Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Ce te-a facut sa razi azi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu esti expert in maghiara, iti las onoarea sa bagi ce doresti!!! 

Cu asa ceva nu ma ocup daca nu-s platita!!!   Am tradus foarte multi ani cazuri de Azil Politic al romanilor in majoritate si am avut probleme ca mereu se exprimau in proverbe sau din astea care nu era bine venit in justitia respectiva ca nu avea sens din gura unora care aveau si niste Diplome cu diverse specialitati. 

Una Profesoara universitara din Bucuresti imi urla ca ea se descurca si pe vremea lui ceausescu ca avea mereu frigiderul plin  "cu bucatele si bucatele" ca abia reusea sa incida usa.   L-am intrebat ca cerea judecatorul, sa clarifice ce fel de bucati si din ce fel de material erau? m-a facut fomista, anti romani de aceea nu inteleg, ca vreau sa-i traduc gresit. 

Glumele nu se traduc bine!!!   La noi in casa deloc nu s-a glumit.   Asta-i distractie la un alt nivel social. 

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, The Unknown a spus:

Tu esti expert in maghiara, iti las onoarea sa bagi ce doresti!!! 

Hai ma, ca nu sunt.

Dar credeam ca o sa bagi niste proverbe serioase de-ale voastre, sa se vada diferenta.:smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, adal* a spus:

Hai ma, ca nu sunt.

Dar credeam ca o sa bagi niste proverbe serioase de-ale voastre, sa se vada diferenta.:smile:

Ceva vreme in urma mi-ai spus ca nu cunosc bine limba asta, n-am chef sa caut postarea.     La noi in casa nu se foloseau chestii din astea precum nici glume.  Nici azi nu inteleg de ce i se spune banc pe romaneste ca nu este area mea de interes.   Mai citesc in ziar ca sa postez ceva dar e greu de gasit ceva de bun simt.  Ma mir ca sint afisate pentru general public.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 ore, adal* a spus:

Hai ma, ca nu sunt.   Dar credeam ca o sa bagi niste proverbe serioase de-ale voastre, sa se vada diferenta.:smile:

Voila!!!  ti-am cautat si am gasit proverbe in maghiara si engleza.   Sper ca te vei distra bine.

https://mek.oszk.hu/00200/00242/00242.htm 

750 magyar közmondás
750 Hungarian proverbs

La un grup mai mare de orice s-ar spune ca "sint multi ca Rusii" ... sau la numarul de proverbe pe acest site, in ordine alfabetica :lol2: 

Annyian/Olyan sokan vannak, mint az Oroszok.
They are as many as the Russians.
(There are too many of them.)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fac curățenie în mesagerie și dau peste mesajul unei foste prietene - nu am cum s-o încadrez la categoria actuală prietenă - ma bufnește râsul instant când îl recitesc. Oare cum poate cineva să creadă că eu, care am devenit cinismul în persoană, mai pot înghiți gogoși răsuflate? Îți scriu pe Facebook, nu răspunzi, îmi scriii pe whatsapp când ai nevoie de ceva. Sau invers, îți scriu pe whatsapp, îmi scrii pe Facebook. Apoi, când scriu pe ambele, pauza în ciuperci. Scrii apoi SMS când ai iar nevoie de mine. Îți fac observație, atrăgând - ți subtil atenția că mă iei de fraiera și îmi răspunzi prin SMS ca să eviți să dai explicații pentru comportament, că sunt slabe șanse să citesc Sms-urile, pentru că primesc mereu de-astea, de la tot felul de instituții, de la firme la care am făcut comandă etc., iar tu îmi răspunzii, culmea, tot prin Sms, și îmi torni căcaturi că, deși nu vorbim des, mă simți aproape de sufletul tău și mă iubesti. Pe bune? ! :))) Pe oamenii pe care îi iubești îi ții aproape fizic sau vorbești cu ei des. Sau, în puii mei, catadicsesti măcar să le răspunzi când îți scriu. Mi-e greață până la vomă de atâta ipocrizie. Dar, culmea,  în același timp ma distrează la maxim că unii oameni au impresia că te pot minți la infinit. 

Editat de Fiero
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×