Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Ce te-a facut sa razi azi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 5 ore, Amarena a spus:

Are sens pt mine, e considerat furt calificat pt că se profită de obligativitatea purtării măștii, ca să se comită infracțiuni. La o primă vedere pare amuzant, dar nu e chiar așa.

Aberantă și  de râs e toată situatia care a dus la o asemenea hotărâre.

 

Acum 5 ore, Amarena a spus:

Păi hoțul neprins...

În jurisprudență nu se pune problema așa, se judecă fiecare speță separat. Sunt multe cazuri soluționate prin hotărâri care care par aberante, la o primă vedere.

Știu asta, dar furtul simplu e furt simplu, ăla calificat e calificat și gata, dacă intrunesti toate condițiile să te incadrezi la furt simplu, o asemenea chestie iti confera o pedeapsă mai mică. Penalul a fost materia mea preferata.

Citeste cu atentie textul, știi ca în drept orice cuvânt, expresie, virgula etc. contează enorm, opreste-te la "pe față".  Si acum reevalueaza ceea ce ai spus. :)

Editat de Fiero
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"

4 hours ago, Fiero said:

Aberantă și  de râs e toată situatia care a dus la o asemenea hotărâre.

Asta-i partea a doua. De acord.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Pe față" ăla e în titlu, contribuția "jurnalistului". În textul articolului (de lege) sau al deciziei nu scrie așa. Sau posibil să nu mă prind, abia m-am trezit. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Amarena a spus:

"Pe față" ăla e în titlu, contribuția "jurnalistului". În textul articolului (de lege) sau al deciziei nu scrie așa. Sau posibil să nu mă prind, abia m-am trezit. 

E o scurtătură inteligentă. 

https://dspbv.ro/purtarea-mastii/

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am locuit vreo 5 ani intr-o astfel de garsonieră si nu gasesc nimic de râs in situatia de fapt. Pentru o persoana, care este si baiat, este un spatiu ideal. Ma rog, la pretentiile de acum 20 de ani era. Acum nu mai stiu. Extraordinar este ca a reusit sa amenajeze o bucatarie acolo, ca nu au asa ceva din construcție și au reusit sa lase si spatiu de miscare, cumva.

Pretul nu il comentez ca asa sunt toate aici, adica nesimtite. Oricum, apreciez demersul jurnalistic si mobilizarea populara dar asta nu cred ca va duce la scaderea preturilor. 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am citit cat costa chiria, m-am uitat doar pe poze.  S-au scumpit si pe aici de o vreme, enorm de mult casele si tot ce reprezinta un spatiu de locuit.   Am observat ca de cateva zine nu ne mai suna sa vindem casa sau ca ei cumpara case si asta e mare lucru ca am fost deranjati de la primele ore al zilei luni de zile la rand.   S-au ieftinit dobanzile la imprumutul pe termen lung, cred ca asta este motivul sau nu mai vor sa auda mai multe injuraturi.   Peste tot sint spatii de locuit de diferite marimi, pentru copiii si noi a trebuit sa inchiriem sa fie aproape de Facultate ca de acasa facea peste 1 ore un drum si nu se putea ca in fiecare dimineata sa fie la 7:30 in clasa.    

Un spatiu asa de mic doar pentru acomodare temporara se inchiriaza, nu se cumpara decat cu scopul de a produce venit prin inchiriere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×