Sari la conținut
Forum Roportal
Bebelusha42

Va rog sa ma ajutati cumva...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Traia o agonie, nu o iubire. Era bolnav. Daca ar fi fost teenager, as mai fi inteles, dar el era un om matur. Matur si bolnav, cum spuneam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simt cum dracii ma impung in coasta, dar ma voi abtine... lucrurile sunt asa cum sunt. El a fost egoist, si-a cautat neimplinirea ca sa isi gaseasca mai usor motiv de sinucidere. Cauta asta de mult timp probabil, dar ii lipsea curajul. Trebuia sa simta ca e cu adevarat respins. Daca tu nu ii indeplineai fantezia asta, si-o indeplinea imediat in alta parte... cunosc comportamentele sinucigasilor. Nu ai nicio vina. Dormi in liniste.

Editat de Typhon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti idee ce implica o ancheta a polititei in cazul acesta?am itneles de la mama lui ca ii lasase un bilet de adio si ca era asupra lui in momentul acelas.S-a dus la politie si nu au vrtu sa i-l dea pe motiv ca nu s-a finalizat ancheta. Politistul respectiv zicea ca ar dori sa ma chemame si pe mine sa-mi puna unele intrebari. E normal oare ?

 

Simt cum dracii ma impung in coasta, dar ma voi abtine... lucrurile sunt asa cum sunt. El a fost egoist, si-a cautat neimplinirea ca sa isi gaseasca mai usor motiv de sinucidere. Cauta asta de mult timp probabil, dar ii lipsea curajul. Trebuia sa simta ca e cu adevarat respins. Daca tu nu ii indeplineai fantezia asta, si-o indeplinea imediat in alta parte... cunosc comportamentele sinucigasilor. Nu ai nicio vina. Dormi in liniste.

 

 

Multumesc Typhon :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Politistul respectiv zicea ca ar dori sa ma chemame si pe mine sa-mi puna unele intrebari. E normal oare ?

 

 

Sunt intrebari de rutina...ei trebuie sa-si faca treaba, sa intrebe pe toti tot ce se poate intreba. E formal mai degraba... nu te vor acuza pe tine acum de ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti idee ce implica o ancheta a polititei in cazul acesta?am itneles de la mama lui ca ii lasase un bilet de adio si ca era asupra lui in momentul acelas.S-a dus la politie si nu au vrtu sa i-l dea pe motiv ca nu s-a finalizat ancheta. Politistul respectiv zicea ca ar dori sa ma chemame si pe mine sa-mi puna unele intrebari. E normal oare ?

 

E normal, din moment ce esti implicata. Parerea mea e ca ii intereseaza circumstantele, nu sa iti dovedeasca tie vreo vina.

 

Oricum, ai dreptul sa fii insotita de un avocat. Daca te face sa te simti mai bine, solicita un avocat, chiar si numai ca sa te sfatuiasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ma iueba atat de mult cum spunea nu-mi facea asta

Persoanele care contempleaza sinucidere nu au procesul de gandire precum tu sau eu sau altii. Ma refer la contemplare serioasa nu la drame si teatru facute de show. Ei sunt prinsi intr-un cerc vicios de auto-compatimire, pesimism, negativitate, suferinta si ferma credinta ca singura metoda prin care suferinta le va fi aleviata este incetarea din viata. Sunt prinsi intr-un cosmar mental si emotional din care nu pot evada, tocmai pentru ca procesul de gandire si reactii emotionale le este complet alterat. Acesti oameni merg pe o muchie extrem de ingusta si la prima adiere de vant mai puternica s-au dus in prapastie.

Cei dragi si sentimentele lor ocupa un spatiu nesemnificativ de mic in mintea individului, de obicei atat timp cat sa intocmeascva vreo scrisorica sau mesaj de adio. Daca (,) consideratia pentru familie si persoane iubite ar fi mai adanca, fara doar si poate ca in cele mai multe cazuri nu s-ar ajunge pana la comiterea actului ci doar la incercari futile care sunt mai mult un strigat de ajutor decat o decizie de a muri.

Cineva care merge pana la comiterea actului in imprejurari in care stie sigur ca nu exista sansa de a fi salvat, nu este preocupat cu cei pe care ii lasa in urma. Mintea lui/ei are un singur track si anume dorinta de a muri. Noi nu trebuie sa-i blamam pentru ca acesti oameni nu rationalizeaza lucrurile in mod normal. Cel putin ar trebui sa incercam sa intelegem acest proces de gandire.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles...Nu ma gandeam ca ma vor acuza de ceva,dar na...mi se pare putin cam deplasat,lucrurile din pacate sunt f clare...nu stiu de ce raspunsuri mai e nevoie

 

Noi nu trebuie sa-i blamam pentru ca acesti oameni nu rationalizeaza lucrurile in mod normal. Cel putin ar trebui sa incercam sa intelegem acest proces de gandire.

 

Da,aici incepe discutia cu religia si slujba de inmormantare si cu "orimirea" in cimitir. Persoanele bolnave care fac acest lucru eu consider ca ar trebui inmormantate crestineste deoarece nu e vina lor....In schimb inmormantam cu slujbe violatori,criminali,etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt clare pentru ei ca oameni. Dar sistemul functioneaza pe baza de birocratie. Lor le trebuie o declaratie care sa contina detalii. Acea declaratie va sfarsi intr-un dosar si cazul va fi clasat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,aici incepe discutia cu religia si slujba de inmormantare si cu "orimirea" in cimitir. Persoanele bolnave care fac acest lucru eu consider ca ar trebui inmormantate crestineste deoarece nu e vina lor....In schimb inmormantam cu slujbe violatori,criminali,etc

Aici nu ma bag pentru ca subiectul ma depaseste si in plus de asta eu is divortata de religie. Las pe altii sa dea cu opinia. Altii pentru care acest lucru e important. Eu am opiniile mele dar ma abtin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×