Sari la conținut
Forum Roportal
MissHyde

Nu merit sa fiu iubita

Postări Recomandate

Ma refeream la iubita.

xylia, eu as incerca sa fiu mai discreta cu viata personala in locul tau.

Ascunde-ti slabiciunile, nu le mai arata. Se vor intoarce impotriva ta.

Realizezi ca tigari si medicamente reprezinta o combinatie periculoasa?

Poate acesta e motivul pentru care vezi jumatatea goala a paharului.

Mi-a spus un psiholog destept odata (eram la un curs de formare), ca cel mai bun mod de a ajuta pe cineva, este sa cauti in experienta ta de viata ceva asemanator.

O sa mai discutam in privat. :)

Zile senine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, mama stie, insa pentru tata e o adevarata rusine. Nu are cum sa inteleaga. Am incercat sa ii explic, nu a priceput, iar mai tarziu i-am spus ca vroiam doar sa experimentez.

Luc, asta si fac, nimeni nu stie de fapt (in realitate) ce e cu mine. Fiind o persoana ce se simte mereu de parca ar fi pe o scena, incerc sa ii distrez pe ceilalti cat pot si sa functionez pe post de antidepresiv. Apoi ma simt epuizata, consumata. Stiu ca sunt bipolara, este unul din diagnosticele ce mi s-au pus. Intotdeauna am disimulat, mereu am stiut ca, atunci cand oamenii stiu ceva dureros despre tine, vor exploata la maximum acel lucru.

Editat de Xylocaine
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Xy, Ea, cea de acum mai este aceeasi ca cea de atunci? Cu un efort de imaginatie, daca ar redeveni singura acum, crezi ca ati reveni la aceeasi relatie din trecut? sau ca ar urma implinirea fireasca a aceleia, indiferent de ultimul an?

nu stiu cat considera cei din jur despre ce si cat meriti tu, dar stiu ca uneori poate fi o diferenta imensa intre perceperea din interior si cea din exterior. Pari furioasa pe tine, si ciudat de resemnata , totusi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori copiii care nu au primit afectiune totala si neconditionata de la parinti tind, cand ajung la primavara iubirii, sa caute aceasta afectiune pierduta in dragostea oferita de partenerii de relatie.

Dar ei pot si sa se ataseze prea mult, sa investeasca prea mult, sa ajunga dependenti de partener.

 

In cazul de fata, Xyl, tu esti dependenta de ea, ea nu este dependenta de tine (desi pastreaza legatura cu tine, lucru firesc).

 

Incearca sa constientizezi cat anume din dragostea pe care i-o porti ei ar putea fi aceasta nevoie disperata de afectiune, nesatisfacuta in copilarie de parintii tai.

 

In ecuatie mai intra

- nevoia fireasca, umana, de comunicare, sa te exprimi si sa absorbi exprimarea celuilalt, sa intelegi si sa fii inteles, sa accepti si sa fii acceptat asa cum esti, sa explorezi sinele celuilalt si sa fii explorat, sa te versi in celalalt si el in tine, sa fii dorit si sa doresti, si aceaste dorinte sa se vitalizeze una din alta

- placerea corporala, a da si a primi

- calitatile celuilalt si calitatile tale, rezonanta dintre talentele si aspiratiile voastre

- si altele

 

Pare cam abstract ce spun, dar fa un efort si analizeaza aceste sentimente. Analizeaza ce ai dat si ce ai primit. Ce energii au fost in joc. Ce v-a invatat aceasta relatie, cum va lasa dupa terminarea ei. In ce masura v-a maturizat, v-a hranit, v-a ajutat sa progresati. Poti fi recunoscatoare universului pentru sansa de a o trai?

Acest efort de a te concentra la aspectele multifatetate ale relatiei voastre te va descentra de pe durerea ta, si te va invata multe.

Editat de Kosmotro
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Xy, Ea, cea de acum mai este aceeasi ca cea de atunci? Cu un efort de imaginatie, daca ar redeveni singura acum, crezi ca ati reveni la aceeasi relatie din trecut? sau ca ar urma implinirea fireasca a aceleia, indiferent de ultimul an?

nu stiu cat considera cei din jur despre ce si cat meriti tu, dar stiu ca uneori poate fi o diferenta imensa intre perceperea din interior si cea din exterior. Pari furioasa pe tine, si ciudat de resemnata , totusi.

Basically, este. Mereu ea a avut relatii in care a suferit si s-a lasat dominata. Da, daca ar redeveni singura in mod sigur ar veni sa stea cu mine. Pentru ca eu mai gasesc totusi resurse interioare pentru a ma motiva si a duce ceva pana la capat, insa ea daca e singura...e cam varza. Si eu sunt varza, dar in alt sens.

Sincer, da, sunt furioasa. Nestiind ce inseamna echilibrul, mi-am pictat pe fatza o masca in culori stridente, kitschoase, incercand a parea fericita in fatza tuturor. La un moment dat lumea ma cauta, dar eu tot nu ieseam....pana...ce credeti? Nimeni nu m-a mai cautat. Abia unul pe care il consideram prieten si pentru care am facut atatea...mi-a lasat un mesaj offline (asta dupa cele 6 luni in care nu a vrut deloc sa ma caute) si mi-a zis ca sufera din dragoste si ca are nevoie de mine. M-a mancat de cur, a spus despre mine ca sunt o curva si o drogata si ca nu ii place deloc felul in care am ajuns, ca m-am schimbat mult...sincer, am vrut sa ma sinucid cand am auzit asta...sa barfesti un om ATATA si apoi sa ii spui ca ai nevoie de el, sa te inveseleasca?! Nimeni nu stie cat plang si de ce am facut ceea ce am facut. Stiu doar ca toti, dar absolut TOTI cei pe care i-am iubit...m-au tradat.

Editat de Xylocaine
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

TU i-ai iubit, EI te'au tradat- actiuni diferite, subiecti diferiti

Vrei sa ai pe cineva langa tine pentru ce ai facut pentru persoana respecctiva sau pentru cine esti tu? Valabil si pentru prieteni, si pentru ea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

absolut TOTI cei pe care i-am iubit...m-au tradat

Ai avut si profesori care te-au sprijinit, nu te-au tradat?

Dar colegi care nu ti-au facut rau?

Sunt sigur ca exista astfel de oameni in jurul tau. Dar poate nu mai ai ochi sa-i observi, pentru ca te doare prea tare?

Daca ai numi cativa, daca ai face o lista, cu oameni carora poti sa le fii recunoscatoare pt ca ti-au oferit o energie benefica la un moment dat in viata, ai vedea ca exista si oameni buni in lume.

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Xylia, ce faci? Te desconsideri? Te urasti? Crezi ca nu meriti sa fii iubita? Ti-ai inoculat singura ideea asta? Asculta-ma/ Citeste-ma putin. In viata, cu totii trecem prin momente grele si alegem sa le depasim in diverse moduri. Gresim, ne reparam greselile, regretam, uitam, iertam, plangem si asa mai departe. Sunt stadii ale vietii umane, dar ce faci tu acum? Lasi sa te infunde toate problemele? Dai prea multa atentie suferintei. Te subaprciezi dramatic. Totusi, ia spune-mi: sunt lucruri pe care le detesti la tine? Schimba-le! Stiu ca nu poti sa faci asta pocnind din degete si mai stiu ca e usor sa vorbesti. Iti dau un exemplu: unei persoane X nu ii place faptul ca fumeaza. Ce e de facut? Se poate lasa, pentru ca poate.

 

Xylia, imagineaza-ti ca alergi intr-o cursa. E normal ca in fata sa se iveasca diverse obstacole; ce-o sa faci? O sa le ocolesti? Nu-i bine asa, pentru ca ele o sa te prinda din urma. Face them! Nu te mai lega de trecut; ridica-te si priveste inainte. Fa eforturi si schimba la tine tot ce nu iti place, tot ce consideri ca e gresit.

 

Si inca ceva: ai grija la medicamentele pe care le iei...sa nu cumva sa fie prea multe.

 

:flowers:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×