Sari la conținut
Forum Roportal
YasmiSL

Gelozie si/sau posesivitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sesizati o diferenta intre gelozie si posesivitate ?

Poti fi gelos fara a fi posesiv si invers ?

 

Mie mi se pare ca o persoana geloasa, inainte de toate se simte amenintata in permanenta de altii, isi simte relatia vulnerabila in fata celor din jur.

 

Cel posesiv insa cred ca poate sa nu fie deloc o persoana geloasa.

Adica isi doreste in permanenta sa-si petreaca timpul cu partenerul, sa aiba parte de atentie, sa mearga peste tot insotit de partener, sa stie absolut tot, adica nu-i prea lasa spatiu liber de miscare celuilalt.

Asta nu inseamna insa ca isi imagineaza "pericole" peste tot, ci ca are nevoie de atentie permanenta, pin la sufocare.

 

Bineinteles, exista si varianta 2 in 1, si gelos si posesiv.

Credeti ca undeva in subconstient o persoana posesiva e si geloasa, sau e vorba de altceva ?

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca gelos (in limite normale), dar nu posesiv se poate, dar nu si invers. Posesivitatea implica gelozie, nu se poate altfel. Gelozia patologica si posesivitatea merg mana in mana.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca gelos (in limite normale), dar nu posesiv se poate, dar nu si invers. Posesivitatea implica gelozie, nu se poate altfel. Gelozia patologica si posesivitatea merg mana in mana.

 

Dap... cam asa vad si eu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posesivitatea implica gelozie, nu se poate altfel. Gelozia patologica si posesivitatea merg mana in mana.

Ma gindeam ca persoanele posesive poate vor sa li se acorde lor atentie tot timpul, dar nu isi banuie aiurea partenerul de infidelitate, nu fac crize de gelozie, nu acuza etc.

 

Adica nu se tem de o terta persoana.

 

Pe cind cei gelosi, in primul rind, se tem ca altcineva ar face avansuri partenerului, is tot timpul in garda, fara a petrece neaparat 24/24 ore linga partener. Au insa o mare sensibilitate la ceilalti potentiali doritori, ca sa zic asa, isi apara "proprietatea".

 

Este posibil ca cel posesiv sa fie minat de o nevoie exagerata de afectiune, de nesiguranta,de egoism, dar nu neaparat de gelozie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe aia cu atentia eu ii vad dependenti emotional. Uneori poate si nesiguri.. de unde poate rezulta si gelozie. Dar nu neaparat. Doar isi sufoca partenerul, vor sa ii respire si aerul, vor sa fie tot timpul cu el, il venereaza.

Cei posesivi cu adevarat, cred ca sufera mai mult de control. Vor sa stie unde e partenerul, cat sta, cu cine, de ce a intarziat 5 minute, controleaza telefonul, buzunarele, poseta, vestimentatia, machiajul, parfumul etc. Astia nu au cum sa nu fie gelosi.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca vor sa stie cu cine, cit, unde , cum, e deja si gelozie.

dar ceilalti, pot sa nu fie gelosi ci doar sufocanti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

voiam sa vad,alte pareri

ce altceva mai poate fi in spatele posesivitatii , daca nu gelozie ?

 

nu te-am contrazis amarena, urmaream firul ideii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sesizati o diferenta intre gelozie si posesivitate ?

Poti fi gelos fara a fi posesiv si invers ?

 

Mie mi se pare ca o persoana geloasa, inainte de toate se simte amenintata in permanenta de altii, isi simte relatia vulnerabila in fata celor din jur.

 

Cel posesiv insa cred ca poate sa nu fie deloc o persoana geloasa.

Adica isi doreste in permanenta sa-si petreaca timpul cu partenerul, sa aiba parte de atentie, sa mearga peste tot insotit de partener, sa stie absolut tot, adica nu-i prea lasa spatiu liber de miscare celuilalt.

Asta nu inseamna insa ca isi imagineaza "pericole" peste tot, ci ca are nevoie de atentie permanenta, pin la sufocare.

 

Bineinteles, exista si varianta 2 in 1, si gelos si posesiv.

Credeti ca undeva in subconstient o persoana posesiva e si geloasa, sau e vorba de altceva ?

Gelosul e intotdeauna posesiv, posesivul nu-i intotdeauna gelos, dar oricand poate ajunge sa fie gelos. Gelozia e dovada lipsei de incredere in propria persoana, impletita cu lipsa de respect fata de partener.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum gelozia vine dintr-o teama, teama de-a pierde pe X, atunci se poate spune ca e generata de posesivitate. Ca daca nu-l ai, nu ai cum sa-l pierzi, nu ? Gelozia e posesivitate + nesiguranta. Posesivitatea si atat nu se manifesta ca gelozia, e mai rece un pic. Acum si posesivitatea asta e de mai multe feluri. Unii sunt de parere ca partenerul e al lor, doar pentru ca asa simt ei, si deci, e in totalitate jucaria lor, pe cand altii sunt mai altruisti un pic, considera ca e al lor, atata timp cat si ei ofera in relatia aia. Acestia din urma pot fi oameni calmi si de incredere daca nu le dai motive de suspiciune, si chiar iubesc in felul lor. Posesivii aia egoisti, insa, sunt foarte periculosi pentru ca nu dragostea e ceea ce-i motiveaza de cele mai multe ori in comportamentele lor.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×