Sari la conținut
Forum Roportal
Lirio

De ce nu ne acceptam?

Postări Recomandate

am plecat de la ideea ca unii oamenii vad viitorul lumii gen star wars. Eu prefer sa-l vad ca o lume lipsita de arme si razboaie.

bine, vorbim de viitorul indepartat (mii de ani).

Asa mi-ar placea si mie sa fie. :) Dar cred ca nu se va intampla asta niciodata, ar insemna sa nu mai existe orgoliu, insa, dupa cate se observa, omenirea nu numai ca nu incearca sa renunte la a fi orgolioasa, dar se pare ca, din ce in ce mai mult, pune la rang de cinste orgoliu. 

Daca se intreaba cineva ce mi-a venit sa dezgrop topicul asta, o sa ii spun ca mi s-a facut dor de Ana, iar asta m-a facut sa ii sctocesc pe profil. Cand a deschis topicul, cred ca Ana avea 15 ani. Mi se pare uimitor ca un copil sa fie preocupat de o astfel de problema.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paradoxul este ca o fiinta foarte egoista, asa cum este omul, a acceptat sa-si amaneteze libertatea, creindu-si o civilizatie si asumandu-si viata in grup. Dar ca sa reziste la asaltul "celorlalti" care ii ingradesc irepresibil libertatea, incearca de multe ori, sau aproape intotdeauna sa isi pastreze partea aceea infima de libertate care i-a mai ramas.

Eu nu il condamn.

Singura lui sansa la un viitor este sa renunte complet la libertatea sa, dar atunci va fi altceva si nu stiu daca va fi bine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu chiar cred ca e posibil, si stiu ca orgoliul a existat, exista si va exista, insa cred ca omul va evolua odata cu tehnologia (nu cu scop distructiv), nu musai. Asa gandim noi, cei din prezent, dar nu putem sti cu certitudine cum vor gandi cei din viitor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fusei profunda?

 

Marfă!

 

Singura lui sansa la un viitor este sa renunte complet la libertatea sa, dar atunci va fi altceva si nu stiu daca va fi bine.

 

Nu neapărat să renunțe complet la libertatea sa, ci să o accepte și pe a celorlalți.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu neapărat să renunțe complet la libertatea sa, ci să o accepte și pe a celorlalți.

Eu m-am oprit mereu la ideea asta si mereu mi-a dat cu virgula. Eu consider ca intr-un grup, importanta nu este decat regula sau regulile si fiecare sa se multumeasca cu libertatea aceea infima pe care o poate avea in intimitate.

Pentru mine nu exista libertatile altora ci regulile comune.

Egoismul si orgoliul ne face sa vrem mereu o libertate mai mare decat este posibil.

Nu stiu daca gandesc corect

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conceptul de libertatea este mai mult decât acceptarea regulilor comune. 

În fine, pliiizz, nu-mi pune probleme grele la ora asta, că abia îmi trag suflețelu! :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu chiar cred ca e posibil, si stiu ca orgoliul a existat, exista si va exista, insa cred ca omul va evolua odata cu tehnologia (nu cu scop distructiv), nu musai. Asa gandim noi, cei din prezent, dar nu putem sti cu certitudine cum vor gandi cei din viitor.

De ce crezi ca tehnologia a avut un efect benefic asupra noastra? Crezi ca ea ar neutraliza cumva din efectele orgoliului sau, mai degraba, ca l-ar impiedica sa se manifeste?  Da, mie mi se pare nemaipomenit, uimitor, ca datorita ei am ajuns sa cunoastem oameni pe care altfel nu am fi ajuns sa ii cunoastem niciodata, ca ne-a facilitat un mod de comunicare care ne permite sa ne exprimam mai usor si sa cunoastem anumite parti la semenii nostri care altfel poate ne-ar fi ramas necunoscute. Insa ea a adus si multa instrainare. Si  trist e ca in multe situatii nu stim nici sa ne profitam de beneficiile tehnologiei decat la modul superficial, nu facem eforturi sa desavarsim ce-am obtinut.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce crezi ca tehnologia a avut un efect benefic asupra noastra?  

Pot să răspund eu? 

Iote, frigideru'... Mare efect benefic a avut! Pt că, nah, ne ține păpica comestibilă pt mai multe zile și astfel nu tre să gătim pentru plozi în fiecare zi! :D

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pot să răspund eu? 

Iote, frigideru'... Mare efect benefic a avut! Pt că, nah, ne ține păpica comestibilă pt mai multe zile și astfel nu tre să gătim pentru plozi în fiecare zi! :D

Cum sa nu poti? Toata lumea poate, nici macar nu e deschis de mine topicul (era sa zic ca nu e topicul meu, orgoliul asta). :) Eu m-am referit  la comunicare, as fi naroada sa nu recunosc ca tehnologia ne-a imbunatatit calitatea vietii.

Editat de Fiero
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi as putea sa-ti dau ca exemplu internetul, n-am s-o fac dearece nu asta am afirmat.

Am zis ca: "omul va evolua odata cu tehnologia" nicidecum ca evolutia spirituala a omului depinde de evolutia tehnologiei.

si ca sa fiu mai concret, am sa-ti dau un exemplu privitor la arsenalele nucleare pe care omul de azi le detine.

conflicte armate au fost si inca mai sunt indiferent de natura lor, fie ideologice, fie economice, dar si orgoliul mult discutat cred ca s-a mai diminuat in oarece masura. Drept dovada e ca niciodata au fost folosite.

Bun, acum sa ne punem un pic imaginatia la contributie si sa admitem ca nu stiu prin cine ce minune, omenirea de acu' cateva sute de ani ar fi dispus de ele. Cred cu tarie ca omul (cu gandirea) de atunci le-ar fi folosit fara tagada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×