESTANTA , ? binenteles ca nu , dar ma intreb cum

e posibil sa existe atitea secte sau religii cum le numiti dv. si toate se ghideaza dupa o

singura Biblie ! sau fiecare interpreteaza cum vor cuvintele din Biblie?

 

(aveti o familie foarte frumoasa ,sa va traiasca ) :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Moartea pe veci? Asta nu are nici o semnificatie. Oricum voi nu credeti in reincarnare.

Pentru TINE NU ARE nici o semnificatie, deoarece NU ai gustat din adevarata viata pe care o da Dumnezeu, si ca urmare, ACUM nu-ti pare rau daca o vei pierde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru TINE NU ARE nici o semnificatie, deoarece NU ai gustat din adevarata viata pe care o da Dumnezeu, si ca urmare, ACUM nu-ti pare rau daca o vei pierde.

N-ai inteles nimic din ce am spus. Ai auzit vorba "daca taceai filozof ramineai"? :D

 

PS Hai sa iti explic asa, babeste, ce vroiam sa spun: din punctul vostru, al crestinilor, moartea pe veci nu are nici un sens pentru ca ar insemna ca sufletul nu mai ajunge in rai sau in iad. Daca ceva anume, orice, supravietuieste dintr-un crestin pentru a ajunge in rai sau iad atunci nu mai e moarte pe veci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-ai inteles nimic din ce am spus. Ai auzit vorba "daca taceai filozof ramineai"? :D

 

PS Hai sa iti explic asa, babeste, ce vroiam sa spun: din punctul vostru, al crestinilor, moartea pe veci nu are nici un sens pentru ca ar insemna ca sufletul nu mai ajunge in rai sau in iad. Daca ceva anume, orice, supravietuieste dintr-un crestin pentru a ajunge in rai sau iad atunci nu mai e moarte pe veci.

 

Ba da, are sens pentru ca:

1.Viata asta pe care o traim acum se va sfarsi intr-o zi, fie ca vrem fie ca nu vrem, dupa care urmeaza MOARTEA;

2.Aceasta moarte este valabila pentru toti oamenii, indiferent daca au crezut in Dumnezeu sau NU;

3.Aceasta moarte este o stare de inconstienta, comparabila cu un somn, in urma careia NU ramane nimic constient din fiinta omeneasca(nici sufletul cum spui tu);

4.Dupa aceasta, candva in viitor, la sfarsitul acestei lumi, va fi un moment numit de Biblie INVIEREA, care presupune ca Dumnezeu, va trezi intreaga omenire la viata din moarte, cu acelasi caracter si comportament pe care l-a avut inainte de a muri- fie ca persoana respectiva vrea, fie ca NU vrea, NU depinde de ALEGEREA ei;

5.Apoi vine JUDECATA, cand faptele, gandurile, atitudinile fiecaruia vor fi puse fata-n fata cu standardul moral de vietuire pe care l-a lasat Dumnezeu pentru noi;

6.Dupa judecata vine SENTINTA, care poate duce la:

7.Obtinerea NEMURIRII intr-un corp nou nesupus putrezirii, pe un pamant NOU la fel cum a fost acela pe care l-a creat Dumnezeu la inceput pentru Adam si Eva, nemurire care este data doar celor credinciosi in Dumnezeu;

7.Pentru ceilalti, adica pentru Satan - aducatorul pacatului in lume-,pentru ingerii lui, cat si pentru oamenii care l-au urmat in razvratirea impotriva lui Dumnezeu urmeaza condamnarea in "lacul de foc"- care este o metafora a distrugerii pe vecie(a doua moarte), deci a MORTII PE VECI, in urma caruia sunt distruse atat trupul cat si suflarea de viata(sufletul).

Toate astea in conditiile in care OMUL NU este NEMURITOR.

 

Deci, daca vrei sa intelegi, plata pacatului sau a credinciosiei, NU vine imediat dupa prima moarte(asta care NE asteapta pe TOTI), ci dupa INVIERE si JUDECATA, si aceasta plata este ori MOARTEA pe veci, ori obtinerea NEMURIRII.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7.Pentru ceilalti, adica pentru Satan - aducatorul pacatului in lume-,pentru ingerii lui, cat si pentru oamenii care l-au urmat in razvratirea impotriva lui Dumnezeu urmeaza condamnarea in "lacul de foc"- care este o metafora a distrugerii pe vecie(a doua moarte), deci a MORTII PE VECI, in urma caruia sunt distruse atat trupul cat si suflarea de viata(sufletul).

Toate astea in conditiile in care OMUL NU este NEMURITOR.

 

Deci, daca vrei sa intelegi, plata pacatului sau a credinciosiei, NU vine imediat dupa prima moarte(asta care NE asteapta pe TOTI), ci dupa INVIERE si JUDECATA, si aceasta plata este ori MOARTEA pe veci, ori obtinerea NEMURIRII.

Vezi tu... ceea ce ai spus are un mic defect de logica: daca scopul final al iadului ar fi distrugerea completa a sufletului dupa o perioada de chinuri atunci ar fi inutil. Crezi ca zeul tau a creat iadul doar ca loc de executie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi tu... ceea ce ai spus are un mic defect de logica: daca scopul final al iadului ar fi distrugerea completa a sufletului dupa o perioada de chinuri atunci ar fi inutil. Crezi ca zeul tau a creat iadul doar ca loc de executie?

Da, asa cred eu.

"Viata vesnica in chinuri" cred ca este doar produsul gandirii unor oameni sub influenta demonilor, pentru a-i crea lui Dumnezeu o imagine respingatoare.Probabil, in vechime, unele biserici au folosit acest lucru pentru a-i aduce pe oameni la credinta, dar Dumnezeu NU doreste sa aiba ca supusi niste "speriati". De altfel, cine NU VREA sa se intoarca la Dumnezeu, NU se va intoarce nici daca ar fi astfel amenintat cu acest lucru. Dumnezeul in care cred eu n-ar putea tolera aceasta pentru vecie, la fel cum tumoarea canceroasa nu poate fi tolerata in corpul unui bolnav, ci se incearca extirparea ei.

Mizeria pe care o presupune existenta unui astfel de loc de chin, NU VA avea loc in Universul pe care Dumnezeu l-a creat, si in care "nimeni nu-si va mai aduce aminte de cele vechi". :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, asa cred eu.

"Viata vesnica in chinuri" cred ca este doar produsul gandirii unor oameni sub influenta demonilor, pentru a-i crea lui Dumnezeu o imagine respingatoare.Probabil, in vechime, unele biserici au folosit acest lucru pentru a-i aduce pe oameni la credinta, dar Dumnezeu NU doreste sa aiba ca supusi niste "speriati". De altfel, cine NU VREA sa se intoarca la Dumnezeu, NU se va intoarce nici daca ar fi astfel amenintat cu acest lucru. Dumnezeul in care cred eu n-ar putea tolera aceasta pentru vecie, la fel cum tumoarea canceroasa nu poate fi tolerata in corpul unui bolnav, ci se incearca extirparea ei.

Mizeria pe care o presupune existenta unui astfel de loc de chin, NU VA avea loc in Universul pe care Dumnezeu l-a creat, si in care "nimeni nu-si va mai aduce aminte de cele vechi". :D

 

Exact. E o sperietoare de tinut in frau credinciosii (din vremea aia si unii neevoluati din ziua de azi).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact. E o sperietoare de tinut in frau credinciosii (din vremea aia si unii neevoluati din ziua de azi).

 

Desi Dumnezeu NU este acel "tiran crud" cum il prezint unii, in acelasi timp El este DREPT si CREDINCIOS principiilor vesnice care guverneaza Universul.Si asta se va manifesta la momentul potrivit prin acordarea sentintelor irevocabile pentru TOTI oamenii, chiar daca UNII Ii vor spune atunci:"...Doamne!Doamne!...". :D

 

...si acei UNII vor fi MULTI!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×