Sari la conținut
Forum Roportal
akka

Constructii casa. Teme combinate.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salutare. si eu ma apuc saptamana asta de construit . am cumparat un teren in zona km23 autostrada bucuresti - pitesti si am de gand sa construiesc acolo o casuta p+m 80+84mp = 164 mp. am obtinut toate avizele si autorizatiile necesare si cred ca pana acum am cheltuit 600 euro pe proiect in jur de 1500 ron pe autorizatie si avize, electrica 5000 ron actele de vanz/cump a terenului 2000 ron si in jur de 1000 de euro pentru o magazie 4*4m care va fii pe post de organizare de santier si care va ramane in continuare pe teren pentru depozitat diverse.aa era sa uit putul si el 1200 ron.zic ca stau bine cu cheltuielile.am turnat si acel soclu de beton de 70 cm pe care va fii asezata casa si a costat in jur de 2400 ron cu tot cu manopera- pret cam la jumatate fata de situatia in care as fii comandat beton din statie. saptamana asta daca este cald dam startul pentru fundatie. sper sa ajunga fierul in primele zile ale saptamanii intre timp eu incerc sa aduc cheresteaua - pret 370 ron/mc apoi daca merge bine treaba sa aduc si caramida..240 ron/mc trec si preturile poate este cineva interesat.asa cum v-ati dat seama am optat pt o casa din caramida.cea mai buna caramida mi-i se pare cea 375*250*238 soceram duroterm...stiu eu de ce:D .ne mai citim in perioada urmatoare.

Editat de Darianna
eliminare reclama!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am turnat si acel soclu de beton de 70 cm pe care va fii asezata casa ...

 

Sper ca n-ai uitat locul conductelor in beton pentru apa, gaz, si canalizare??? si n-o sa treaca inspectia ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am aflat(acum 3 luni) de un material pe baza de bumbac,arata precum o tencuiala decorativa,dar la atingere este f pufoasa si in diferite culori,este super,va promit poze si mai multe detalii pe site-ul meu pe forum va astept cu multe comentarii...

Editat de Burel001
Editat link de reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oferta de preturi CONSTRUCTII si AMENAJARI

 

as fi interesata de o oferta.astept o adresa de mail pe privat ca sa va trimit detalii despre casa

Editat de Burel001
Editat citat invizibilizat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

despre amvic, ce sa spun :in privinta izolarii dau nota 10 dar in privinta rezistentei lasa de dorit,ma gandesc ca are prea putin fier si prea mult beton,poate am o gandire mai invechita dar eu as alege tot beton armat si caramida.

Editat de Burel001
Editat link de reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Casele pe structura metalica, o alternativa ecologica, practica, rentabila

 

Casele pe structura metalica, au aparut pe piata constructiilor in ultimii ani ca un raspuns la cele 3 mari necesitati ale beneficiarilor: construita sa fie finalizata in cel mai scurt timp posibil, sa fie rezistenta la cutremur si sa fie economica iarna.

 

Acest tip de case sunt cameleonice, deoarece se construiesc in 2,5 luni si adapteaza estetic oricarei zone. Se pot realiza constructii pe piloni metalici special pentru zonele cu risc de inundatie sau pentru zonele de deal si de munte. Finisajele interioare si exterioare variaza de la finisajele clasice cu termosistem pe exterior si rigips la interior, pana la finisaje moderne cu pereti exteriori din sticla cu termopan triplustrat.

 

Structura acestor case este mai putin vulnerabila in caz de cutremur deoarece este mai usoara, cu conexiuni puternice din otel, rezultand o tensiune seismica mai mica si daune mai putine.

 

Casele pot fi foarte usor aduse la standardul de case pasive datorita faptului ca materialele termoizolante se imbina armonios cu structura de rezistenta.

 

La noi circula o vorba care spune ca

Editat de Burel001
Editat link-uri de reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Casele pe structura metalica, o alternativa ecologica, practica, rentabila

 

dar si futuristic in acelas timp .... si eu mi-as dori asa ceva iar in bucatarie mobila de culoare mov/lila sidefata iar faianta aurie si gresia de o culoare inca nepreparata .... plin de geamuri si oglinzi ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SI eu recomand sa nu te zgarcesti la materiale si sa alegi ce este cel mai bun.

De exemplu eu am facut o chestie nu foarte ok- pt ca ma grabeam sa ma mut si sa finalizez cu casa, gletul folosit peste polistiren nu a fost unul de calitate si ghici ce am patit- mi-au crapat peretii dupa vreo 2 ani..:lol:(

iarna asta pt izolare externa am folosit un adeziv cu kauciuk- pe care mi l-a recomandat constructorul si care este suuper tare..uite aici niste detalii (pe blogul lor si vei vedea ca nu sunt minciuni, chiar sunt cifre reale)..

Editat de Burel001
Editat link de reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe un site usi pentru interior sau exterior foarte bune!

Eu mi-am luat usa asta[cenzurat] cu culoare de nuc.

Se inchide foarte bine si nici nu ma asteptam sa aibe o asa buna izolatie. E lemn de brad si in interior e umpluta, nu e pfl sau goala.

Editat de Burel001
Editat link de reclama. Puteti posta fotografia respectivei usi daca doriti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×