Sari la conținut
Forum Roportal
basarabu

Cum inţelegem expresia "Viaţa veşnică"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bietele "suflete" ale animalelor sfarsite in abatoare! Le-au "eternizat" oamenii prin taiere...

 

N-am zis ca sufletul se consuma prin digestia altei fiinte. Am zis ca animalul in sine e un "suflet" - o vietate adica - si animale consuma alte animale ca sa existe. Si asta le tine in viata - materia pe care o consuma din alte animale - nu "spiritul" fantomă din jurul lor...

 

 

Si scheletele astea daca nu ramaneau - se mai stia vreo ceva de existenta acestor specii?! Cine stie cate lumi au fost sterse din existenta in felul asta prin univers... Crezi ca pentru omenire cand va disparea - o sa fie diferit?! Nu vezi ca cei morti mai exista, dar nu ca spirite in eternitate, ci doar ca amintiri datorita memoriei celor care inca se mai afla in viata?! Este si o vorba: ochii care nu se vad se uita... si asa e si in cazul de fata...

 

Si ca fapt divers - daca o icoana e sacra si e un simbol al unei entitati eterne - de ce vremea sterge imaginea ei cu trecerea anilor?! Moartea nu tine cont de idealurile umane...

Editat de Necropola Uitarii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg din ce cauza crestinii vorbesc despre viata vesnica?

Pai la viata vesnica nu se ajunge urmand calea si modelul de viata al rabinului Isus din Nazareth?Adica Calea religiei date de Yahwe lui Moise, Adevarul din VT, si modelul de viata ebraic exact ca a lui Isus?

Pai cum urmati voi crestinii Calea, Adevarul si Viata lui Isus daca ati luat-o pe o alta "cale" care nu este a lui Isus, ca de ex. Ortodoxia si Neoprotestantismul, pentru ca Isus nu a fost nici crestin si cu atat mai putin ortodox sau pocait... cai gresite care nu duc niciunde altundeva decat la pieire si la cimitir, unde dupa moartea voastra vor traii doar viermii .... pe cheltuiala voastra?

Macar eu ca si ateu nu ma mint ca exista Rai dupa ce mori, ptr ca din Biblie rezulöta clar ca Raiul este aici pe pamant si acum in viata aceasta (vezi de ex cazul cu Adam si Eva)

In concluzie, absolut toti crestinii cred si inteleg despre viata vesnica ...doar prostii!

Editat de Soimos
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×