Sari la conținut
Forum Roportal
akka

Constructii casa. Teme combinate.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pai...armarea difera foarte mult de tipul de casa, structura de rezistenta, regimul de inaltime, dimensiunile planseului, etc...

 

Daca vrei sa te apuci sa armezi un planseu dupa niste informatii de pe net, sfatul meu e sa te mai gandesti inainte sa faci asta :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ma pricep asa bine la normative dar hai sa o luam pe rand ( si ai cuvantul meu ca nici nu am cautat )pentru ca mie imi pare ca undeva te contazici singur :

1- "vant, ploaie, zapada si printre ele si coeficientul seismic care le multiplica" din cite imi aduc eu aminte din fac acestea nu sunt constante pentru toate zonele tarii deci nu cred ca acea valoare (650) este aceeasi pentru toata tara.

650 este media pe tara... spre exemplu in zonele muntoase poti ajunge datorita zapezii si la 1200. Deci repet MEDIA!

2- reducerea de material nu o faci doar la partea lemnoasa . daca spui de la inceput arhitectului ca vrei sa acoperi casa cu un sistem de invelitoare usor sunt convins ca va redimensiona toate elementele constructiei incepand cu fundatia si teminand cu capriorii acoperisului.

Din pct meu de vedere e Fals! Raspunsul ar fi simplu la ultimul etaj vei turna placa peste el (rare sunt cazurile cu grinzi si daca stau bine sa ma gandesc sasii foloseau asa ceva prin ardeal si aceea puneau tigla). Iar o placa de beton este mult mai grea. Eforturile invelitorii sunt preluate de sarpanta si transmise in structura prin cosoroaba! Iar stalpii de rezistenta sunt cei care preiau majoritatea eforturilor. Iar aici eu unul nu m-as zgarci la material. Ca exemplu vazut pe santiere cei care fac mai nou case de vanzare (nu toti) ca sa iasa mai ieftin punt OB mai mic la dimensiune in ideea ca au facut economie, dar eu nu cred ca fac nici o economie!

3- izolarea termica- dupa spusele tale cei care stau la bloc la ultimul etaj nu ar trebui sa aiba nici un fel de problema da izoleaza tavanul cu un material izolator.ei bune eu am un prieten care a facut asa ceva si cu toate astea noaptea are mari probleme cu caldura . toata ziua tavanul inglobeaza caldura pe care noapte o transfera mediului si corpurilor apropiate astfel ca o mare parte ajunge si in casa.

Nu este subventilata terasarea (acesta este un alt caz si este in speta doar o hidroizolatie cu rol de izolare la apa... De acea se si numes in literatura de specialitate hidroizolatii.

4- tabla se incalzeste foarte usor dar trebuie sa retii ca se raceste la fel de usor si daca la interior ai o izolatie bine realizata ( nu doar vata minerala intre capriori cu fac marea majoritate ) vei avea o temperatura acceptabila.

Am mentionat de incalzirea si racirea usoara a tablei! E vorba mai mult de gradientul termic al materialului izolant... Iar materialele termo-izolante BUNE sunt mai scumpe in speta decat materialel de invelitoare.

5- ai adus vb de absorbtia apei dar nu ai spus nimic despre dezavantajele ei ( apropos la tabla aceasta este 0 ).

Da corect. Tabla nu absoarbe apa... Doar ca rugineste la efectul coroziv al acesteuia, iar rugina se dezvolta repede unde este zgariata acoperirea si unde este prinsa tabala cu suruburi. Si tiglele isi au problema lor in ceea ce priveste inghetul / dezghetul! Corect...

cu cit un corp absoarbe mai multa apa cu atat va avea mai multe probleme iar datorita fenomenelor de dilatare aparute la temperaturi scazute ( apa marindu-si volumul incepe usor usor sa macine tigla )

6- tabla linsa nu stiu ce este dar daca e vb despre tabla lisa ( plana ) exact lisa i se spune popular te-ai documentat gresit . acele date furnizate de tine se refera la tabla tip tigla metalica ( tigla metalica fara a da numele unei firme sa nu zici ca facem reclama :doh: )

tabla plana sau lisa necesita o panta minima mai mica.

Tot ce se poate! Spune-mi te rog care e inclinatia minima in acest caz?

7- nu am nimic cu cei de la bramac dar as vrea sa stiu pe ce te bazezi in momentul cind faci afirmatia ca este o tigla foarte buna ( daca tot le faci reclama )

Am dat un exemplu... Tigle bune fac si cei de la Creaton daca vrei si sunt multi producatori. Eu am ales ptr ex. o marca.

 

si tie iti doresc multe succese si in cazul in care consideri ca am gresit cu ceva te rog sa ma corectezi .

 

Foarte pertinente intrebarile si observatiile!

Bafta,

Dragos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inainte de a lua orice decizie in privinta izolatiei termice, va propun sa vizitati site-ul www.citeste regulamentul roportal. ro

Este vorba de un termoizolant pe interior revolutionar pe baza de polimeri. Astfel ca este suficient doar sa zugravesti pentru a avea o locuinta confortabila. Astfel se pot ajunge la economii la caldura de pana la 55%!!!!!!!!!

Editat de bydy
Scos link

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce sa fac?

o casa pe structura metalica usoara caprusita la exterior ci perete "sandwich "tabla otel galvanizat exterioare si int spuma poliuretanica,perete cu grosine de 150mm.interior rigips esterior polistiren?asta pt exterior.interiorpereti din osb cu spuma sau vata minerala intre ei sau poate rigips ca tot are aceleasi calitatzi ca si osb-ul

sau

o casa de caramida poroterm 38 cu izolare spuma pe interior sau pe exterior?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce sa fac?

o casa pe structura metalica usoara caprusita la exterior ci perete "sandwich "tabla otel galvanizat exterioare si int spuma poliuretanica,perete cu grosine de 150mm.interior rigips esterior polistiren?asta pt exterior.interiorpereti din osb cu spuma sau vata minerala intre ei sau poate rigips ca tot are aceleasi calitatzi ca si osb-ul

sau

o casa de caramida poroterm 38 cu izolare spuma pe interior sau pe exterior?

 

imi zice si mie cineva ceva?

despre asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oferta de preturi CONSTRUCTII si AMENAJARI

 

 

Preturi actualizate: 2009

 

Sapatura fundatii : 50 RON metru/cub

Cofrare : 35 RON metru/patrat (cofraje tego, Doka, Peri)

Popire (montat popi): 9 ron/mp

Fasonat si montat armatura : 1,8 RON kilogramul

Turnat beton in fundatii, radiere, subsoluri : 28 RON metru/cub

Turnat beton in grinzi, plansee, stalpi 33 RON metru/cub

Scari din beton armat : 65 RON metru/liniar

Zidarie de caramida : 125 RON metru/cub

Zidarie BCA : 110 RON metru/cub

Demolat zidarie : 90 RON metru/cub

Demolat ziduri, fundati, placi de beton : 260 RON metru/cub

Tencuiala brut interior : 21 RON metru/patrat – pentru grosime tencuiala de 2,5 cm

Tencuiala exterior : 23 RON metru/patrat – pentru grosime tencuiala de 2,5 cm

Tinci (driscuiala, finisaj tencuiala) : 7 RON metru/patrat

Decopertat glet+lavabila: 6 RON metru/patrat

Decopertat tencuiala: 12 RON metru/patrat

Decopertat gresie/faianta: 6 RON metru/patrat

Decopertat mozaic: 18 RON metrul patrat

Glet grosier (Saten sau Euroglet) : 8 RON metru/patrat

Glet de finisaj (Atlas) : 7 RON metru/patrat

Slefuit , uniformizat glet : 2 RON metru/patrat

Amorsa de perete : 1.5 RON metru/patrat

Glafuri usi si ferestre: 38 RON metru/liniar

Vopsea lavabila alba de interior : 6,5 RON metru/patrat

Vopsea lavabila colorata de interior (o singura culoare pe camera) : 7,5 RON/mp

Sapa autonivelanta : 12 RON metru/patrat

Sapa de nivel : 17 RON metru/patrat

Consolidat cu plasa STM : 6 RON metru/patrat

Montaj gresie + faianta : 30 RON metru/patrat

Placari marmura : 45 RON metru/patrat

Demontat parchet: 4 RON metru/patrat

Montaj parchet laminat + plinta parchet: 9 RON metru/patrat

Montaj parchet stratificat : 18 RON metru/patrat

Montaj parchet classic, masiv, exotic : 38 RON metru/patrat

Raschetat si paluxat parchet : 12 RON metru/patrat

Montaj tavane false din polistiren : 23 RON metru/patrat

Montaj tavane casetate : 26 RON metru/patrat

Montaj tavane si izolatie : 34 RON metru/patrat

Montaj tavane suspendate : 33 RON metru/patrat

Placare pereti cu gips carton pe structura metalica : 30 RON metru/patrat

Placare tavane cu gips carton pe structura metalica : 32 RON metru/patrat

Placare pereti cu gips carton fara structura metalica : 25 RON metru/patrat

Montaj pereti despartitori : 24 RON metru/patrat per fata

Scafe, grinzi rigips : 42 RON metru/liniar

Tencuieli decorative sau structurate tip MARMOFIX, GRANOPOR etc : 26 RON metru/patrat

Montat termosistem (polistiren, dibluri, plasa armare,) : 30 RON metru/patrat

Vopsea lavabila de exterior : 9 RON metru/patrat

Pe firma

Pret case la rosu: de la 70 euro/mp construit (manopera)

Pret case la cheie: de la 180 euro/mp construit (manopera)

 

Fara firma

Pret case la rosu: de la 40 euro/mp construit (manopera)

Pret case la cheie: de la 140 euro/mp construit (manopera)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Vreu si eu sa imi construiesc o casa si as avea o intrebare deoarec in proiect nu am prevazut asa ceva si am auzit mai multe discutii pe tma asta. Intrebarea mea este: in fundatie se baga si fier beton sau numai beton si eventual bolovani? Casa este in regim D+P+M si terenul este stabil argilos. Va multumsc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua. Vreu si eu sa imi construiesc o casa si as avea o intrebare deoarec in proiect nu am prevazut asa ceva si am auzit mai multe discutii pe tma asta. Intrebarea mea este: in fundatie se baga si fier beton sau numai beton si eventual bolovani? Casa este in regim D+P+M si terenul este stabil argilos. Va multumsc

cu multi ani inainte nu se folosea fier-beton la fundatii deoarece se faceau mai ieftin--ca sa zic asa--

acum se foloseste fier beton si este bine sa-l folosesti.

da elasticitate fundatiei si rezistenta.

daca faci o fundatie simpla--care nu include beci sau garaj subteran--as merge pe varianta-

fundatie din piloni legati intre ei cu centura .

piloni turnati la o adancime de cel putin 4 metri legati intre ei cu centura la nivelul solului ingropata in sol approximativ 25 cm.

in interiorul centurii --cum ar veni ,in interiorul casei, --torni placa de beton.

grija mare---pamantul din interior trebuie batatorit foarte bine,,

foloseste o " cizma" hidraulica de batatorit.

 

 

casa de piatra!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare.Imi construiec o casa si am o deschidere de 7 metri pe care am o grinda. Grinda trebuie construita cu fierbeton de 18 si 20 si are mai multe indoituri.Intrebarea mea este daca este in regula sa indoi fierbetonul la cald sau numai la rece. Afectaza structura de rezistenta indoitura la cald .Ce imi recomandati. Proiectantul spune ca est in regula .Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×