Sari la conținut
Forum Roportal
basarabu

Cum inţelegem expresia "Viaţa veşnică"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cum ziceai si tu, sufletul e energie, informatie iar divinitatea e privita ca o sursa a acestei energii. Diferenta e ca aceasta energie e pasiva, nu e personificata si nici nu are toate calitatile alea omni... ale dumnezeului biblic

Si aceasta forma de energie care este sufletul ...este consumata in forma superioara de ardere numita ... viata.

Si viata se termina cand se termina si energia numita ...sufletul...ce e asa de greu de inteles?

Hahahaha ce linkuri haioase scrise fraierilor de niste semidocti ...

 

Dupa modelul tau ...bine ca nu se trezeste o desteapta de teapa lui Elena Udrea care sa spuna ca romanii sunt formati din besini ..ca toti se trag din Traian Basescu ...si .ca de aia l-au ales ca presedinte pe beshescu...tatal lor !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si aceasta forma de energie care este sufletul ...este consumata in forma superioara de ardere numita ... viata.

Si viata se termina cand se termina si energia numita ...sufletul...ce e asa de greu de inteles?

Nu, viata ti se termina cand trupul nu mai face fata cerintelor, sufletul nu se "termina" el se alimenteaza tot timpul din energia universala.

Editat de Matrix1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, viata ti se termina cand trupul nu mai face fata cerintelor, sufletul nu se "termina" el se alimenteaza tot timpul din energia universala.

Parerea ta...

Sufletul ... la modul metaforic pentru a avea un termen de compartie, este doar flacara care se stinge cand se stinge si focul, sau ai vazut tu flacari adica energii) sa arda dupa ce s-a stins focul...adica viata?

 

Sufletul este o energie subtila care nu are nicio legatura cu energiile din spatiul cosmic sau din Uniovers, ci este legat doar de corpul omenesc a carui emanatie de fapt este.

 

Si vezi bine in realitate ca aceasta energie nu se poate transmite de la nicio finta la alta fiinta si nici de la om la om ... deci nici nu se poate primii... cu atat mai putin de la energiile primare si brutale care se intalnesc in Univers sub forme energetice diferite, de ex, radiatii si fulgere gamma, explozii de genul novelor si supernovelor, emisiuni de lumina, sau "gauri negre" +++ etc.

 

In plus de asta, chiar daca ar fi sa presupunem prin absurd ca lucrurile stau asa cum spui tu... . tot nu exista nicio dovada si nici nu va exista vreuna, precum ca acele suflete sau energii ar avea vreo legatura cu Killerul care este personajul principal al religiilor bazate pe Biblie, Killer pe care novicii il numesc Dumnezeu...

Editat de Soimos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Parerea ta...

Sufletul ... la modul metaforic pentru a avea un termen de compartie, este doar flacara care se stinge cand se stinge si focul, sau ai vazut tu flacari adica energii) sa arda dupa ce s-a stins focul...adica viata?

 

Sufletul este o energie subtila care nu are nicio legatura cu energiile din spatiul cosmic sau din Uniovers, ci este legat doar de corpul omenesc a carui emanatie de fapt este.

 

Si vezi bine in realitate ca aceasta energie nu se poate transmite de la nicio finta la alta fiinta si nici de la om la om ... deci nici nu se poate primii... cu atat mai putin de la energiile primare si brutale care se intalnesc in Univers sub forme energetice diferite, de ex, radiatii si fulgere gamma, explozii de genul novelor si supernovelor, emisiuni de lumina, sau "gauri negre" +++ etc.

 

In plus de asta, chiar daca ar fi sa presupunem prin absurd ca lucrurile stau asa cum spui tu... . tot nu exista nicio dovada si nici nu va exista vreuna, precum ca acele suflete sau energii ar avea vreo legatura cu Killerul care este personajul principal al religiilor bazate pe Biblie, Killer pe care novicii il numesc Dumnezeu...

aceasta energie nu se poate transmite de la om la om in intregime dar parti din aceasta energie se transmite in orice moment.

n-am zis niciodata ca aceste energii au vreo legatura cu dumnezeul biblic. Dumnezeul asta biblic posibil un ET este cel ce stie foarte bine sa manipuleze aceasta energie, cum de altfel si biserica a invatat sa controleze energiile. Mai sunt si vrajitorii, sau magii care au cunostintele astea. Eu cred ca nu este vreo diferenta mare intre un popa, bineinteles unul cu destul "har" si vreo vrajitoare. Putem vorbi si despre maestri orientali care au descoperit tainele astea, sunt atatea domenii in care energiile sunt folosite, Reiki, radiestezie.

Editat de Matrix1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dezbatem noi pe kilometri intregi daca exista sau nu viata vesnica....problema se pune in felul urmator....presupunand ca avem un suflet energetic...la parasirea lumii materiale vom avea un grad ridicat de constienta sa ne putem da seama ce se intampla cu noi....???? Si unde vom ajunge si sub ce forma? Sau in ce corp fizic si pe ce planeta revenim la o noua viata fizica...aici este intrebarea de un milion de euro...multi trec prin viata cu ochii inchisi...habar nu au ca poseda un suflet,habar nu au pe ce lume traiesc...se multumesc sa ragaie bere la un meci de fotball....ce sa mai spun de preocupari ce tine de spirit si spiritualitate...ce frumoasa e viata ca nu iti pasa incotro mergi si doar de imbuibi cu aditivi...si treci prin viata ca rata prin apa si legat la ochi nu. :-))))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, viata ti se termina cand trupul nu mai face fata cerintelor, sufletul nu se "termina" el se alimenteaza tot timpul din energia universala.

 

Da... acum inteleg... probabil ca si "sufletele" gainilor papate de om sunt acum in eternitate la loc de cinste cu toti oamenii dupa ce acestia le-au taiat nitel si le-au facut snitel... S-o fi "alimentat" ele "din energia universala", dar atat timp cat li s-au dat cereale... ca acum nu se mai alimenteaza cu nimic ca au ajuns direct la budă... Si vezi bine ca si in cazul omului e la fel: ajunge hrana pentru viermi si bacterii...

 

 

Dupa crestinism dinozaurii sunt acum in ceruri la loc de cinste cu toti ingerii si toti sfintii... Dupa realitate - daca nu ramaneau scheletele lor azi nu se mai stia nimic de acestia... Credeti ca in cazul oamenilor va fi altfel?!

 

Eu am incetat demult sa mai cred in picturi si visuri bisericesti - sau in s.f.-uri din astea moderne si haioase. Nu sunt decat amagiri...

Editat de Necropola Uitarii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da... acum inteleg... probabil ca si "sufletele" gainilor papate de om sunt acum in eternitate la loc de cinste cu toti oamenii dupa ce acestia le-au taiat nitel si le-au facut snitel... S-o fi "alimentat" ele "din energia universala", dar atat timp cat li s-au dat cereale... ca acum nu se mai alimenteaza cu nimic ca au ajuns direct la budă... Si vezi bine ca si in cazul omului e la fel: ajunge hrana pentru viermi si bacterii...

 

Confunzi sufletul cu trupul

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

King, ar fi bine sa fie-asa... Nici mie nu-mi surade ideea din mesajul anterior... 

Editat de Necropola Uitarii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...dar realitatea nu poate fi contrazisa...

 

Ce confuzie?! Vrei sa spui ca sufletele animalelor consumate de om sunt in rai alaturi de aceeasi oameni care le-au casapit in abator?! Nu vezi cat de abject e?! De ce la oameni ar fi altfel?! Si noi tot hrana ajungem pana la urma... Si de ce animalele ar fi altfel decat oamenii?! Si ele tot fiinte cu "suflare de viata" sunt... Vorba lui Sikarian - e ca si cum din materia prunelor ajunse la buda - sa se faca iarasi prune... Ideea de vesnicie asa cum e vazuta de religii e fara niciun temei...

 

De a II-a idee legata de dinozauri n-ai mai zis nimic... Si nici nu cred ca ai ce zice...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da... acum inteleg... probabil ca si "sufletele" gainilor papate de om sunt acum in eternitate la loc de cinste cu toti oamenii dupa ce acestia le-au taiat nitel si le-au facut snitel... S-o fi "alimentat" ele "din energia universala", dar atat timp cat li s-au dat cereale... ca acum nu se mai alimenteaza cu nimic ca au ajuns direct la budă... Si vezi bine ca si in cazul omului e la fel: ajunge hrana pentru viermi si bacterii...

Dupa crestinism dinozaurii sunt acum in ceruri la loc de cinste cu toti ingerii si toti sfintii... Dupa realitate - daca nu ramaneau scheletele lor azi nu se mai stia nimic de acestia... Credeti ca in cazul oamenilor va fi altfel?!

Eu am incetat demult sa mai cred in picturi si visuri bisericesti - sau in s.f.-uri din astea moderne si haioase. Nu sunt decat amagiri...

 

Sufletul nu este inca definit, nu stim tot ce tine de el si de unde vine(din punct de vedere stiintific), dar, cu toate acestea, campul energetic din jurul trupului nostru nu poate fi tagaduit. Biocampul, bioenergia, toate aceste denumiri sunt deja cunoscute.

Se stie deci ca exista un soi de energie in noi si in jurul nostru si e evident ca aceasta nu se poate consuma prin digestia altei fiinte. E ridicola o astfel de idee.

Daca vrei sa discutam mai multe despre suflet, urme lasate de suflet in aceasta lume putem sa ne indreptam spre topicul dedicat.

 

De a II-a idee legata de dinozauri n-ai mai zis nimic... Si nici nu cred ca ai ce zice...

 

Chiar nu am. Acea afirmatie nu argumenteaza ideea inexistentei sufletului. Scheletele dinozaurilor sunt ramasite materiale, componente ale trupului.

Editat de King1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×