Sari la conținut
Forum Roportal
YasmiSL

Gelozie si/sau posesivitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

fiecare are asteptari de la celalalt, este dezamagit de celalalt si uita de propria delasare.

Tocmai aici intervine lipsa sinceritatii initiale.

 

La inceputul unei relatii, totul e roz.De ce? Tocmai pentru ca nu aratam, nu spunem, nu comunicam sincer, despre noi si despre ceea ce ne dorim si ceea ce ne implineste. De ce? De frica sa nu fim respinsi. Si atunci ne purtam pe placul partenerului, in loc sa ne purtam pe placul nostru. Lipsa acestei comunicari sincere, duce ulterior ( cand obosim sa "jucam teatru" , sau pur si simplu uitam s-o facem)la dezamagiri si relatii esuate.

 

Atunci cand stim clar de la inceput ca partenerul se simte implinit doar daca sta intr-un picior in fiecare dimineata in fata frigiderului, nu putem fi niciodata dezamagite, atunci cand il vedem in postura asta. :doh: Dar daca partenerul spune ca el nici mort n-ar sta intr-un picior dimineata, in fata frigiderului, si dupa 2 ani de relatie il vezi facand asta, normal ca esti dezamagita de un astfel de gest.

 

Am dat un exemplu pueril, dar din pacate adevaratele dezamagiri vin din nepotriviri esentiale, care sunt ascunse de la bun inceput.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu sunt misogin si nu inteleg ce am pierdut sau de pierdut si despre ce afacere este vorba. :stars:

 

Pai prin forta... psihologiei , cu cat (crezi tu ca) fugi mai tare de astfel de femei, exact p-alea le vei cauta si vei ajunge sa te.. acresti de tot (daca nu esti deja 8)) . Si uite-asa poti pierde iubirea vietii tale. :rot:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi permit sa iau pe nimeni la misto, dar am pus puncte de suspensie ca sa inteleaga fiecare ce vrea si sa scrie ce intelege daca doreste .

 

Eu te-am intrebat "Femeile sunt....?", ca sa completezi TU spatiul punctat. Iar tu mi-ai raspuns "Ai fi vrut sa zic femeile este?"

Mie mi-a parut a fi un misto sau o ironie de prost gust, dar daca tu zici ca nu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai aici intervine lipsa sinceritatii initiale.

 

La inceputul unei relatii, totul e roz.De ce? Tocmai pentru ca nu aratam, nu spunem, nu comunicam sincer, despre noi si despre ceea ce ne dorim si ceea ce ne implineste. De ce? De frica sa nu fim respinsi. Si atunci ne purtam pe placul partenerului, in loc sa ne purtam pe placul nostru. Lipsa acestei comunicari sincere, duce ulterior ( cand obosim sa "jucam teatru" , sau pur si simplu uitam s-o facem)la dezamagiri si relatii esuate.

 

 

nu e alb si negru, total sincer /total fals.

sunt si multe lucruri care se spun, unele care se omit tocmai pt ca ni se par firesti, altele se omit voluntar.

 

chiar si cind exista sinceritate sau oricum ajungi sa-ti cunosti partenerul cu bune si rele, poate aparea acea delasare, dezinteres, neatentie la nevoile celuilalt, centrare pe propriile nevoi care duce la uzura.

 

unii reusesc sa comunice mai bine , altii nu.

 

 

hai ma, numa asta a fost la stiri ieri pe toate posturile !!

Editat de YasmiSL
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai ma, numa asta a fost la stiri ieri pe toate posturile !!

 

 

Asta acopera stirea ca Primarul Oprescu este implicat in explozia din Sighetu-Marmatiei, Maramures.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sau ca s-a depistat un mare zacamint de gaz in marea neagra si am putea deveni independenti energetic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

chiar si cind exista sinceritate sau oricum ajungi sa-ti cunosti partenerul cu bune si rele, poate aparea acea delasare, dezinteres, neatentie la nevoile celuilalt, centrare pe propriile nevoi care duce la uzura.

 

 

Aici deja intram pe "teren minat" : lipsa iubirii!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×