Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Roman, romanca

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Amu asa, de curiozitatea mea- postul 'pirotehnic' continea 'gratioase' aprecieri si la adresa romancelor- nu era la fel de firesc sa fie contestata si partea aia?

Cat despre subiectul topicului- probabil ramancele sint mai adaptabile , proportional vorbind, decat barbatii- in sensul ca , atat cat am cunoscut eu, cand e vorba de lucrurile importante in viata, lor pare a le fi mai usor sa inteleaga si accepte alt mediu decat cel in care au trait mare parte din viata. Desi nu cred ca e prea mare diferenta aia procentuala. Tot din ce stiu eu, o mare parte din casatoriile asta sint intre romance si barbati din lumea araba- lume ce samana la moravuri ( infiorator de mult , pe alocuri) cu a noastra.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu s-au gasit buni sustinatori ai cauzei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate.......................................

Oricum,mereu am considerat ca femeia este partenerul tau ca sot si ai responsabilitatea de a o ajuta cat de mult posibil.Desigur ca in fiecare saptamana ii cumparam de 3-4 ori pe zi flori proaspete.Nu pot altfel!! Nu pot sa nu ofer flori unei femei.

..... superb de tot

 

dar IN DIVORTZ S-A INCHEIAT

 

unde e morala ? :unsure:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da eu vreau cucu1et...sa cant 1a ore fixe... :tease:

Nu mai poate sa cante, cu atat mai putin la fix.

Acu' horcaie ragusit aceeasi placa stricata pe fiecare topic pe unde ii miroase a pupaza. :tease:

 

 

 

 

:haha:

Editat de Sheeva
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai poate sa cante, cu atat mai putin la fix.

Acu' horcaie ragusit aceeasi placa stricata pe fiecare topic pe unde ii miroase a pupaza. :haha:

 

 

 

 

:haha:

 

Morala ii ca strainezele, spre deosebire de romance, nu pastreaza partenerul necorespunzator.

:haha: a inceput furtuna...:haha:

 

pa :roll: i despre divort am intrebat si eu de doua ori....dar se pare ca...nu toate sunt cum pare sau nu se vrea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ai cunoscut MAJORITATEA barbatilor romani si de acolo ti-ai format parerea.

Personal, ma deranjeaza generalizarea. Pt ca, prin asta, imi jignesti tatal si sotul.

Si, nu, ei nu sunt exceptia. Sunt majoritatea.

 

:hi:

 

Totul ofileste. :)

 

ntzzzz :crazy: .... nu si florile de plastic

 

:D

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..... superb de tot

 

dar IN DIVORTZ S-A INCHEIAT

 

unde e morala ? :unsure:

 

Nu ,nu s-a incheiat nimic.In tot apocalipsul ce s-a creat la aceasta tematica nu gasesc necesar sa explic de ce am divortat.Pot doar sa-ti spun ca relatiile mele cu my ex sunt si la ora asta extrem de amicale ,ne scriem emails in fiecare zi si am si vizitat-o si petrecut cu ea sarbatorile de Craciun si Noul an.Niciodata nu am considerat ca atunci cand nu mai esti cu o femeie trebuie sa intrerupi totul cu ea ca si cum nici n-ar fi existat.In primul rand ai avut o relatie cu o femeie de prietenie inainte de intimitati si eventula casatorie.Astea nu le poti sterge cu guma,poti ramane in continuare ff. buni prieteni.Traim intr-o lume civilizata nu barbarica in care din pacate unii inca se mai complac a trai dar asta depinde de nivelul de intelect.O sotie isi are existenta pe tot parcursul unei casatorii,in schimb o fosta sotie va fi pt. tot restul vietii tale.

De multe ori femeile se marita sperand ca isi vor putea schimba barbatul iar barbatii se casatoresc in speranta ca ele nu-i vor putea ,de unde chiar daca ei sunt pe aceiasi moneda,sunt totusi pe partile ei opuse..

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ,nu s-a incheiat nimic.In tot apocalipsul ce s-a creat la aceasta tematica nu gasesc necesar sa explic de ce am divortat.Pot doar sa-ti spun ca relatiile mele cu my ex sunt si la ora asta extrem de amicale ,ne scriem emails in fiecare zi si am si vizitat-o si petrecut cu ea sarbatorile de Craciun si Noul an.Niciodata nu am considerat ca atunci cand nu mai esti cu o femeie trebuie sa intrerupi totul cu ea ca si cum nici n-ar fi existat.In primul rand ai avut o relatie cu o femeie de prietenie inainte de intimitati si eventula casatorie.Astea nu le poti sterge cu guma,poti ramane in continuare ff. buni prieteni.Traim intr-o lume civilizata nu barbarica in care din pacate unii inca se mai complac a trai dar asta depinde de nivelul de intelect.O sotie isi are existenta pe tot parcursul unei casatorii,in schimb o fosta sotie va fi pt. tot restul vietii tale.

De multe ori femeile se marita sperand ca isi vor putea schimba barbatul iar barbatii se casatoresc in speranta ca ele nu-i vor putea ,de unde chiar daca ei sunt pe aceiasi moneda,sunt totusi pe partile ei opuse..

 

multumesc pentru raspuns, ai dreptate :good:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspuns, ai dreptate :good:

 

Nu ,nu e vorba de cine are sau nu dreptate.Daca e vorba sa spui adevarul cuiva,spune-l ca pe o gluma,altfel te omoara toti:)

Thank you for your support. :good:

 

"Truth is always strange.Stranger than fiction."

 

Lord Byron

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut curiozitatea sa citesc in final aici.

Cei casatoriti cu romance, in principiu cam erau casatoriti dinainte de a pleca din Romania.

Secundo, in afara, mai repede te legi de cei din comunitatea ta, iar nu de cei in tara carora ai emigrat.

 

Un adevar vechi de cand lumea - femeile vor barbati cu bani, strainii avand mai multi bani, evident sunt mai multe romance casatotite cu straini. Strainele sunt tot femei, deci logic ca se vor uita dupa barbati cu bani, adica, in principiu, nu dupa romani.

 

Concluzia mea... dintre putinele straine pe care le-am cunoscut... mi s-au parut nefeminine, n-as putea explica exact de ce... Erau baietoase. Plus ca nevorbind romana... e cam ciudat sa zic eu vreodata vreuneia de exemplu... "Ich liebe dich". Si e si improbabil, avand in vedere ca nemtoaicele pe care le-am vazut erau patratoase si masculine.

 

Legat de perpetua jeluire ca barbatii romani sunt burtosi, nespalati, needucati, ca bat femeile... Frate, pe unde ai umblat ? Sau cine stie, poate ai ochi decat pentru aceia, pe ceilalti poate nu-i consideri barbati ;) As vrea sa zic ca-mi pare rau, dar... nu-mi pare. Pe bune. Go ahead, toti barbatii sunt asa si pe dincolo in Romania, dar tine minte - toti barbatii pe care i-ai cunoscut TU.

 

Cat despre supra-protectia femeii in Vest... Se pare ca vesticelor le este mai greu sa isi gaseasca parteneri, barbatii lor nu vor probleme, vor femei. Tot barbatii lor au facut in asa fel incat respectivele sa se bucure de protectia legii, insa daca este folosita aceasta protectie cu rea-credinta, se transforma intr-o arma de razbunare(vezi "nici n-ai voie sa nu-stiu-ce ca te si trezesti cu un proces"), iar ei, cum ziceam, nu vor probleme, ci femei.

 

Legat de femeia romanca, cea care spala, gateste si nu-stiu-ce... E un exemplar extrem de rar acesta, eu cred in libera alegere si, ia ghiciti... femeia, daca are de ales, mai face ceva ? Da, isi face unghiile :D Deci cade si varianta asta.

 

In topicul asta vad o perpetua plangere bazata pe comunitati primitive, retrograde si patriarhale. Prin urmare, sunt curios cui ii este adresat. Sunt absolut convins ca pe acest forum intra, in general, oameni evoluati, deci cred ca putem cel mult sa purtam discutii teoretice.

 

Legat de problema cu Black Elk... este dreptul oricui sa spuna despre sine. Ceilalti au dreptul sa il citeasca, daca le place, sa il aplaude, iar daca nu le place, sa il ignore. Personal, gasesc de interes povestirile, stilul insa lasa de dorit. Imi place sa citesc povestiri, nu-mi place sa citesc laude, un om care se lauda imi da impresia ca cerseste apreciere.

Editat de S.R.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×